MPR deštník

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Nkvd.jpg
MPR doštniky ve zbrojnici ruské PVOS
Funkčnost deštníku MPR si během schůzky s Vladimírem Putinem vyzkoušel i americký prezident Bush
Vojenský deštník má být maskovaný.


MPR deštnik (v originále МПР доштник, mobilní protiraketový deštník) je nejmodernější sovětské zařízení protivzdušné obrany státu (PVOS) na operační až strategické úrovni. Slouží jak pro obranu proti nízko letícím cílům, od balónů k helikopotvorám, tak i proti rychle letícím objektům, zahrnujícím stíhací letouny, protizemní střely krátkého a středního doletu, střely s plochou dráhou letu, mezikontinentální balistické střely, koráby Vesmírných lidí či létající talíře (včetně porcelánových). V nouzových situacích lze MPR doštnik použít taktéž proti dešti, střelbě z protipěchotních zbraní, kulometů, děl, raketometů a minometů. Při správné orientaci dokáže odstínit radiaci a elektromagnetické záření z explodované jaderné pumy. MPR doštnik neochrání před účinky bojové šaliny.

MPR deštnik je dalším vývojovým stupněm přísně utajované komplexní univerzální zbraně se směrovým dosahem, veřejnosti známé toliko pod zkratkou ПРД. Zatímco PRD je zbraní spíše ofenzivní s fázovým účinkem a omezenou životností, MPR deštnik je koncipován jako stabilní obranná jednotka. Na rozdíl od PRDu jej charakterizuje vyšší mobilita, dlouhodobá připravenost a nižší riziko selhání. Bylo přidáno i několik zbrusu nových funkcí, mezi něž patří

  1. břink po hlavě / přes záda / do koulí
  2. bod do žaludku / do oka
  3. lovení televizního signálu

MPR deštnik je plně ekvivalentní nyní v USA teprve vyvíjených a testovaných systémů Národního systému protiraketové obrany a systémů protivzdušné obrany PATRIOT-3 a Avenger. Oproti nim je tento systém mnohem rychlejší, pohotovější, decentralizovaný (takže obranu celé oblasti nelze vyřadit jedním přesným zásahem), nelze na něj navést radarové antirakety a další pasivní prostředky úderu proti PVO. Při kooperaci s VDBTPL dosahuje obdivuhodných výsledků v počtech sestřelených letadel oproti vlastním pozemním cílům. Vývoj MPR deštniku trval mnohem kratší dobu a náklady na pokrytí kritických míst jsou mnohonásobně nižší, než u konkurenčních amerických systémů. Sovětští konstruktéři tak opět předběhli imperialisty o desítky let.

Některé varianty MPR deštniku jsou určeny taktéž pro export do spřátelených zemí. Vědeckému týmu Necyklopedie se podařilo zjitit, že MOA by jako první vážný odběratel měla obdržet nemalý počet zkompletovaných systémů někdy v první třetině roku 2008.

Technicko-taktická data:

  • Dosah šířkový okamžitý: 0,1 m složený / 1,5 m rozložený
  • Dosah výškový: podle délky ramene až 5 m
  • Hmotnost: 0,5-5 kg (dle verze, bez podvozku)
  • Dojezd: Podle parametrů podvozku
  • Doba pro uvedení do bojové pohotovosti: 1-2 s
  • Cena: asi 15 rublů u exportních verzí
VTN Logo.png
Úspěchy sovětského strojírenství
Babeta AirbagBezdrátová sprchaBrněnské meždunárodné letochodištěCentrální šroubCyklomethanDunihlavDegenerátorElektrifikaceElektronika 666FichtlJaderná elektrárnaJak 42Jednosměrné letištěKalašnikovKardiostimulátorLetiště Klementa GottwaldaLáhev na zalévání kolejíLehkokolejná dráhaLidé z oceleLoupač brambor typu 3xKV-2MakroprocesorMerkurMiG-29MoskvičMPR deštníkNízkopodlažní tramvajPekloPodprdélníkProudová helikoptéraRádio JerevanRuská ruletaŠukafonT-72Metro v TaganskuTetrisTopol MTramvaje v NevyslovitelnojeTu-154Raketoplán BuranSférické DVDŠetření vodyŠalinokoptéraUral 2Vertikální chrlič intelektuálůVodíková bombaŽabotlamŽigulíkЛинукс