Valašské povstání

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Islamističtí fundamentalisté připravující se na invazi do Beskyd.

Valašské povstání bylo krátkým, avšak intenzivním ozbrojeným konfliktem, který proběhl na počátku roku 2019 v Beskydech, konkrétně na Valašsku, v reakci na pokus teroristické organizace Islámský stát o zavedení svých radikálních náboženských zákonů v této oblasti. Původně se jednalo o politický a náboženský pokus pod vedením Abú Bakr al-Bagdádího přesunout část bojovníků z Blízkého východu do střední Evropy. Jejich cílem bylo ovládnout místní komunity, které byly zcela nepřipravené na takový druh ideologického a násilného nátlaku.

Pozadí[edit | edit source]

Valašské povstání vypuklo v reakci na pokus teroristické organizace Islámský stát rozšířit svou působnost do střední Evropy a zavést na Valašsku radikální islámské zákony. Poté, co džihádisté pod vedením Abú Bakr al-Bagdádího začali obsazovat oblast Beskyd a v Rožnově pod Radhoštěm vyvěsili první vyhlášky, které zahrnovaly například popravy homosexuálů a zavedení šaríi, místní obyvatelé se rozhodli postavit na odpor. Hrdí Valachové, známí svou neústupností a hlubokým spojením s valašskou kulturou a svobodou, nemohli přijmout takto drastickou změnu ve svém regionu a začali organizovat ozbrojené milice na obranu svého životního stylu.

Chronolog[edit | edit source]

