Válka s čolky

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Válka s čolky je temný postapokalyptický thriller z produkce Jerryho Bruckenheimera, Aloise Alzheimera a J. Roberta Oppenheimera natočený v roce 2006 režisérem Timem Buřtoněm. Vznikl podle původně pragmaticky-psychologické studie jídelníčku jednotek SS.

Předloha[editovat | editovat zdroj]

Návrh scény - zkoumání čolčího mláděte. Tato scéna byla posléze pro nedostatek akce z filmu vyřazena.

V roce 1939 (že by prvočíslo?) se mnoha cenami ověnčený autor Jan Čapek ze Sán zaměří na studium zvyklostí Třetí říše, aby dal vzniknout řadě kritikou vřele přijatých publikací. Zmínky o nich můžeme najít především v čítankách tištěných ruskými bezzemky pomocí bramborových tiskátek. Tyto čítanky se momentálně používají na většině českých základních škol.

Jako předloha filmu Válka s čolky posloužila publikace Válka s čolky aneb Letmé nahlédnutí do jídelníčku jednotek SS se zvláštním přihlédnutím k bramborové kaši. Kvůli svému zaměření se však nejednalo o okamžitý bestseller. Teprve až po předávání Hitlerovy ceny za literaturu se dostává knize patřičné pozornosti. Obsahově se jedná o demonstraci tehdy značně populární pragmaticky-psychologické analýzy, která ve své době zcela ovládla novinové sloupky a zadupala do země i tehdy velice oblíbené fejetony.

Děj je možno nastínit pouze stručně, protože kompletní analýza již tak dosti analytického díla by zahltila celý server Necyklopedie. Žádný ze současných webových prohlížečů není schopen tak obsáhlý text zobrazit a rozsáhlé počítačové farmy Google se raději podezřelým řádkům při indexování obsahu webu vyhýbají.

Děj předlohy[editovat | editovat zdroj]

V Perském zálivu se začínají množit čolci rodu Saeddamicae Hnussainica, kteří vykazují inteligenci srovnatelnou s českou moderátorkou Leošem Marešem (tzn. reagují na světlo a tmu). Díky trpělivému výcviku českým hasičským sborem z Prahy - Chobot a Františkem Koudelkou (STS Chvojkovice - Brod) se brzy naučí vařit velice dobrou bramborovou kaši. Mezitím Hitler uzavře tajnou dohodu s Horstem Fuchsem a napadnou nic netušící Kuwajt novými tanky KosmoDisk 2000. Na pozadí této události dochází k navázání milostného vztahu mezi čolčicí M'rs-lv Kl-Sek a maďarským ropným dělníkem jménem Usztvan Szutrhazi. V tu samou dobu na opačné straně světa vrazí Chuck Norris sám sobě do zad, když zkouší, jak rychle dokáže běhat.

Filmová adaptace[editovat | editovat zdroj]

Film reflektuje stav současné společnosti a je přizpůsoben modernímu divákovi.

V minulosti jsme se mohli setkat s mnoha pokusy o zfilmování tohoto díla, avšak prakticky všichni scénáristé narazili na obtíže při snaze zpracovat a rozmotat značně komplikovaný psychicko-eroticky-pragmatický sex text. Úspěch slavil až v roce 2006 slavný "politik na penzi" Miloš Zeman, pro kterého nebylo vypreparování kostry příběhu žádný problém. Pracoval s původní verzí psanou starou češtinou a během sedmi týdnů vypracoval podrobný scénář, který od něj Hollywood odkoupil za symbolickou cenu 1 000 000 , takže panu Milošovi zbyde i trochu peněz na malou oslavu v rodinném kruhu. Jak později Zeman uvedl, je analfabetem a neumí česky. Opakuje: neumí česky, neumí česky a pro některé zvlášť natvrdlé novináře: neumí česky.

Režie se ujal na počátku roku 2005 režisér Tim Buřtoň. Do hlavních rolí obsadil osvědčené hvězdy Breptta Škytta jakožto čolčici M'rs-lv Kl-Sek a Orlanda Gluma do role Usztvana Szutrhaziho. V dalších rolích se objevila Sláma_Hájková, Chloopy Goldberg a Petr Rychlý.

Děj se od původního díla liší v mnoha ohledech. Příběh je nyní pouze jednoplánový a odehrává se v současném New Yorku, na který kromě nasraného ledovce, Godzilly a českých folkařů útočí i obří zmutovaní (digitální - neboj, babi) čolci. New York se nachází v troskách a jedině zhrzelý a všemi opovrhovaný atomový vědec se specializací na zabíjení zmutovaných tvorů Usher "Istvan" Shooterhaze zná řešení. Ve spolupráci s Angusem MacGyverem (ktého hraje Chuck Norris) vymyslí plán, jak se vetřelců zbavit, avšak nikomu ho nechtějí říci, tudíž celý New York trucuje. Po mnoha napínavých zvratech a jednom milostném dobrodružství ale vše skončí typickým hollywoodským happyendem.

