Polární liška

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Liška polární
Liskapolarni.jpg
Liška polární. Mrkla, mrcha.

Stupeň ohrožení
chráněný
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: šelmy (Carnivora)
Čeleď: psovití (Canidae)
Rod: liška (Vulpes)
Binomické jméno
vulpes nanuk

Polární liška je uměle vypěstovaný živočich, žijící na dálném severu.

Vznik druhu[edit | edit source]

Společně s tzv. první migrační krizí, která nastala v období pravěku, se začali původní obyvatelé obávat o druhovou rozmanitost pernaté a kožešinové zvěře. To víte, doba ledová na krku. Z čistě xenofobních pohnutek byly vyděleny tzv. lišky árijské, které se nadále pod vedením týmu odborníků Mičurin-Mengele množily jako na běžícím pásu. Cílem bylo zachovat jedince bez pigmentových znaků, kteří by pak mohli vetřelce napadat v průběhu sněhových bouří zcela nepozorováni.

S odchodem doby ledové a příchodem globálního oteplení se absence zabarvení stala pro lišky nevýhodnou, a tak emigrovaly na sever. O jejich návrat do našich zeměpisných šířek se v současnosti snaží zejména Fakulta arktického zemědělství při Čunkově univerzitě, která si od návratu tohoto druhu slibuje zvýšení výnosu bílé ředkve.

Mezidruhové křížení[edit | edit source]

Protože se přirozené životní prostředí tototo živočicha přičiněním člověka nadále zmenšuje, do jejího rajónu proniká liška bezocasá jakožto invazní druh. Polární liška se snaží na tuto skutečnost reagovat houževnatým odporem, ale znáte to, i liška je jen člověk, takže tu a tam dojde k páření. Výsledky bývají z estetického hlediska velmi zajímavé.

Výslední kříženci jsou vždy výsledkem křížení samce lišky polární a samice lišky bezocasé, neboť obráceně to není, díky absenci ocasu, technicky možné. Nově vzniknuvší druh se nazývá liška polocasá a z poddruhů byly identifakovány následující:

  • liška polocasá zebralis - jedince zdobí svislé pruhy, z dálky může jedinci s poruchou zraku připomínat zakrslou zebru.
  • liška polocasá horizontal - jedinec má pruhy vodorovně, což je výhodná varianta, neboť případný prdátor nevěří vlastním očím.
  • liška polocasá checkmate - vzácný jedinec, který má na sobě šachovnici. je průmyslově těžen a vyrábí se z něj takové ty vlaječky na závody Formule 1.