Parkour

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Parkour je pohyblivá disciplína, kdy se člověk pomocí běhu, skoku, salta a další akrobacie dostává z bodu A přes bod B do bodu C, odkud směřuje až k bodu G a pak zase nazpět do bodu A (nemusí však), zatímco přeskakuje spoluobčany, lávky a lavičky, zídky a zábradlí, a to vše celé koňmo.

Jde o aktivitu původem z Francie vycházející z francouzského výrazu l'art du déplacement (umění útěku) a legendy praví, že Napoleon byl vůbec prvním parkouristou. Ve skutečnosti ale tomu tak nebylo.

Parkour[editovat | editovat zdroj]

Parkour je z velké části vandalismus. Provozovatelé této činnosti si myslí, že se jedná o určitý typ sportu. Tito vandalové využívají převážně městské prostředí (zdi, zábradlí, střechy apod.). Občané měst jsou neradi, když vidí někoho, kdo zběsile běhá po městě a u toho se např. odráží od zdi, proto se parkour řadí do té nejhorší části vandalismu. Lidé také dostali povolení k použití střelné zbraně proti parkouristům, a to i bez zbrojního průkazu. Ovšem je tu i jedna výhoda, pokud budete chtít zbořit dům nebo zeď, můžete si najmout parkouristy. Většinou si za demolici nic neúčtují.

Trest[editovat | editovat zdroj]

Dopadá to tak, že omítky zdí bývají zničené, zábradlí jsou vyvrácené a střechy domů děravé, proto se v některých zemích parkour trestá doživotním pobytem ve vězení, nebo i trestem smrti. Lidé jsou mnohem radši, když jim nějaký sprejer počmárá garáž, než aby viděli parkouristu, který jim běhá po střeše garáže. Nemocnice dokonce odmítají ošetřovat zraněné parkouristy. Tvrdí, že si za zranění mohou sami. Co by ne, každý bude radši když bude méně těchto vandalů.

Napoleon nebyl první[editovat | editovat zdroj]

Podle jiné teorie s tímto "sportem" přišel 46 letý David Bílý. Tohoto muže začali lidé nenávidět, bylo vyhlášeno celosvětové pátrání, ovšem nikdo ho zatím nedokázal chytit (byl dobrým parkuristou). Byly vyslány i armádní vrtulníky, šalinokoptéry a stíhačky, ale pachatel je stále na útěku.

Bílý dokázal rozšířit parkour do mnoha zemí včetně Číny nebo Mexika. Je zajímavé, že v obou těchto státech se nachází vysoká překážka, zeď. Kvůli zakladateli této činnosti v mnoha zemích stoupá kriminalita. Někteří lidé začali krást, rabovat apod. Bohužel, díky technice parkouru unikají policii a pokračují v ničení města gumovými podrážkami až dodnes.

Další čtení[editovat | editovat zdroj]

Sport
Mistr světa ve vodní levitaci Disciplíny AlkoholismusAtletikaBahenní souboj s tygremBanžo žumpingBowlingBěhBaseballBasketbalBiatlonBojový styl RockyBrusleníBungee jumpingCurlingCyklistikaČavolDOSBoxExtrémní sportyFormule 1GauchingGeocachingGolfHázenáHod granátem na plechovkuHod kilemHod hovnemHokejJezdectvíKašnobalKolováKopanáKulturistikaLukostřelbaObžerstvíParkourPokyho trojbojRagbyRallyŘitní alpinismusSchodySkoky do hloubky na časSkoky do vodySnowboardingSvátostný sedmibojSvlečhokejŠachyŠermTenisTour de FranceVeslováníVodáctvíVodní turistikaVolejbal
Sportovci Milan BarošMona BarthelováPavel BémBoryšTomáš DošekRadek DudaWayne GretzkyDominik HašekZlatan IbrahimovićNeymarInriJaromír JágrMarek KuličLionel MessiKarel PoborskýTomáš RosickýChris FroomeRoger FedererNovak DjokovičDjoković NovákVlastimil Vlášek
Bafuňáři Jaroslav HřebíkVlastimil KošťálFilip PešánStanislav Šulc
Týmy AC Sparta PrahaSlavia 071 FC SlopáckoTJ Baník Vysoká PecTJ OsvětimanyČeská fotbalová reprezentaceČeskej fotbalovej týmKlausubova jedenáctka (2014) • Zemanova jedenáctka (2018) • Kapří ligaArsenalČelzýReal MadridHC Sparteşcu RomâniaHC Brno BystrcHC Jestřábi ProstějovFC BarcelonaTottenham Spurs
Olympiády LOH 2008 PekingZimní olympiáda v PrazeLetní olympijské hry 2020