Bludimíriánský kalendář

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Bludimíriánský kalendář je vedle mayského, židovského, juliánského, gregoriánského, cikánského, islámského a dalších kalendářů jedním ze stěžejních časoměrných systémů v ČR. Vychází z jednoho astronomického roku, má 365 a 1/4 dne a prvním dnem roku je 9. srpen, den narození Bludimíry.

Historie a okolnosti vzniku[editovat | editovat zdroj]

Přesné datum vzniku bludimíriánského kalendáře je zahaleno tajemstvím, neboť se přesně neví, koho jako prvního napadlo počítat rok podle bludimíriánského kalendáře. Tuto velice užitečnou skutečnost nezjistil ani speciální tým vědců, ani dnes již zlidovělá báseň Devátého srpna v roce sametovém, která není ničím jiným než veršovaným a rýmovaným CV Bludimíry. Tato poměrně rozsáhlá epická báseň však neodhaluje ani další dosud neznámé skutečnosti jako je například místo narození Bludimíry. Odhaluje však některé zajímavosti ryze antropologického a medicínského charakteru:

...Říká se, že se tak stalo v karlovarské porodnici,
skutečnost je v pravdě jiná, bylo tomu na ulici.
Nevím, zda-li někde v parku či na kolonádě,
nadechlo se prvně vzduchu tohle lidské mládě.
Němělo pořádně srostlé ani kosti lebeční,
stěží přitom reagovalo na světlo sluneční.
Podle zvyku pohanského tahle malá zrůdička
jmenuje se Bludimíra, zkráceně však Bludička...

Jak již jste sami mohli zjistit, ani tato báseň nám v pátrání po datu vzniku bludimíriánského letopočtu nepomůže. Pomineme-li konspirační teorii, že tento letopočet zavedla samotná Bludimíra, je pravdou, že se za oficiální den vzniku bludimíriánského kalendáře považuje první den bludimíriánského letopočtu, to jest 9.8. 1989 a místo vzniku Karlovy Varlata (plzeňský název pro Karlovy Vary. Proč plzeňský? Neboť Bludimíra se po četných peripetiích na počátku svého života, kdy prováděla misijní bludimíriánskou činnost, podobně jako V.I. Lenin komunistickou, natrvalo usadila právě v tomto západočeském městě).

Místa rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Bludimíriánský kalendář je nejrozšířenější pochopitelně v západních a severozápadních Čechách. Filobludimírismus (čili bludimilství) je zde podobně jako antibludimírismus nejrozšířenější. Za centrum je historicky považována zejména česká část Karlových Varů, v poslední době je to však spíše devátý plzeňský obvod. Přitom v Plzni jako takové trvalý výskyt lidí datujících podle bludimíriánského kalendáře dosud potvrzen nebyl. A to navzdory tomu, že zde Bludimíra strávila 12-19 let svého života. Není jasné, zda v Plzni žila od osmi měsíců či osmi let. Tazateli na otázku, kolik jí bylo v době příchodu do Plzně, odpověděla jen prostou číslovkou "osm". I přes to Plzeň není pro bludimíriánský kalendář nijak podstatná. Městečko Planá nedaleko Mariánských Lázní, které je přibližně 31x menší, má téměř 2.000 vyznavačů bludimíriánského kalendáře. V Karlových Varech je to asi 19.000 a v 9. plzeňském obvodě je to 214 obyvatel (asi 97%). Rozšíření: Praha: 75, Brno: 19 Ostrava: 6 Plzeň: 284 (jen příměstské části Malesice, Radčice a Křimice), Olomouc: 2, Liberec: 6, Ústí: 29, Hradec Králové: 3, Pardubice: 8, České Budějovice: 7, Havířov: 4, Jihlava: 5, Příbram: 7, Cheb: 12, Mariánské lázně: 139, Planá: 1953, Karlovy Vary: 18.509 (34,5%), Habartov: 203, Stříbro: 90, Most: 16, Děčín: 4, Teplice: 12, Klatovy: 30, Zlín: 19, Chodov: 51, Sokolov: 95, Chrást u Plzně: 4

Svátky a významné dny[editovat | editovat zdroj]

  • 9. srpna - Nový rok (narození Bludimíry)
  • 3. listopadu - Vlkýšobraní
  • 4. listopadu - svatá Bludimíra sežrala netopýra (pranostika)
  • 5. prosince choděj čerti
  • 24. prosince - Ježíšek
  • 31. 12. Pijeme jako neznabludimíři
  • 1.1. - se jde do práce
  • 2.2. - Na Hromnice si musíš vrznout, i kdyby ti měl zmrznout (pranostika).
  • Velikonoce (vlkýšsky Belíkonoce) - kdo nezmlátí aspoň jednu ženskou pomlázkou do bezvědomí, není Čech, bum, bum, bum... V ten den se chodí po vsi s pomlázkou a koleduje se. Chlapci dostávají od děvčat vajíčka nebo něco tekutého a děvčata od chlapců na prdel. Chlapci obvykle obejdou všechna stavení v obci (představte si třeba takové Karlovy Vary, sic!) a všude něco dostanou. V noci jim je obvykle špatně, že musí mít v noci u postele kýbl (kbelík, belík - odtud Belíkonoce).


Hodiny pozpátku.png
Čas

AntičasBludimíriánský kalendářBudíkČasopisČasová pásmaČasová smyčkaDvě minuty nenávistiKalendáře na ostatních planetách sluneční soustavyKapesní kyvadlové hodinyKwěty českéMarcel-chroustMoravský kalendářNanosekundaNečasNultý časPátek 13.Petr NečasPhallus BrunensisPrůzkum veřejného časuSlunární kalendářSobota 14.Stroj časuStaré dobré časyZdroj časuZimní časZtráta času