TJ Baník Vysoká Pec

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Exploding-head.gif Tento článek obsahuje příliš mnoho informací.
Pokud se je budete snažit všechny vstřebat, může se stát, že vám exploduje hlava.
TJ Baník Vysoká Pec
Klubový znak
Rok založení  1729
Stadion  Vojtowicz Arena
Počet členů  11 i s trenérem
Počet titulů  asi 1000
Trenér  Karel Briketner
Aktuální pořadí  těsně za posledním

„To není Baník... to je vyjeBaník!“

- Václav Klaus

„Baník, a to druhé slovo jsem teď zapomněl“

- Miroslav Kalousek [1]

TJ Baník Vysoká Pec je nejstarší fotbalový klub na světě hrající nyní českou nejnižší okresní soutěž. Klub se nachází ve stejnojmenné aglomeraci, vzdálené jen co bys kamenem dohodil od Krušných hor. TJ Baník již dlouhodobě vykazuje obrovskou spotřebu močovinového piva, na kterém je v podstatě závislá celá jeho existence. Klubové barvy jsou černá a zelená.

Historie klubu[editovat | editovat zdroj]

Založení[editovat | editovat zdroj]

Fotbalový klub TJ Baník Vysoká Pec byl založen majitelem jezeřského panství Karlem Adamem z Lobkowicz (podobnost s příjmením Vojtowicz je čistě náhodná) zakládací listinou 4.8.1729. V listině se mimo jiné uvádí: „Jakožto velicí spřízněnci sportu footballového a to tělem i duší, rozhodujeme se my Karl Adam von Lobkowicz ustanoviti na jezeřském údělu první footballový cech v českých zemích. K cechu bude náležeti základní jmění pěti kop vídeňských zlatých, jeden pár volů zapřažený do žacího stroje mechanického pro náležitou obrobu knížecího pažitu, jeden povoz cisternový pro závlahu, jedenáct kusů footballových trenýrek včetně trikotů, štulpen a jedenácti párů footballového obutí anglického střihu. Jakožto footballové kolbiště se stanovuje louka sedláka Ančina zvaného topol, (nyní se na tomto místě nachází stavební firma Fekal Kvatro) kterýžto je tímto potrestán za neplacení daní. Zároveň se vyhrazuje právo na užití obecního blázna jakožto donašeče zakopnutých ballonů a to během každého mače footballového v našem cechu konaného.“

Klub se ihned od svého založení vehementně snažil účastnit se všemožných utkání, zápasů a turnajů, ale jelikož byl jediným klubem na světě (oficiálně uznávaný první fotbalový klub anglický Sheffield byl založen až r. 1857 pozn. autora), zbyl mu v podstatě prostor jen na obyčejné ač velice poctivé trénování. Karel Adam v dobrém úmyslu předběhl svou dobu, ale největších úspěchů svého klubu se bohužel nedočkal. Tragicky zahynul během oslav nového roku, kdy ho vystřelený špunt z láhve šampaňského trefil do hlavy tak nešťastně, že mu způsobil masivní otřes mozku s následným vyhřeznutím ploténky a otravou krve, kterým podlehl. Frustrovaní hráči Baníku, jednak ze ztráty svého zakládajícího člena a hrajícího kapitána, jednak z toho, že své v potu nabité fotbalové dovednosti nemohou předvést v opravdovém utkání, pověsili kopačky na hřebík. Tím neslavně skončilo první období vysokopeckého klubu.

