Světová válka

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Světová válka z roku 589

Když bojují Avaři, útoku se nedaří

Tato válka (známá taktéž, přesněji, jako minus druhá světová válka) vypukla na podzim roku 589, kdy Gruzínci, Turkuti a Chazaři v koordinovaném útoku ozbrojenou silou napadli Perskou Říši. Tím se uvolnilo Číně, která tak téhož roku mohla přejít do útoku na Východoturkutský Kaganát, který se již předtím podařilo velejemné čínské diplomacii znepřátelit se Západoturkutským Kaganátem.

Attila, bitch boží

Do vzplanuvších bojů se následně zapojil Avarský Kaganát, pak i Císařství Byzantské, následně i Frankové, severoitalští Langobardi (Regnum Langobardorum) a španělští Vizigótové (Regnum Visigothorum). Válka tak zachvátila celou Eurasii od jednoho tehdejšího konce světa (mys Finisterre) až po ten druhý, kdesi v moři Japonském.

Stranou této vpravdě světové války zůstala na západě jen Británie, rozvrácená vnitřními boji i bojem proti nájezdům skotských Piktů z jedné strany a počínající expansí Normanů na straně druhé. Stranou bojů Velké Války zůstalo na východě i Japonsko, plně zaujaté přípravami na vpád do Koreje. Američané se do této světové války nezapojili pouze a jedině z toho důvodu, že v té době ještě nebyli objeveni.

Výsledky této nejspíše první světové války, jak již to u světových válek bývá, byly převratné. Vítězství Číny nad Východoturkutským Kaganátem umožnilo armádám Západoturkutského Kaganátu přijít na pomoc byzantskému císaři Herakleitovi, jehož síly již v zoufalých obranných bojích téměř podléhaly spojeným vojskům Avarského Kaganátu, Langobardů a Peršanů. Tato nesourodá koalice se rozpadla, poražený Avarský Kaganát přestal být velmocí, Persie se stáhla, aby čelila vnitřnímu rozvratu, a mocenské vakuum, které se začalo rozprostírat v boji vysílené Evropě, umožnilo vyrůst mocnostem následným. Na straně jedné to byla Francká Říše (Regnum Francorum), na straně druhé pak mocný arabský chalífát. Zhruba ve stejné době franský kupec Sámo vedl Slovany ve střední Evropě v povstání proti Avarům. Slovanům se už nelíbila poroba, zejména poněkud násilné svazky Avarů se slovanskými ženami.

Příjezd slovanských kočovníků

V kotlině české tak mohli své putování zakončit památným výstupem na Říp i kočovní Čechové, na Špilasu pak mohl praotec Moravec říci své památné "Brrr… no, snad abychom se hnuli dál", čehož ovšem jeho dlouhým putováním znavení Moravané neuposlechli. O Slovácích, tou dobou těžce zadřených do divokých dolin země podtatranské, v té době ještě ani slychu, natožpak vidu, ni zbla nebylo, leč nad Tatrú už se i tenkrát divo blýskalo.

Poválečná Evropa


Viz též:[editovat | editovat zdroj]


Merkava-2.jpg Války edit 
Atomové bomby na velrybyBoj za nelidská neprávaBitva na Bílé hořeBitva u BasryBitva u Little Big HornuBitva u VídněBlitva u SudoměřeCovidová válkaČesko-norská válkaDesenská Covidová válkaDívčí válkaFlamewarHitlerovo vítězstvíChilsko-česká válkaKonfliktní týmKopřanská krizeKřižácké výpravyPedijská válkaMalá Desenská válkaMimoňská občanská válkaNultá světová válkaPrvní světová válkaDruhá světová válkaRovníková válkaŘeporyjská válkaSedmidenní válkaPrvní Desenská válkaDruhá Desenská válkaTřetí Desenská válkaSlovensko-francouzská válkaSousedský pučStalingradský kotelStrážsko-libereckokrajská válkaStudená válkaSvětová válkaSyrská občanská válkaŠumavské povstáníŠvýcarská invaze do LichtenštejnskaTřetí světová válkaVálka dvou NecyklopediíVálka mezi Babišovými příznivci a odpůrciVálka s čolkyVálka s švábyVálka volůZimní válkaIII. Rýžová válkaPrvní Skalicko-Borská válkaSomálská invaze do Českolipských zemíVálka o Skalickou Čest
Vlajka Československa.svg Války, bitvy, revoluce, povstání, puče a rvačky týkající se Česka edit 

Pravěk: Studená válka
Středověk: Nultá světová válkaDívčí válkaHusitské válkyBlitva u Sudoměře
Raný novověk: Defenestrace (1618)Bitva na Bílé hoře (1620)Bitva u Vídně (1683)Malá Desenská válka (1691)
Světové války: Revoluce 1848První světová válkaVálka s čolky (1939)Druhá světová válkaPrvní Desenská válka (1945)
Studená válka: Druhá Desenská válkaVálka volů (1987)Sametová revoluce
Devadesátá léta: Studená občanská válka
Nultá léta: Česká válka za nezávislostMoravská válka za nezávislostMimoňská občanská válkaKopřanská krizeSedmidenní válka s Rakouskem (2008)Šumavské povstání
Desátá léta: Česká válka za nezávislostMoravská válka za nezávislostChilsko-česká válka (2011) • Česko-norská válka (2016)Střetnutí u Tábora (2016)Sousedský puč (2016)Milovická revoluce (2017)Valašské povstáníPovstání chemikářů (2018)
Dvacátá léta: Česká válka za nezávislostŘeporyjská válka (2020)Covidová válka (2021)Válka mezi Babišovými příznivci a odpůrci (2022)Ruská invaze na Ukrajinu (2022)
Třicátá léta Strážsko-libereckokrajská válka Čtyřicátá léta První Skalicko-Borská válka Později Dvacetidenní válkaInvaze do ZdislavySkalický puč a následná občanská válka