Haggis skotský

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Haggis skotský
Haggis scoticus.jpg
Vlevo vycpaný exemplář pravotočivého haggise, vpravo uvařený haggis připravený k jídlu.

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: hrodavci (Lodentia)
Čeleď: vrstevnicovití (Isohypsidae)
Rod: haggis (Haggis)
Binomické jméno
Haggis scoticus
(Oddie, 1942)


Haggis skotský je druh velkého hlodavce, proslulý jako národní pokrm Skotska.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Hned z prvních pozorování haggisů bylo vědcům jasné, že je nutné rozlišovat dva poddruhy:

  • haggis skotský pravotočivý (haggis scoticus dexter)
  • haggis skotský levotočivý (haggis scoticus sinistris)

Obě populace sdílí stejný habitat, a to kopce Skotské vysočiny. Liší se však tím, že pravotočivý haggis má pravé nohy výrazně kratší než levé, zatímco levotočivý haggis má naopak výrazně kratší levé nohy. Zkrácením dvou noh je výtečnou adaptací na život v prudkých svazích - pravotočivý haggis díky tomu může vzpřímeně obcházet celý kopec dokola po směru hodinových ručiček, odtud název pravotočivý; levotočivý obchází třeba stejný kopec naopak proti směru hodinových ručiček. Relativně často se jedinci podaří přesunout se na jiný kopec, ale stále zůstane otočený stejný směrem.

Pravotočivý sameček fyzicky pochopitelně může oplodnit pouze pravotočivou samičku a naopak, takže někteří vědci považují oba poddruhy za samostatné druhy. Ke kontaktům mezi oběma populacemi ovšem dochází často: když se potkají dva protisměrní samečkové na jednom svahu, vypukne boj na život a na smrt. Zejména koncem září a v první polovině října tak můžeme zaslechnout mnohé tyto zápasy, jak se ozvěnami nesou nad skotskými gleny a lochy na kilometry daleko.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Haggis je samozřejmě znám především vařený, jako národní skotské jídlo výborné chuti. Zvíře má ale natolik odporný zjev, že Skotové cizincům raději tvrdí, že jde o mnohem snesitelnější produkt z ovcí (ovčí vnitřnosti vařené v ovčím žaludku), aby se je cizinec vůbec odhodlal ochutnat.