Historická fotografie vysokopeckého hřiště kolem roku 1903

Obnovení[editovat | editovat zdroj]

Dlouhá léta zarůstalo baníkovské hřiště plevelem a jediné sítě visící na fotbalových brankách byli ty pavoučí. Dlouhá léta se po hřišti neproháněla jedenáctka mužů odhodlaná zamést s každým soupeřem. Dokud se v místních lázních nezačal léčit Adolf Hitler. Ten si na svých vycházkách po okolí všiml podivně upravené louky s dvojicí branek a tribunou. Nejprve ji považoval za základy bolševického raketového sila, ale později k místu nabyl určité náklonnosti a dokonce si jej tuze oblíbil. Rozhodl se proto, že zde založí turnerský spolek cvičenců, který bude složen z prominentních dětí Wehrmachtu a který se bude nazývat Hitlerjugend. Děti se tak na již značně zrekultivovaném hřišti Baníku věnovali lehké atletice, boxu, kuličkám a jelikož byl terén vlivem německé důkladnosti špatně odvodněn, pořádali se zde dokonce i plavecké závody. Jeden sport však dětem učaroval nejvíce a podávali v něm mimořádné výkony a tím byla kopaná.

Slavnostní nástup hráčů TJ Baník před utkáním kolem roku 1940 v typických pruhovaných dresech

Toho si všiml i Adolf Hitler a svým rozhodnutím z 18.5.1941 založil v obci fotbalový klub (HI)T(LER) J(UGEND) Bayern Vysoká Pec. Klub vyhrával co se dalo. Soupeři se ho právem obávali a to zejména kvůli útočné dvojici Mengele-Frank a skvělému H. Göringovi v brance. Bohužel ani tato éra netrvala věčne. Poté, co Adolf Hitler s ostudou opustil Vysokou Pec a založil si v Mnichově nový více áričtější Bayern, utichla i na baníkovském hřišti soudcovská píšťalka.

Druhé obnovení klubu[editovat | editovat zdroj]

Naštěstí toto ticho netrvalo tak dlouho. Místní obyvatelé si vzpomněli na svou slavnější knížecí minulost a tradici a nyní již pod dodnes zachovaným názvem TJ Baník Vysoká Pec obnovili v roce 1953 svou činnost. Podmínky byly žalostné, hřiště připomínalo spíše neobdělané pole (také bylo místnímu družstvu v prvních letech mezi soupeři přezdíváno TJ Bahník pozn. autora), ale nadšení a touha předvést světu kvalitní fotbal byla přece jen silnější a klub se vzchopil a atakoval přední místa v nejprestižnější soutěžích jakými jsou Pohár předsedy JZD a Liga traťmistrů velkolomu Československé armády. Obec v těchto letech žila jen fotbalem. Být na soupisce byla čest a sen každého malého vysokopeckého kluka. Hráči hráli bez nároku na honorář a často i se zlomeninami či horečkami. Ani jednou se nestalo, že by byl v týmu nedostatečný počet hráčů a to i přes absenci hráčů z důvodů žní, výstavby mateřské školky v akci Z či brigády na tenisových kurtech. Fotbal byl zkrátka naplněn láskou a touhou zdolat sportovní překážky, což ostatně hráči dokazovali přísnou životosprávou bez užívání močovinového piva, které se v pozdějších dobách stalo pravidelným doppingem. I proto byli hráči milováni a ti nejlepší byli každou neděli po utkání jmenováni obecním rozhlasem.

Hledačem talentů byl v podstatě každý obyvatel, který kdekoli se naskytla příležitost, lanařil do týmu nějakou tu posilu. Tím se vysvětluje i zástup hvězdných jmen fotbalové respektive sportovní historie, které buď svou kariéru začali nebo během ní reprezentovali vysokopecký Baník. Jen pro představu uveďme ta nejzářivější: Josef Bican, Josef Masopust, Josef Laufer, Antonín Plánička, Šimon Plánička, Antonín Panenka, Pavel Nedvěd, František a Honza Nedvědovi, Petr Čech, Imrich Bugár, Jaromír Jágr, Emil Zátopek či jméno přímo z fotbalového olympu Pelé. Toho do týmu na roční hostování nad sklenkou rakyje přemluvil na dovolené v Jugoslávii místní fanoušek K. Radosch. Pelé se později ve svých memoárech ospravedlňoval, že byl hanebně opit a k hostování donucen ve značně podroušeném stavu.

