Kapesní kyvadlové hodiny

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Kapesní kyvadlové hodiny jsou úplně normální kyvadlové hodiny, ovšem vejdou se vám do kapsy. Teda pokud máte velkou kapsu. Všichni vzdělaní necyklopedisté jistě ví, na jakém principu kyvadlové hodiny fungují. Pro nevzdělané českopedisty vysvětlím.

Mechanismus[editovat | editovat zdroj]

Schéma di Capriových kyvadlových hodin

Hlavní součást kyvadlových hodin, kyvadlo, se kýve tak, že všechny kývy trvají stejnou dobu. Pomocí prazvláštní soustavy obuzených koleček se tyto kývy přetransformují do pohybu ručičky. Vyvstává však otázka, co se stane, pokud se tyto hodiny v kapse překlopí. Pokud jde o starší typ, jde zcela jistě o konec jejich chodu. Modernější modely jsou ovšem natolik vyspělé, že jim to vůbec nevadí. Místo toho, aby se kyvadlo mohlo pohybovat pouze v omezeném prostoru, může se volně otáčel okolo stroječku. Je jasné, že nemá dostatek energie, a tak se kýve, jako by bylo v úplně normálních kyvadlových hodinách. Jakmile se ovšem hodinami pootočí, kyvadlo se nové poloze přizpůsobí a bude se kývat dále. Problém ovšem nastane ve chvíli, kdy se hodiny překlopí na bok, a kyvadlo bude trčet do strany. Naši vědci pilně pracují na prototypu hodin kulových.

Dějiny kyvadlových hodin[editovat | editovat zdroj]

Historie tohoto přístroje je nejasná. Podle legendy prý šel Leonardo di Caprio do kostela, a tam si všimnul toho, že lustr se kýve ve větru. Také zjistil, že každý kýv trvá stejnou dobu. Když se vracel domů, stále na to myslel. Vzal tedy kyvadýlko, přimontoval k němu ciferník a ozubené kolečka, a zjistil, že to vážně funguje.

Dějiny kapesních kyvadlových hodin[editovat | editovat zdroj]

Touha vše zmenšit tak, aby se to dalo snadno přenášet, je lidstvu vlastní od pradávna. Není proto překvapením, že vznikly i kyvadlové hodiny kapesní. S prvním "kapesním" modelem přišel jakýsi neznámý vědec již před několika stoletími. S prvními opravdu kapesními kyvadlovými hodinami přišel Jára Cimrman.


Hodiny pozpátku.png
Čas

AntičasBludimíriánský kalendářBudíkČasopisČasová pásmaČasová smyčkaDvě minuty nenávistiKalendáře na ostatních planetách sluneční soustavyKapesní kyvadlové hodinyKwěty českéMarcel-chroustMoravský kalendářNanosekundaNečasNultý časPátek 13.Petr NečasPhallus BrunensisPrůzkum veřejného časuSlunární kalendářSobota 14.Stroj časuStaré dobré časyZdroj časuZimní časZtráta času