Zajímavosti týkající se filmu[editovat | editovat zdroj]

  • Scény v interiérech byly obzvláště náročné. Filmaři jen těžko sháněli prostor, do kterého by se vešlo ego Chucka Norrise. Nakonec se "koupelnová" scéna natáčela v hangáru opuštěné vojenské základny u San Francisca.
  • Natáčení muselo být pozastaveno, když na plac přijeli demonstrovat GreenPeace - tvrdili, že čolek rodu Saeddamicae Hnussainica nalézá své hnízdo nejčastěji právě v městech a neměl by tudíž být vyháněn. Nakonec odjeli, když zjistili, že při natáčení čtvrtého dílu Indiany Jonese Harrison Ford omylem uškrtil tři hady a jednoho kaskadéra.
  • Původně měl scénář stát 3 lahve Becherovky
  • Tim Buřtoň byl natolik nadšen konceptem filmu, že okamžitě opustil natáčení filmu Jáchyme, hoď ho do Černé Perly. Herci a štáb na něj čekají dodnes.
  • Štěpán Špílberk o tomto filmu prohlásil: "Po shlédnutí tohoto filmu bych si dal Oscara"
  • Česká "herečka" Dáda Patrasová se chtěla za každou cenu zúčastnit se natáčení. V titulcích je uvedena jako "Dead body #98786876". Za svůj přesvědčivý výkon dostala koženou bundu a tank
  • Poprvé od premiéry filmu Dracula stála před kinem sanitka. Vše bylo pochopitelně bráno jako reklama. Jaké bylo překvapení, když kvůli teplému pivu začalo zvracet své vnitřnosti přes sedmdesát lidí a ze sanitky se vyklubala přestříkaná dodávka Family Frost
Filmový pás.jpgFilmový pás.jpg
   v  d  e
Filmy

7 dní hříchůAlien: CovenantBabovřeskyBarbar OnanBlade RunnerČesko potřebuje tisíc takových Hedvíčků!Červená KarkulkaDaleko od BrnaDaleko od PrahyEnterprise NX-01Honzíkova cestaHarry Potter a Tajemství Zvětšovacích Se SlipůHarry Potter a Tajemství HustleruIndián a JonesJe třeba zabít SeagalaJen počkej zajíciJežíš: První KrevJyříkova cestaKaky se vracíKuka se vracíKlaus JeštěrkářLáčkovka věští smrtLví králMach, Šebestová a kouzelné sluchátkoMatrixONEMANSHOT: The moviePanictví aneb kurvahošigutntágPapapapájštipinapaPrasopes baskervillskýPulp Fiction / Die Melasenfiktion / Galimatyjáš: Historky z podsvětíSlunce, seno a radarSnowboarďačkyTřeskStar Trek XI.Star Wars: Síla se probouzíTerminátor 2: Den po čůráníTerminál 3: Vzpoura strojůU pokladny mu stálVálka se švábyZuzankaZvěrozvěsti
Bondovky: Quantum of SilážDNES, neumírej!Spadla z oblakovKyzové OkoJedna flaška nestačíKrálovská šavlePiješ jenom dvakrátPovolení usínatŠpektrNení čas přestat chlastat
Filmy o Wikipedii: Správcův hněvWikiromanceWikipedia 2070Pátrání po Jimbovi16 blokůPoslední správceEvoluce
Filmy o Necyklopedii: Dobře zkažená NecyklopedieJak to doopravdy bylo?Robin Anonym …sága Necykloverse

Merkava-2.jpg Války edit 
Atomové bomby na velrybyBoj za nelidská neprávaBitva na Bílé hořeBitva u BasryBitva u Little Big HornuBitva u VídněBlitva u SudoměřeCovidová válkaČesko-norská válkaDesenská Covidová válkaDívčí válkaFlamewarHitlerovo vítězstvíChilsko-česká válkaKonfliktní týmKopřanská krizeKřižácké výpravyPedijská válkaMalá Desenská válkaMimoňská občanská válkaNultá světová válkaPrvní světová válkaDruhá světová válkaRovníková válkaŘeporyjská válkaSedmidenní válkaPrvní Desenská válkaDruhá Desenská válkaTřetí Desenská válkaSlovensko-francouzská válkaSousedský pučStalingradský kotelStrážsko-libereckokrajská válkaStudená válkaSvětová válkaSyrská občanská válkaŠumavské povstáníŠvýcarská invaze do LichtenštejnskaTřetí světová válkaVálka dvou NecyklopediíVálka mezi Babišovými příznivci a odpůrciVálka s čolkyVálka s švábyVálka volůZimní válkaIII. Rýžová válkaPrvní Skalicko-Borská válka
Vlajka Československa.svg Války, bitvy, revoluce, povstání, puče a rvačky týkající se Česka edit 

Pravěk: Studená válka
Středověk: Nultá světová válkaDívčí válkaHusitské válkyBlitva u Sudoměře
Raný novověk: Defenestrace (1618)Bitva na Bílé hoře (1620)Bitva u Vídně (1683)Malá Desenská válka (1691)
Světové války: Revoluce 1848První světová válkaVálka s čolky (1939)Druhá světová válkaPrvní Desenská válka (1945)
Studená válka: Druhá Desenská válkaVálka volů (1987)Sametová revoluce
Devadesátá léta: Studená občanská válka
Nultá léta: Česká válka za nezávislostMoravská válka za nezávislostMimoňská občanská válkaKopřanská krizeSedmidenní válka s Rakouskem (2008)Šumavské povstání
Desátá léta: Česká válka za nezávislostMoravská válka za nezávislostChilsko-česká válka (2011) • Česko-norská válka (2016)Střetnutí u Tábora (2016)Sousedský puč (2016)Milovická revoluce (2017)Povstání chemikářů (2018)
Dvacátá léta: Česká válka za nezávislostŘeporyjská válka (2020)Covidová válka (2021)Válka mezi Babišovými příznivci a odpůrci (2022)Ruská invaze na Ukrajinu (2022)
Třicátá léta Strážsko-libereckokrajská válka Čtyřicátá léta První Skalicko-Borská válka