V dalších letech TJ Baník střídavě sbíral úspěchy i neúspěchy a po sametové revoluci jeho činnost na čas opět utichla, aby mohla znovu povstat do monumentálních výšin.

Současnost klubu[editovat | editovat zdroj]

Znovuzrození TJ Baník Vysoká Pec se datuje do roku 2010, kdy byla realizována myšlenka obrození místního fotbalového klubu, který svou bohatou historií značně vyčníval nad ostatní české a potažmo světové kluby a který v minulém století po pádu na absolutní fotbalové dno hrával pouze regionální soutěž. Avšak bez zvučných jmen a hlavně bez finanční podpory nebylo možné dosáhnout výraznějších úspěchů.

Zmiňovanou chybějící finanční podporu by v současné době měla zajišťovat část členů obecního zastupitelstva, kteří již podlehli silně návykovému pivu a též místní pivobaroni. Ti stojí v zákulisí vysokopeckého fotbalu a prostřednictvím konání kulturních akcí a podávání vysoce návykových močovinových piv místnímu obyvatelstvu získávají nemalé finanční prostředky ke sponzoringu vlastních aktivit (fotbalové hobby) a zároveň k dosažení kýženého cíle, který je znám pod přezdívkou "Meta nejvyšší" viz níže.

Znančné finanční prostředky, které nyní do klubu plynou z kapes pivobaronské rodiny Vojtowiczů, jsou z velké části upotřebeny na močovinové pivo té nejvyšší návykovosti jakým je Karl Königs Bier. Tento silně zapáchající ležák je ve formě nepovoleného doppingu před fotbalovými duely podáván jak domácím borcům, tak i hráčům soupeře. Ubozí sportovci postupně podléhají návyku a postupem času nechtějí hrát za jiný klub a ani na jiném stadionu než je ten vysokopecký.

Tímto nad nimi získává rodina pivobaronů naprostou kontrolu a jelikož tato rodina ovládla i současného trenéra Karla Briketnera je dění na trávníku jen a jen v jejích rukách. V současné době management klubu pošilhává po Christianovi Ronaldovi a Lionelu Messim, které by v rámci dobročinné exhibice rád přivítal na svém stadionu a pomocí své pivní superzbraně je zlákal na svou soupisku.

Útok na nejvyšší mety[editovat | editovat zdroj]

Prvním pokusem a to pomocí malého zákulisního triku k dosažení „Mety nejvyšší“ byla v roce 1990 tajná schůzka pivobaronů a zástupců klubu s tehdejším předsedou ČMFS Fandou Chvalovským v Gasthaus zum Woyta. Chvalovskému byla nabídnuta pomoc při financování fotbalového klubu FK Chmel Blšany a zároveň byl prý požádán, aby jako předseda ČMFS prosadil malou změnu pravidel, která by tvořila výjimku pro TJ Baník Vysoká Pec. Výjimka měla povolovat, v každém zápase kterého se účastní fotbalisté TJ Baník, hru pouze na branku jejich soupeře. Tato nevýrazná úprava pravidel měla vést k rychlému postupu klubu z nejnižší soutěže do soutěže nejvyšší.

Po skandálech Fandy Chvalovského a jeho odstoupení z vedení svazu však z plánované změny pravidel sešlo, tudíž bylo vedení klubu nuceno změnit strategii. V té době bylo na trhu pouze pivo Saint Peter Naturtrüb, jímž nebylo možné ovládnout trh a podlomit zdravou vůli a morálku obyvatelstva, sportovců, funkcionářů - zkrátka kohokoliv. Proto se pivobaroni rozhodli vyvíjet za pomoci míchání žateckého chmele a skvělé (vlastní) karcinogenní moči v hliněných nádobách silně návykový ležák Karl König Lager Bier.

