Průzkum veřejného času

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Seiko.jpg

Průzkum veřejného času je nová metoda statistického zjišťování nálad ve společnosti. Tazatel pokládá respondentům jednoduchou otázku: Dobrý den, prosím vás, kolik je hodin. Jejich odpovědi pak zapisuje do zvláštního formuláře a ty jsou pak počítačově vyhodnocovány.

Rozlišujeme dva způsoby vyhodnocení veřejného času. Prvním z nich je tzv. absolutní čas. Tazatel zapisuje odpovědi respondentů a večer zjistí (metodou aritmetického průměru), že dnešní průměrný čas byl 13:41. Druhá možnost je relativní: tazatel srovnává odpovědi respondentů se svými hodinkami, na nichž má přesný (popřípadě méně přesný) čas podle určitého časového pásma (např. moskevského času či antarktického letního času). Výsledkem pak je, že veřejný čas se zpožďuje v průměru o 1 hodinu, 2 minuty a 57 sekund za časem tazatelovým.

Zvláštní zřetel si vyžadují respondenti, kteří odpovědět odmítli – tazatel by si měl pečlivě zaznamenat, jakými výrazy ho odmítli, kam ho poslali a podobně. Tyto odpovědi pak vyhodnocují odborníci z Ústavu pro jazyk český. I u těchto respondentů by se však měl tazatel snažit zjistit jejich názor na čas.

Důležitý je správný výběr reprezentativního vzorku populace. Při dotázání zhruba tisíce respondentů můžeme odhadnout správný čas (popřípadě nečas) s přesností na tisícinu vteřiny. Musíme však dbát na to, aby v našem vzorku populace byla správně zastoupena všechna pohlaví, věkové a sociální skupiny. Mezi našimi respondenty by měla být 4 % homosexuálů (popřípadě gayů či teploušů) a 12 % voličů KSČM.

Proto mohou pokládat tazatelé i doplňující otázky, jako například:

  • Jste pedofil?
  • Co jste dělal včera večer?
  • Zavraždil jste Muchlinku X.?
  • Vzrušovalo vás to?
  • Kolik je hodin?

Hodiny pozpátku.png
Čas

AntičasBludimíriánský kalendářBudíkČasopisČasová pásmaČasová smyčkaDvě minuty nenávistiKalendáře na ostatních planetách sluneční soustavyKapesní kyvadlové hodinyKwěty českéMarcel-chroustMoravský kalendářNanosekundaNečasNultý časPátek 13.Petr NečasPhallus BrunensisPrůzkum veřejného časuSlunární kalendářSobota 14.Stroj časuStaré dobré časyZdroj časuZimní časZtráta času