Holub

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search

„I když jsem jen prostý holub,
připravil jsem vlka o lup.
Ještě zbývá vyřešiti,
necháme-li zvíře žíti.“

- Holub ve filmu Tři bratři
Holub
Holub gangsta.jpg
Olašský holub. Překrásně vybarvený jedinec. Sameček.

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: Ptáci (Aves)
Podtřída: letci (Neognathae)
Řád: měkkozobí (softzobakula)
Čeleď: holubovití (hobulae)
Rod: hobul (hobulus hobulus)


Holub, latinsky hobulus, je ptíca, fógl čili pták. Záleží, jestli je vaší mateřštinou východní slovanština, staročeština anebo mluvíte už normálně jako lidi. Tomuto ptáku se někdy (poněkud nepřesně) říká létající krysa, německy Flugratte, nizozemsky flígende rat a řečí šislavých lidí latający szczur a je to namouduši užitečné zviřátko.

Pokud vás zajímá úplně jiný holub, zkuste článek Šušeň. Pro lovce holubů klikněte rovnou na Holubáře. Pro opeřence zůstaňte zde. Děkujeme.

Popis[edit | edit source]

Holub je živočich a to dokonce pták. To znamená, že je standardně vybaven dvěma křídly, kterým se říká letky. Těmi holub mává, leckdy i rychle, aby se přesunul z bodu A do bodu B v trojrozměrném prostoru. Holub se totiž za pomoci frenetického mávání perutěmi (jak se letky taky někdy nazývají) dokáže pohybovat letmo. On teda holub, narozdíl třeba od vrabce, zvládá i chodmo a po zemi se tedy nemusí pohybovat jen skokmo. Skokmo teda umí taky, ale obvykle to dělá jen při vyplašení a i tak je to spíš jako popoletmo. Je zajímavé, že když je holub uloven například kočkou, pohybuje se nesmo. V případě, že je šelma malého vzrůstu, pohybuje se potažmo.

Holub má převážně barvu RAL 5014 (Holubí modrá)) až RAL 7042 (Dopravní šedá). Jeho exkrementy mají podle pestrosti stravy škálu od RAL 1013 (Perlová bílá), přes RAL 9006 (Bílý hliník), až po RAL 9004 (Signální černá). Holub má tedy jako správné městské zviřátko pro život ve městě výborné minikry, čili muskování. Ještě nedávno bylo velmi složité holuba v obci zpozorovat, ale protože současné urbanistické trendy velí použivání více barev, je dnes možno tyto ptáky přecijen tu a tam zahlédnout. S trochou trpělivosti budete úspěšní třeba v Římě nebo na návsi ve Vyšné Dieře.

Budete-li mít na holuba kliku, všimnete si, že krom křídel je holub vybaven též zobákem (podobně jako slepice) a biskupem jako horizontálně-vertikální směrovkou. Tento výdobytek má až v posledních zhruba pěti tisíci letech, předtím byly koncovky oddělené, byť umístěné nad výfukem stejně jako nyní. Holub vlastní též přistávací podvozek, který je opatřen roztomilými pařátky, což je pozůstatek z doby dinosaurů, kdy byste holuba rozhodně potkat nechtěli.

Naváděný holub. Zde zvěčněn s analogovou navigací.

Druhy holubů[edit | edit source]

Holubi se dělí následovně:

  • zkrášlovací, fr. pižón estetique - ve štatlu velmi vítaná odrůda. Podílí se na obnově přirozené barevné škály betonového města. Místy souvislý bílý pokryv chodníků, luxusních automobilů a městského mobiliáře zvyšuje albedo, čímž přispívá k ochlazování zástavby. Správně trénovaní holubi též odnášejí zbytky jídla a slouží tak jako zametací stroje, čímž dochází ke značné úspoře v rozpočtu Technických služeb města.
  • transportní, en. Cargo pigeon - specializovaný druh určení k roznášení. Podvarianty jsou informačně transportní a transportně lékařský. Ten první, je-li mu na nožičku připevněno cédéčko, Děrná páska či jiné moderní médium, jej dokáže úspěšně transportovat směrem od odesílatele. Tento transport se nazývá Write Only nebo Send only (ve slangu US Army "Send & Forget"). Lékařský poddruh poté distribuuje virovou a bakteriální nákazu, např. vzteklinu, aby si obyvatelstvo mohlo vyrobit protilátky podomácku samo. Efektivita distribuce je srovnatelná s distribucí léčiv pomocí aerosolů.
  • naváděné, en. Homing pigeon - vystřelený holub se řítí nadzvukovou rychlostí, tedy rychlostí větší než jeden mach, aby neomylně (veden magnetickým polem, což je taková low-cost varianta GPS) zamířil k domácímu holubníku a byl zpravidla tak dva kilometry před cílem zcela vysílený sežrán nějakým dravcem. Tento poddruh má ještě trošku mušky, které je třeba vychytat.

Zajímavosti[edit | edit source]

  • Nikola Tesla provozoval romantický vztah s holubicí. Zda spolu úspěšně počali vejce, se neví [zdroj netřeba, my jsme zdroj a máme pravdu].
  • Holubí hlava není pevně upevněna a kymácí se v průběhu chůze. Nesouvisí to s rovnováhou, jak vám nabulíkovali ve škole, je to protože holubi imrvére poslouchají Techno.
  • Modrého holuba má ve znaku ODS. Skutečnost, že holub posere lautr všecko, ze zcela náhodná.