Vize do budoucna[editovat | editovat zdroj]

Svou přihláškou podanou v roce 2010 do nejnižší okresní soutěže započal vysokopecký klub tzv. "éru útoku na metu nejvyšší". Klíčem k úspěchu je získání co největší základny členů TJ Baník Vysoká Pec. Ať už se jedná o samotné hráče nebo činovníky. Tato již spuštěná akce spočívá v konání kulturních akcí na nichž se podává zejména Saint Peter Naturtrüb. Tento produkt není tak silně návykový jako Karl Königs Bier, jež pivobaroni nechávají bez výhrady jen jako dopping pro hráče a pro již řádně zaregistrované členy. Produkt Karl König byl vyvinut a je určen též pro akce většího významu a to vzhledem k cílům budoucím. Rovněž se tento ležák stal vývozním artiklem.

"Meta nejvyšší", jak si familiérně pojmenovala rodina pivobaronů svůj tajný vysněný cíl není v podstatě nic jiného než česká nejvyšší fotbalová liga, která se doposud hraje pod názvem Gambrinus liga. Právě tento název nejvyšší fotbalové soutěže je trnem v oku představenstvu TJ Baník Vysoká Pec, které chce postoupit do této nejvyšší soutěže za jakýchkoliv okolností, ať už sportovní či nesportovní cestou. Po postupu se chce místní rodina pivobaronů za pomocí intrik a svého močovinového piva chopit nadvlády nad celou soutěží a následně ji přejmenovat na Karel Königs Liga. Tímto by se jí otevřela cesta k širšímu okruhu konzumentů a tím i k většímu zisku a moci.

Stadión[editovat | editovat zdroj]

Legenda vypráví, že vznik hrací plochy, která je svou polohou téměř shodná s polohou dnešní arény, v šerém dávnověku zapříčinil jeden z předků kdysi spoluvládnoucího rodu Maenzelů (dle kroniky Vysoké Pece se jednalo o Konráda Meanzela), který ve své opilosti po oslavách obsazení místní tvrze Wojttyla, zabloudil do hlubokého lesa nedaleko pod vesnicí, kde se mu udělalo nevolno a ze svých útrob vyzvracel kousek mrkve obdélníkového tvaru o rozměrech 105 x 68 metrů. Tímto zcela vymýtil plochu vhodnou pro pozdější založení fotbalového hřiště. Toto hřiště se v podstatě celá staletí neměnilo. Svou podobu si zachovalo téměř do současnosti. V roce 2009 však místní pivobaroni oslovili věhlasného architekta Davida Vávru, aby jim zpracoval projekt na důstojnou fotbalovou arénu hodnou věhlasu vysokopeckého klubu. Ten tak učinil, přičemž se nechal inspirovat vyběleným řitním otvorem místního maskota asijského původu Lu-Kashe Ch. a ladnými křivkami subatomárních linií základní molekuly tri-hydro-urátu kyseliny močové, která je základním chemickým prvkem močovinového piva.

Pohled na Vojtowicz Arénu z věže místního obecního úřadu

Aréna byla slavnostně otevřena 13.9.2010 za účasti všech významných činovníků klubu a při této příležitosti zde byl sehrán zápas TJ Baník Vysoká Pec vs. FK Glasnosť Užgorod. Aréna se pyšní jménem svých mecenášů a je dopravně napojena na dálniční tah Paříž - Vysoká Pec - Oslo.

Od roku 2011 mohou hráči TJ Baník využívat kromě vlastního fotbalového stánku i tréninkové centrum na Lesné, které se z dřívější protialkoholní a psychiatrické léčebny během několika let proměnilo, díky penězům čerpaných z Evropských pivních fondů, v nádherný sportovní areál. V plánu je v nejbližší době rovněž spojení s fotbalovou arénou ve Vysoké Peci pomocí lanové dráhy. Ta měla původně vést pouze z vysokopecké autobusové zastávky na obecní koupaliště a fungovat zejména v nočních a ranních hodinách za účelem rozvozu opilců do svých domovů.

