Vodní výtah

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Voda
Ty si preca Dihydrogenmonoxid,
čo ma drží nad vodou

             Jožo Ráž, Elán
Sorry, why I can't be a drop of water...

Brněnská Přehrada
Česká přehrada
Přehrada Desná
Modřická přehrada
Žablonecká přehrada

Mordyje
Zvratka
Vltava
Lužická Hnisa

Česká flotila
Kardinál Miloslav Vlk
Křižník Václav Klaus
Loď Necyklopedie
Primátor Pavel Bém
Jaderná ponorka Kladno
Říční flotila Brno

Bezdrátová sprcha
Ministerstvo námořnictví
Námořnictvo České republiky
Těžká voda
Skoky do vody
Šetření vody
Vodáctví
Vodní elektrárna
Led Sníh Vodní pára
Vodní turistika
Vodní výtah
Povodně

Vodní výtah je druh výtahu (čili lanovky) pohybujícího se ve sloupci vody. Využívá jejího vztlaku a zároveň také své tíhy, což mu umožňuje pohyb na určená místa. Pracuje na bázi ponorky, může se ve vodě ponořovat i vynořovat. Jeho použití je stejné jako u obyčejného výtahu, ale je mnohem zajímavější a dražší.

Pohyb ve vodě[editovat | editovat zdroj]

Výtah jezdí po kolejnici (podobně jako lehkokolejná dráha nebo šalina) u jedné stěny. Uprostřed kolejí jsou dveře. Neotevírají se však do vody, ale do volného prostoru. Přepravovaní se tak v klidu dostanou ven, aniž by je zasáhla sprška vody obsahující rybičky.

Na střeše je nádoba naplněná vzduchem. Když potřebuje výtah klesnout, načerpá se do ní voda a také se stlačí vzduch. (Tíha se zvětší, ale vztlak zůstává stejný.) Pro vystoupání je třeba opět vodu odčerpat a vzduch se roztáhne. Zastavení výtahu na patřičném místě se řeší pevným přichycením ke kolejnicím. (Líní správci ovšem občas prohlásí patro za zastávku na znamení a jedou dál nebo dělají, že stanici přejeli (případně jsou zde přeci schody, že...).)

Doplňky[editovat | editovat zdroj]

Dokreslující obrázek naoranžovělé ryby.
Prototip konstrukce niagarského vodního výtahu (foto:ČTK)

Ve vodě mohou plavat rybičky, které se však musí plašit (jakýsi vtipálek dal jednou na střechu výtahu sošku Satana, což je celkem podivuhodné, protože na něho musel působit vysoký vodní tlak), aby jim výtah nikterak neublížil. Také je potřeba jim obstarávat jídlo a hlavně vzdušný kyslík. Vzduch se k nim obvykle pouští v bublinách, což je další krásný doplněk (a prostředek pro prošvihnutí patra).

Všechny doplňky by však nebyly k ničemu, kdyby nebyl výtah průhledný. Ale výtah je průhledný, je prosklený. Sklo musí být dostatečně mocné, aby jej nepromáčkl silný vodní tlak (a následně i lidi uvnitř, jistě velmi tísnivý zážitek).

Využití[editovat | editovat zdroj]

Prozatím jediný vodní výtah je instalován uvnitř Niagarských vodopádů. Jeho stavba proběhla v naprostém utajení. Je využíván k přepravě mimozemšťanů

Zápory[editovat | editovat zdroj]

  • spotřebuje mnoho vody, která se musí pravidelně čistit (viz bod 5)
  • je pomalý
  • je krásný a vkusný, odpoutává pozornost
  • nemá mnoho kladů
  • ryby mohou v případě, že se o ně nebude personál starat, umřít žízní a pak zkazit vodu

Klady[editovat | editovat zdroj]

  • je pomalý
  • je krásný a vkusný
  • setkání se zvířátky
  • nemá mnoho záporů

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Myšlenku vodního výtahu vynalezl Svišť, když přemítal o snadné a energicky nenáročné přepravě jídla z přízemí do vyšších pater ke svému pokoji, aby uspokojil své nejnižší pudy. Zprvu se ubíral směrem k plynům lehčím než vzduch. Pak si uvědomil, že bude jednodušší užít vody.

„Vždyť bych tam mohl dát vodu! Mlask. Do háje, zapomněl jsem tam vhodit cibuli.“

- Svišť o kulinářském umění

Výtah se zastaví přichycením ke kolejnici. Také by se podle hmotnosti výtahu dala naplnit nádoba se vzduchem vodou tak, aby výtah ploval a neměl nutnost se ponořovat nebo vynořovat. Výtah se však zastavuje obvykle za účelem vystoupení lidí. Kdyby se tak stalo, křehká rovnováha by byla porušena a výtah by se vynořil. (Svišť vtipně poznamenal, že by mohly být dveře uzamčené a rovnováha by setrvala.)

Nově se uvažuje i o jiné kapalině. Voda způsobuje rez a při teplotě nižší než 0 ˚C zamrzá (a ještě hůře, při 100 ˚C se vypařuje). [1] Další by byl možný například všemžen.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Voda tabulka základních údajů jednoznačně souhlasí