Válka volů

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Válka Volů
Der Ochsenkrieg
Vojna volov
Válka Volů Der Ochsenkrieg Vojna volov
základní data
styl historické dobrodružně-romantické drama (seriál)
stát USA
rok 1987
délka 6 dílů po 66 minutách
formát 1:1
produkce Iduna Film München
námět Božena Němcová, Radim Uzel
scénář Ivar Combrinck, Jaroslav Dietl, Sigi Rothemund
režie Sigi Rothemund
hrají Denise Virieux, Christian Spatzek, Massimo Girotti, Milena Dvorská, Miloš Pietor, Karl Merkatz, Viliam Polónyi, Jozef Dóczy, Rolf Zacher, Robert Hoffmann a další


Válka volů je unikátní seriál v koprodukci SRN, ČR a SR. Seriál vznikl ještě za éry československého socialismu, v roce 1987, čímž předznamenal éru spolupráce tuzemských a zahraničních filmových společností.

Charakteristika[edit]

Seriál líčí okolnosti vzpoury německých sedláků proti šlechtě v 15. století. Vznikl na motivy knihy Ludwiga Ganghofera Der Ochsenkrieg. Tato dobrodružná historická kniha byla poprvé zfilmována již roku 1920. Tato první filmová verze především reflektovala vykořisťování německého národa Anglií a Francií. Podruhé byla kniha zfilmována roku 1943. Druhé zpracování oslavovalo nezdolného německého ducha a dávalo nahlédnout do radostné budoucnosti velkoněmecké říše. K poslednímu zpracování pak byl přizván geniální český Filmserialmeistr Jaroslav Dietl[1], kvalitní čeští herci a levný, ke všemu svolný slovenský kompars. Natáčelo se na německém hradě Burghausen a na českém Zvíkově, Bouzově[2], Křivoklátě a Buchlově. V této verzi je zdůrazněn především sociální rozdíl mezi mocnými bohatými (ty hrají němečtí herci) a chudými bezmocnými (v obsazení československých herců).

Není zcela jasné, podle čeho autor svou knihu nazval, existuje mnoho výkladů, od hlouposti a nadutosti feudálů (kriticky-realistický výklad) až po živočišnou nespoutanou sílu prostého lidu (socialisticko-realistický výklad).


Resumé[edit]

Tento jedinečný seriál je šestidílný:

  • Válka volů 1 – Sedlákovo právo - líčí události na šlechtickém sněmu, kde je dohodnuto, že feudálové budou sedláky utlačovat.
  • Válka volů 2 – Zrada - se věnuje zradě jednoho ze šlechticů, který o všem informuje prostý lid.
  • Válka volů 3 – Trestní výprava - vypráví o vojenské výpravě proti rebelantskému šlechtici.
  • Válka volů 4 – Vítězství - smutně zobrazuje jasné vítězství šlechtické přesily.
  • Válka volů 5 – Pomsta - zobrazuje dramatické vyburcování sedláků poraženým šlechticem
  • Válka volů 6 – Před mnichovskými branami - líčí pochod sedláků na sídlu šlechtického sněmu, vyjadřuje především optimistickou vyhlídku na možné vítězství nad feudálními utlačovateli.

První díl[edit]

Jula poté, co ji znásilnil kníže Bierig.

Šlechtický synek Lampert Someiner sa vrací z pražských studií domů, do Berchtesgadenu. Na Hängmoose, nedaleko města, zapadne do močálu. Zachrání ho Jula, dcera ramsauského rychtáře Runottera, která tu pase voly a krávy. Doma Lampert povídá otci, knížeti Bierigovi, co se mu přihodilo. Otec je pobouřený, že se sedláci odvážili pást svůj dobytek na místě, kde to nemají povolené. Ihned se svolává do nedalekého Mnichova šlechtický sněm, rozhodnutý přesvědčit ostatní feudály, aby začali sedláky tyranizovat a vykořiťovat. Lampert je zhrzený neústupností otce i tím, že on sám vlastně sedlákům zapříčinil tato příkoří. Zavře se do věže, kde zpytuje svou mysl. Tam ho také dostihne zpráva, že jeho otec po návratu ze sněmu znásilnil Julu, která Lamberta předtím zachránila a do které se on zamiloval. Je zhnusen a rozhodne se o všem informovat rychtáře Runottera.

Šestý díl[edit]

Lampert chce zabránit krveprolití, ale vzbouření sedláci jsou už rozhodnutí napadnout Mnichov. Prahnou po krvi a především po šlechtickém majetku. Runotter meiztím provokativně pase dobytek na Hängmose. Prahne přitom po pomstě a jakmile se mu naskytne příležitost, Bieriga zabije. Mnichovský vévoda Heinrich svolává na do Mníchova okolní šlechtice, do jejich čela se postaví mocný hrabě Ernst. Objevuje se rytíř Ludwig, a beztrestně rabuje opuštěné šlechtické hrady v okolí Mnichova, vše navíc zaonačuje tak, že vina padá na Lamperta. Tomu je útěchou alespoň to, že mu Jula porodí bratra a po roce i syna, v jejichž neposkvrněných životech Lampert vidí naději na budoucí šťastnější život.

Čum vole![edit]

Související informace:

  • Z historie: 28/09/929 Za pomoci zrádného kněze byl Václav v Boleslavi zapíchnut bratrem Boleslavem, který právem odsuzoval václavský roční tribut 300 volů do Němec. Po 14 letech odboje musel i sám Boleslav platit Otovi I. Bohužel vývoz pouhých 300 volů ročně nestačil k tomu, aby v ČS(S)R do dneška ubylo mezinárodně nadprůměrné množství volů. Dejte vinu Němcům, že víc českých volů nechtěli a nechtějí! [3]
Ts4333.jpg

Seriály:

30 případů Miloše ZemanaAkta XBatman: GothamDoktor HnůjDvě minuty nenávistiKriminálka Las VegasKrok za krokemLéčebna pro alergiky v růžové zahraděMickeyho klubíkNecyklopediansNemocnice na kraji městaPat a MatPerníkový tátaSamurai JackSex na vesnici • čurák SimpsonoviŠmoulovéThe Walking DeadTřicet případů Miloše ZemanaÚčetnické humoreskyVálka volůVčelka MájaZtraceniŽenatý... pod pantoflem

Večerníčky:

Für Volk, Rasse und HönigMotýl Onanuel a maková panenka

Reality show:

VykaleníBig BrothelProstřevo

Další důležité pořady:

Chcete být miliardářem?Česko Slovensko nemá talentPošta pro tebeTati, ožer mě

Merkava-2.jpg Války edit 
Atomové bomby na velrybyBitva na Bílé hořeBitva u BasryBitva u Little Big HornuBitva u VídněBlitva u SudoměřeČesko-norská válkaDívčí válkaFlamewarHitlerovo vítězstvíChilsko-česká válkaKonfliktní týmKopřanská krizeKřižácké výpravyNultá světová válkaPrvní světová válkaDruhá světová válkaRovníková válkaŘeporyjská válkaSedmidenní válkaSlovensko-francouzská válkaStalingradský kotelStudená válkaSvětová válkaSyrská občanská válkaŠumavské povstáníŠvýcarská invaze do LichtenštejnskaTřetí světová válkaVálka dvou NecyklopediíVálka s čolkyVálka s švábyVálka volůZimní válka