Veslování
Tento článek je nudný, ba dokonce velmi nudný. Můžete pomoci Necyklopedii jeho editací do zábavnější podoby. |
„...a z vedlejšího pokoje se ozývalo pravidelné funění a křípání, tak jsem na ně vlítnul, mobil připravenej, že cvaknu jak tam šukaj' a... ...von tam měl normálně veslovací trenažér!“
- zaslechnuto
O VESLOVÁNÍ[editovat | editovat zdroj]
Veslování je sport, při kterém se zatěžují rovnoměrně všechny části těla. Hodně lidí říká, že veslování je velmi náročný sport a že je to hrozná dřina a ano, bohužel mají pravdu. Nejen fanoušci veslování, ale i mnozí odborníci považují tento sport za vynikající způsob, jak dostat tělo do formy.
Mezi jeho výhodami zmiňují například následující:
- zapojuje prakticky celé tělo, čímž ho víceméně rovnoměrně zatěžuje (především pracují svaly přední strany stehen, svaly ramen a břicha)
- aktivují se nohy, ale také břicho a záda, což mohou využít především lidé se sedavým zaměstnáním
- tělo vykonává plynulý pohyb, není tedy vystaveno žádným nárazům
- při veslování váhu těla nenesou nohy, a tak je toto cvičení vhodné i pro lidi s nadváhou nebo seniory
- můžete si zvolit, jestli chcete zabrat jen trochu, nebo zda tělo potrápíte na hranici jeho možností
- cvičení je energeticky náročné, a proto se doporučuje lidem, kteří chtějí zhubnout
Veslování ovšem může přinést i závažná zdravotní rizika:
- příliš vymakaná postava může zapříčinit, že zhynete smrtí Ctiradovskou
- je zde vážné riziko, že si přivoláte závažnou zdravotní komplikaci
VESLOVÁNÍ NA VODĚ A NEBO V INTERIÉRU[editovat | editovat zdroj]
Zájmu o veslování využívají i pošilovny. I když veslovací trenažér obvykle nepatří k nejvytíženějším strojům, své fanoušky má, a dokonce nabírá na popularitě. Například v New Yorku patří k novým hitům místních pošiloven. I v Česku ale má tento pohyb věrné příznivce. Pokud vás veslování pod střechou chytne, můžete si v něm i zazávodit: v rámci disciplíny zvané indoor rowing sportovci porovnávají své veslařské výkony se soupeři podobně jako na řece, jen s tím rozdílem, že v teple.
ČEŠTÍ VESLAŘI[editovat | editovat zdroj]
Zatímco Václav Chalupa se už přesunul mezi sportovní legendy a mladí ho sotva budou znát, Miroslava Knapková a Ondřej Synek patří k nejúspěšnějším sportovcům současnosti, a úspěchy sklízejí i další posádky veslařů. Stále více Čechů tak zajímá na pohled hladký, ve skutečnosti ale velmi napínavý sport. Zajímavost: Miroslava Knapková chodila na naši školu a navštívila besedu na naší škole v roce 2012