TJ Bahník ULTRAS[editovat | editovat zdroj]

Nejtvrdší jádro místních fanoušků je v podstatě polotajná uzavřená a militantní teroristická organizace, která je vysoce organizovaná. Organizace plně podléhá vlivu svého hlavního bosse jemuž jsou ostatní členové bezmezně oddáni. V současné době se spekuluje, že hlavním šéfem ULTRAS je jistá zkrachovalá čečenská herečka Hoňka Capulatizovaná. ULTRAS se převážně specializují na únosy, vraždy, znásilnění, kanibalismus a genocidu. Veškeré tyto praktiky jsou zaměřeny výhradně proti konkurenčním týmům a jejich fanouškům. Světově známým se stal například případ, kdy ozbrojené komando ULTRAS v roce 1972 vtrhlo na letní olympijské hry v Mnichově a zavraždilo deset izraelských sportovců, jejichž ostatky následně pozřelo s dijonskou omáčkou a brusinkami. Důvodem pro tento barbarský čin bylo odvetné utkání ve vyřazovací části turnaje poháru vítězů pohlavárů TJ Baník Vysoká Pec vs. Bejtar Jeruzalém v jehož prvním zápase vysokopecký klub podlehl svému soupeři vysoko 11:0. ULTRAS se domnívali, že vyvražděním izraelského národního týmu, který je složen převážně z hráčů Bejtaru, napomůžou svému klubu k postupu. Bohužel vlivem povětrnostních podmínek, rozbitého kompasu a dopravní zácpy došlo k tomu, že komando nevtrhlo do ubykací fotbalistů nýbrž zápasníků a tím prolilo už i tak zbytečnou krev nevinných a bezbranných sportovců.

ULTRAS se dále specializují na distribuci pervitinu a cracku, čímž za prvé kryjí svou teroristickou činnost a za druhé tak získávají finanční prostředky pro rozšiřování svého arzenálu zbraní a bojové techniky. V kuloárech se dokonce hovoří o tom, že by ULTRAS měli vlastnit několik raket dlouhého doletu vybavených nukleárními hlavicemi. Patrně se tak připravují na rozpoutání pekla v hledištích světových stadionů. Jejich jediná idea a (bojový) pokřik jsou totiž jasné: není nad Baník kundo! Mimochodem zkrácenou a upravenou verzi pokřiku k nelibosti místních převzali fanoušci Baníku Ostrava.

Základní údaje[editovat | editovat zdroj]

Adresa klubu[editovat | editovat zdroj]

TJ Baník Vysoká Pec
P.O. Box 115
431 59
+420 474 687 000

Představenstvo klubu[editovat | editovat zdroj]

  • Předseda: Ludwig van Hoolka
  • Místopředseda: Ernst "Kýta" Clear
  • Jediný řadový člen představenstva: Donald Dundr

Management klubu[editovat | editovat zdroj]

  • Generální manažeři: siamská dvojčata PhDr. Kouda a Bouba Csc.
  • Obchodní a marketingový ředitel: Pieter Vojtowicz
  • Sportovní sekretář: Georgescu Mieksatkow DiS.
  • Ředitel sportovního úseku mládeže: Mgr. Tony Halvoniak
  • Ekonom: Mgr. Zdeno "Penguin" Still
  • Ředitel úseku meziklubových “frojndšaftů“ a hlavní masér: Karel Emanuel Slezina
  • Nosič párků a pivních tácků: Paul Hasenhoherlein
  • Zástupce nosiče párků a pivních tácků: Vendoslav Maenzel
  • Maskoti, roztleskávači, rozpískavači: Karol, Vojta, Wich
  • Náměstkyně odboru stadiónových záchodků: Josephina Yenniková
  • Vedoucí bezpečnostní a zásahové služby: Kedar Vojtowicz


Vstupenky[editovat | editovat zdroj]