  • 1. ledna 2019: V časopise Trnky Brnky vychází kontroverzní karikatura proroka Mohameda, což vyvolává mezinárodní pobouření. I když se věřilo, že Abu Bakr al-Bagdádí byl již v roce 2018 zabit, povídá se, že jeho duch stále přetrvává a touží po pomstě. Radikální islamisté ve vedení tzv. Islámského státu spouštějí plán na invazi do Beskyd. Využívají chaosu, kdy Morava není v centru pozornosti, a rozhodují se přenést svůj džihád přímo do srdce valašských hor.
  • 3. ledna 2019: Islamisté v přestrojení za turisty a poutníky dorazí do Valašska. Jejich cílem je obsadit Rožnov pod Radhoštěm a přilehlé oblasti. Postupně zavádějí šaríu, terorizují místní obyvatelstvo a snaží se zakázat tradiční valašský život, včetně konzumace slivovice. Místní začínají vnímat nebezpečí, ale pravý rozsah útoku jim zatím uniká.
  • 10. ledna 2019: Islamisté zneuctí valašské tradice, když na pastvinách poblíž Velkých Karlovic začnou znásilňovat ovce a prosazovat svá pravidla. To probudí ve Valachovi, který má od přírody blízko k přírodě, hluboký hněv. Staří bačové vytahují ze sklepů zbraně z druhé světové války a prastaré zemědělské náčiní. Všechno, co lze použít k boji, jde do akce: vidle, cepy, cepíny a dokonce hmoždíře
  • 12. Ledna 2019: Jeden islamista převlečený za ovci byl znásilněn bačou.
Valašský voják s puškou Tankgewehr
  • 15. ledna 2019: Moravská Osvobozenecká Armáda (MOA) se rozhodne zapojit do boje, i když oficiálně nemá mandát vést ofenzívu. Posílá Valachům zbraně, včetně samopalů vz. 58, Dragunovů, kulometů MG 42 a ÚK vz. 59. Na vrchol všeho přiváží MOA i starý tank T-55AM2, který Valaši přijímají jako dar osudu. Tento kolos však zůstává jen doplňkem – skutečnou silou je odpor samotných obyvatel.
  • 18. ledna 2019: Islamisté pokračují v okupaci a zneužívají obyvatele. V Rožnově pod Radhoštěm začnou šířit propagandu a tvrdé zákony. To je poslední kapka. Velký Jura, vůdce valašského odporu, svolává všechny obyvatele k boji. Valaši se zorganizují do skupin, kde hrají klíčovou roli i ženy a děti. Ženy, známé svou tvrdostí, si berou pancéřovky a staré lovecké pušky. Děti s prakama a střelivem z kamení a střepů jsou připraveny zahájit partyzánské útoky.
Tank T-55AM2 darovaný MOA v Rožnově.
  • 19. ledna 2019: Upravený traktor Zetor se stává „bojovým traktorem“, jehož hlavní zbraní je Mauser M1918 Tankgewehr z první světové války. Traktor dostává provizorní pancéřování z železných plátů a plechů. Tento improvizovaný stroj se stává symbolem odporu. Islamisté jsou zaskočeni primitivním, ale účinným strojem.
  • 20. ledna 2019: Islamisté se opevňují u Radhoště, kde věří, že mají strategickou výhodu. Velký Jura ale zahajuje protiútok. První vlna útoku zahrnuje ženy s pancéřovkami a starými sovětskými granátomety. Děti mezitím pomocí praků znepříjemňují islamistům život a dokonce házejí po nich hovna a hnůj, což má nejen fyzický, ale i psychologický efekt. Islamisté, otřeseni, ztrácejí morálku.
  • 22. ledna 2019: V bitvě u Radhoště dochází k brutálnímu boji. Islamisté jsou zasypáni palbou z kulometů MG 42, které jim Valaši poskytují. Avšak klíčovou zbraní je improvizovaný bojový traktor Zetor, který proráží islamistické linie. Islamisté se pokoušejí bránit, ale jsou bezmocní proti takové improvizaci. Islamisté, kteří nejsou zastřeleni nebo umláceni vidlemi a cepy, jsou shazováni z vrcholu Radhoště dolů do hluboké propasti. Smrt je rychlá a nelítostná.
  • 25. ledna 2019: Islamisté prchají do Rožnova, kde doufají, že najdou útočiště. Velký Jura a jeho bojovníci však pokračují v ofenzivě. V Rožnově dochází k poslednímu zúčtování. U obecního úřadu se odehrává ikonický okamžik povstání: Abu Bakr al-Bagdádí, který přežil díky falešným zprávám o své smrti, se pokouší vést své muže. Jeden z Valachů se k němu nenápadně přiblíží a bez jediného slova mu zasazuje smrtící ránu cepínem do hlavy, podobně jako kdysi Trotskému. Al-Bagdádí padá mrtvý přímo před úřadem, což je symbolický konec jeho snah o džihád na Moravě.
  • 28. ledna 2019: Islamisté jsou zcela rozprášeni. Poslední přeživší jsou doslova rozsekáni davem, který už nemá žádné zábrany. Ženy a děti, které hrají klíčovou roli v odporu, se nyní stávají symbolem vítězství. Islamisté jsou veřejně lynčováni, někteří vláčeni za traktory, jiní napadáni vidlemi. Islamisté jsou dokonce zbavováni lidské důstojnosti, když po nich lidé házejí hnůj a močí na ně jako akt pomsty.
  • 30. ledna 2019: Valašsko slaví své vítězství. Rožnov a okolní oblasti jsou opět svobodné. Zetor, bojový traktor, je po bitvě oslavován jako válečný hrdina. Ženy, které si vzaly na starost těžkou palbu z pancéřovek, jsou uznávány jako hlavní hrdinky. Děti s prakama, které házely kamení a hnůj po islamistech, se stávají legendami.
  • Únor 2019: Tzv. „Valašské povstání“ se rychle stává legendou po celé Evropě. V Beskydech se rodí nový mýtus odporu proti okupantům a Islámský stát ztrácí poslední zbytky své moci.

Mezinárodní reakce[edit | edit source]

Evropská unie a NATO[edit | edit source]

  • Únor 2019: Evropská unie je zpočátku šokována zprávami o brutálních střetech mezi Islámským státem a obyvateli Valašska. Neobvyklé způsoby, jakými Valaši bojují – použití vidlí, cepů, traktoru a dokonce hnoje – budí údiv i obavy. Některé humanitární organizace dokonce protestují proti údajně "nehumánnímu" zacházení s islamisty, zejména po zprávách o veřejném lynčování, močení na zajatce a házení hoven po nepřátelích.
  • EU se formálně distancuje od násilných aktů, ale neochotně uznává, že Valašsko je teď díky svému odporu svobodné. Někteří evropští politici vyjadřují sympatie k "odvážnému, i když barbarskému" boji místních obyvatel proti terorismu. NATO na druhé straně mlčí, i když za zavřenými dveřmi uznává, že MOA a její zbraně hrály důležitou roli v potlačení teroristické hrozby.

