Curling

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Chcete-li se pobavit a ne se jen dozvídat nové užitečné věci, podívejte se na heslo Curling na české Wikipedii.
Nehopsající Wikipedie.png

Curling neboli lední zametaná je pseudosport provozovaný na ledě, přiněmž se utkávají dva týmy (zpravidla čtyřčlenné, ovšem v rámci džendrové pohlavní rovnosti byly fšak zavedeny i smíchané dvojice) o to, kdo z nich dokáže lépe zametat. K poměřování schopnosti zametání se používají kameny z žųly, které hráči posílají k cílovým kruhům a co nejblíž ke středu.

Historici se prozatím neshodli, jak hra vznikla. Jednou z možností je, že se curling vyvinul ze zametání ledu zmrzlou polární liškou, aby se zjistilo, kde je led nejtenčí a je možné provozovat rybačku. Ta méně pravděpodobná varianta vychází z americké legendy o žehlení prostěradel před vynálezem mandlu.

Curlista hraje curling, tedy curlí. Povšimněte si, že hráč je Nor, což se dá snadno poznat podle krátkých rukávů.

Popis[edit | edit source]

Hrací plocha je z ledu a má rozměry 42 krát 4,2 až 4,8 metru. Nachází se na ní několik bezvýznamných čar a ke konci jsou cílové kruhy - z vnějšku to jsou bílý, červený, bílý a modrý, to podle kubánské vlajky.

Nástroje, pomůcky a jiné[edit | edit source]

K úspěšné hře je zapotřebí několika předmětů, bez kterých není možno zápas vyhrát. Ponejprv je zapotřebí hráčů, kteří mají pozitivní vztah k zimě. Ze zjevných důvodů tedy není vhodné nabírat nové členy na Jamajce nebo v Indii. V gaybaru byste též nábor dělat neměli, neboť na nohy se navlékají tzv. nesmeky, což jsou velmi nepěkné gumové návleky a kazí celkový estetický zážitek. Zde je třeba podotknouti, že zapomenete-li si návleky, připomíná zápas krasokorčulování nebo lední revue a výsledek lahodí oku nejen diváků, ale též ortopedů.

Dále je zapotřebí kamenů, které připomínají žehličku. Šutráky z pole nebo dlažební kostky nejsou povoleny, neboť nejsou estetické a svádějí k hodu. Chcete-li si to hodit, nemůžete hrát curling, protože curling je založen na posílání. Filatelisté mají tedy zjevnou výhodu.

Nejdůležitější pomůckou je ovšem smeták, koště, v méně civilizovaných oblastech postačí mop. Profesionální smeták je pro běžného milionáře prakticky nedostupný, postačí tedy Nimbus 2000, který má doma kdejaký Harry Potter.

Hra samotná[edit | edit source]

Hra se dělí na části zvané schlussy, v každém z nich tým odhodí osm kamenů, pokud jsou k dispozici všichni 4 hráči, každý odhodí po dvou. Na konci schlussu se určí, kdo má šutr blíž ke středu a počítají se mu body podle počtu šutrů, který jsou blíž než nejbližší šutr soupeře. Vítězem je ten, kdo má na konci nejvíc bodů. Součástí vyhodnocení šlusů je též profackování podvodníků, kteří šoupali kameny více ke středu nohou a neposlali je tak, jak se patří.

Pohyb kamenů po ledě se upravuje zametáním a výsledná poloha šutrů po skončení schlussu odráží zametací schopnosti (britsky "svípinkskilz", staročesky "Putzfraupotenz") obou týmů. O zametání se starají dva z těch hráčů, kteří zrovna nevypouští kámen. Na konci zápasu je pak jmenována nejlepší uklizečka zápasu, která obdrží trofej. Nejhorší uklízečka zápasu poté dostane zpravidla v šatně deku.


Sport
Mistr světa ve vodní levitaci Disciplíny AlkoholismusAtletikaBahenní souboj s tygremBanžo žumpingBowlingBěhBaseballBasketbalBiatlonBojový styl RockyBrusleníBungee jumpingCurlingCyklistikaČavolDOSBoxExtrémní sportyFormule 1GauchingGeocachingGolfHázenáHod granátem na plechovkuHod kilemHod hovnemHokejJezdectvíKašnobalKolováKopanáKulturistikaLukostřelbaObžerstvíParkourPokyho trojbojRagbyRallyŘitní alpinismusSchodySkoky do hloubky na časSkoky do vodySnowboardingSvátostný sedmibojSvlečhokejŠachyŠermTenisTour de FranceVeslováníVodáctvíVodní turistikaVolejbal
Sportovci Milan BarošMona BarthelováPavel BémBoryšTomáš DošekRadek DudaWayne GretzkyDominik HašekZlatan IbrahimovićNeymarInriJaromír JágrMarek KuličLionel MessiKarel PoborskýTomáš RosickýChris FroomeRoger FedererNovak DjokovičDjoković NovákVlastimil Vlášek
Bafuňáři Jaroslav HřebíkVlastimil KošťálFilip PešánStanislav Šulc
Týmy AC Sparta PrahaSlavia 071 FC SlopáckoTJ Baník Vysoká PecTJ OsvětimanyČeská fotbalová reprezentaceČeskej fotbalovej týmKlausubova jedenáctka (2014) • Zemanova jedenáctka (2018) • Kapří ligaArsenalČelzýReal MadridHC Sparteşcu RomâniaHC Brno BystrcHC Jestřábi ProstějovFC BarcelonaTottenham Spurs
Olympiády LOH 2008 PekingZimní olympiáda v PrazeLetní olympijské hry 2020