Vstupenky lze zakoupit v síti Ticketpro nebo přímo na stadionu před zahájením utkání. Zcela zdarma lze sledovat zápas z pivobaronské lóže a sice po předložení dokladu o každodenní útratě nad 500 Kč v Gasthaus zum Voyta. Jako poslední kategorie vstupenek je doživotní permanentní vstupenka zdarma, která je bohužel určena jen pro čestné členy NUFP Clubu (Never Under Five Promile). Do tohoto klubu patří Donald Dundr, Waaclaw Grey Milkmen a neznámý potetovaný fanoušek, který nevynechal jediný zápas již od roku 1966.

Síň slávy[editovat | editovat zdroj]

Jelikož osobnosti do baníkovské síně slávy nenavrhuje představenstvo klubu ani fanoušci, nýbrž vrchní lajnovač, nenapravitelný alkoholik a rváč Mealosh Littlemaanek, najdeme mezi opravdovými hvězdami klubu i poněkud bizardní panoptikum osobností. Jako odstrašující příklad uveďme alespoň tuto sortu vyznamenaných:

Kategorie místních: všichni alkoholici, toxikomani, kleptomani a vyznavači tetování včetně (zejména povedené čtveřice místních rodáků) Donalda Dundra, Waaclawa Grey Milkmena, Wladimíra Lówyho a Pjotra Nuchedala.

Kategorie přespolních - zde byli například dekorováni:

  • Věra Bílá
  • Jiří Paroubek
  • Milan Knížák
  • Charles Manson
  • Aštar Šeran
  • Barbora Tachecí
  • Bohumil Kulínský
  • Bohumil Klepetko
  • Pavel Opočenský a Jan Čenský
  • Ladislav Gerendáš
  • Ladislav Pohrobek
  • Jiří Císler
  • Vít Bárta
  • Arnošt Goldflam
  • Leoš Suchařípa (in memoriam)
  • Usáma bin Ládin (in memoriam)
  • Václav Mrázek (in memoriam)
  • Olga Hepnarová (in memoriam)
Sport
Mistr světa ve vodní levitaci Disciplíny AlkoholismusAtletikaBahenní souboj s tygremBanžo žumpingBowlingBěhBaseballBasketbalBiatlonBojový styl RockyBrusleníBungee jumpingCurlingCyklistikaČavolDOSBoxExtrémní sportyFormule 1GauchingGeocachingGolfHázenáHod granátem na plechovkuHod kilemHod hovnemHokejJezdectvíKašnobalKolováKopanáKulturistikaLukostřelbaObžerstvíParkourPokyho trojbojRagbyRallyŘitní alpinismusSchodySkoky do hloubky na časSkoky do vodySnowboardingSvátostný sedmibojSvlečhokejŠachyŠermTenisTour de FranceVeslováníVodáctvíVodní turistikaVolejbal
Sportovci Milan BarošMona BarthelováPavel BémBoryšTomáš DošekRadek DudaWayne GretzkyDominik HašekZlatan IbrahimovićNeymarInriJaromír JágrMarek KuličLionel MessiKarel PoborskýTomáš RosickýChris FroomeRoger FedererNovak DjokovičDjoković NovákVlastimil Vlášek
Bafuňáři Jaroslav HřebíkVlastimil KošťálFilip PešánStanislav Šulc
Týmy AC Sparta PrahaSlavia 071 FC SlopáckoTJ Baník Vysoká PecTJ OsvětimanyČeská fotbalová reprezentaceČeskej fotbalovej týmKlausubova jedenáctka (2014) • Zemanova jedenáctka (2018) • Kapří ligaArsenalČelzýReal MadridHC Sparteşcu RomâniaHC Brno BystrcHC Jestřábi ProstějovFC BarcelonaTottenham Spurs
Olympiády LOH 2008 PekingZimní olympiáda v PrazeLetní olympijské hry 2020Letní olympijské hry 2024