Spojené státy[edit | edit source]

  • Spojené státy jsou oficiálně zdrženlivé, ale CIA a Pentagon s úžasem sledují, jak malé, izolované komunity dokázaly vzdorovat tak organizované teroristické síle. Analytici Pentagonu studují použití improvizovaných zbraní jako cepů a traktoru, přičemž někteří generálové v žertu poznamenávají, že „americké farmy možná nejsou dostatečně ozbrojené“. V některých kruzích je tato bitva dokonce oslavována jako „kreativní válčení proti terorismu.“

Blízký východ[edit | edit source]

  • Sýrie a Irák jsou otřeseni zprávami o smrti Abu Bakra al-Bagdádího, zejména jeho ponížení, kdy byl zabit cepínem před obecním úřadem v Rožnově. Na Blízkém východě se šíří dezinformace o povaze jeho smrti, kdy radikální islamisté tvrdí, že to byl nečestný čin a že al-Bagdádí padl "mučednickou smrtí" v boji. Islamisté jsou rozzuřeni, že jejich vůdce byl zabit na evropské půdě, což má za následek výzvy k novým odvetným útokům.

Turecko[edit | edit source]

  • Recep Tayyip Erdoğan, prezident Turecka, zpočátku kritizuje „barbarské metody“ valašských bojovníků, když se dozví o veřejném lynčování a zneuctění těl islamistů. Turecká vláda také vyjádřila obavy, že podobné povstání by mohlo inspirovat nacionalistická hnutí v dalších částech Evropy.

Mezinárodní média[edit | edit source]

  • BBC a CNN vysílají reportáže přímo z Valašska, popisující nezvyklý konflikt jako „David versus Goliáš“. Média zmiňují důvtip Valachů a jejich schopnost improvizace, ale také nešetří kritikou na brutalitu vůči islamistům, zejména co se týká házení hoven, močení na zajatce a veřejných poprav.
  • Al Jazeera naopak považuje povstání za důkaz „evropského rasismu“ a obviňuje místní obyvatelstvo z přehnaného násilí vůči muslimským bojovníkům. Reportáže často vynechávají kontext a soustředí se spíše na údajnou nehumánnost odpůrců islamistů.

Ohlas z Valašska[edit | edit source]

  • Moravské a české obyvatelstvo reaguje s nadšením. Valašsko se stává symbolem boje proti terorismu, zatímco legendy o Velkém Jurovi, ženách s pancéřovkami a traktoru Zetor se stávají součástí lidové kultury. Na Radhošti je vztyčena socha bači, který symbolicky drží cepín, připomínající zabití al-Bagdádího.
Vlajka Československa.svg Války, bitvy, revoluce, povstání, puče a rvačky týkající se Česka edit 

Pravěk: Studená válka
Středověk: Nultá světová válkaDívčí válkaHusitské válkyBlitva u Sudoměře
Raný novověk: Defenestrace (1618)Bitva na Bílé hoře (1620)Bitva u Vídně (1683)Malá Desenská válka (1691)
Světové války: Revoluce 1848První světová válkaVálka s čolky (1939)Druhá světová válkaPrvní Desenská válka (1945)
Studená válka: Druhá Desenská válkaVálka volů (1987)Sametová revoluce
Devadesátá léta: Studená občanská válka
Nultá léta: Česká válka za nezávislostMoravská válka za nezávislostMimoňská občanská válkaKopřanská krizeSedmidenní válka s Rakouskem (2008)Šumavské povstání
Desátá léta: Česká válka za nezávislostMoravská válka za nezávislostChilsko-česká válka (2011) • Česko-norská válka (2016)Střetnutí u Tábora (2016)Sousedský puč (2016)Milovická revoluce (2017)Valašské povstáníPovstání chemikářů (2018)
Dvacátá léta: Česká válka za nezávislostŘeporyjská válka (2020)Covidová válka (2021)Válka mezi Babišovými příznivci a odpůrci (2022)Ruská invaze na Ukrajinu (2022)
Třicátá léta Strážsko-libereckokrajská válka Čtyřicátá léta První Skalicko-Borská válka Později Dvacetidenní válkaInvaze do ZdislavySkalický puč a následná občanská válka