Americká celní válka

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Americká celní válka nebo Americká válka o cla či Americká válka proti Američanům je označení pro dlouhodobý konflikt mezi Spojenými státy americkými a zbytkem světa ohledně mezinárodního obchodu a související výše cel. Samotné označení tohoto boje jako sporu mezi USA a ostatními může být označeno (hlavně v moderních dějinách) za sporné, neboť tato válka občas působí jako válka mezi americkou vládou a americkými občany.

Nová fáze americké celní války
{{{alt}}}
Je to daň na cizí země!
trvání: Trumpova inaugurace – současnost
místo: USA, Čína, Evropa a zbytek světa
výsledek: Desítky vtipů o Trumpovi, kolapsy mnohých ekonomů a matematiků, spekulace o Trumpově zdraví

strany
Donald Trump
Elon Musk
mozek
tučňáci


síla
pěchota českých dobrovolných politiků Síla ignorace
ztráty
Poslední zbytek důstojnosti
pár hlasů teenagerů, kterým zdražily nesmysly na Temu
Víra v lidstvo

Dějiny této války sahají až do 16. století a dob kolonizace, konflikt se však táhne dodnes. Dějepisáři mohou namítnout, že v 16. století žádné Spojené státy neexistovaly, což je pravda, ale to neznamená, že nemůže být pravdivých více věcí zároveň. Pravdou totiž zůstává i to, co říkají ekonomové, tedy že zkušenosti Američanů s dovážením evropských nemocí zcela bez cel výrazně ovlivnily pohled průměrných občanů USA na celní politiku. Historie amerických cel samozřejmě pokračuje a to přes vyhlášení samostatnosti, 18. a 19. století, Smoot-Hawley Tariff (1930), druhou světovou válku až po současnost. Zde hlavní roli hraje expert na všechno, pan Donald Trump, který, jakožto samozvaný pravičák, uvaluje cla na všechny a všechno, teda kromě toho, co jeho první dáma, pan Elon Musk, potřebuje k výrobě svých automobilů. Cla uvalil dokonce i na ostrovy obydlené jen tučňáky; věří totiž, že za ním jednou půjdou do Bílého domu vyjednávat a ukážou ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému, jak se má oblékat. Je ale otázkou, jestli tučňáci skutečně dorazí v tučňácích, když i oni jsou de facto ve válce – celní válce s Amerikou.

Časová osa[editovat | editovat zdroj]

Před vznikem USA[editovat | editovat zdroj]

Odborníci se shodují, že předtím, než Amerika vznikla, byl svět růžový, poté však už růžový nebyl, protože odborník žijící v 16. století už nevidí nejen barvy, ale vůbec nic. (Za to může USA!)

Obecně lze totiž říci, že se svět (čti: západní Evropa) neměl, co se týče vztahů s Novým světem, nikdy lépe. Za oceánem nás nikdo nezkasíroval a obchod s Amerikou byl neregulovaný a cla neexistující. Kromě výše zmíněných nulových cel na přivezené nemoci byl příjemným bonusem i neomezený obchod s bramborami a otroky.

Vznik USA[editovat | editovat zdroj]

Když se Státy osamostatnily, bylo hůř. Americká vláda začala zavádět a zvyšovat cla, protože potřebovali někde brát peníze – zavést federální daň bylo náročné a nešlo by o populární krok. Důležité je také zmínit tarif z roku 1828 (Tarif hrůzy), který způsobil napětí mezi Severem a Jihem a přispěl ke krizi federalismu. Jižní Karolíně vadil natolik, že hrozila odtržením.

20. století[editovat | editovat zdroj]

Zavedený Smoot-Hawley Tariff z roku 1930 zapříčinil extrémně vysoká cla během Velké hospodářské krize. Měl ochránit americké farmáře a průmysl, ale místo toho rozjela obchodní války a krizi ještě zhoršila. Je to jako když do požáru hodíš olej a říkáš tomu hasicí plán. Samozřejmě tento způsob vedení neunikl pár českým politikům, kteří se jím téměř o století později rádi inspirují.

Po druhé světové válce USA pomáhá budovat volný obchod. Cla postupně klesají – víc globalizace. Zde se už dostáváme do současnosti, kdy Trump jde zvyšováním cel nejen proti puberťákům nakupujících na Sheinu a Temu, ale i proti válečným veteránům z druhé světové, kteří i za svobodný obchod bojovali.

Moderní dějiny[editovat | editovat zdroj]

Obamův přístup ke clům byl v podstatě podobný jako pozorujeme u žáků zkoušených u tabule – nic neudělám, nic nezkazím. Volil tedy mírný způsob s výjimkou čínských pneumatik, jejichž smrad ho při vycházkách do restaurací otravoval.

Trump si během své první administrativy započal obchodní válku s Čínou: Trump uvalil cla na stovky miliard čínského zboží (a nejen toho). Důvody: krádeže duševního vlastnictví, nerovnováha obchodu. Uvalil cla i na spojence: např. cla na ocel a hliník postihla i EU, Kanadu nebo Japonsko. Trump si prostě vybral boj s Čínou a skončil v bitce i s Německem kvůli autům.

Potom mimozemšťané ukradli volby a na americký trůn dosadili Bidena. Pro toho však bylo, jak jsme viděli, náročné cokoli dělat, tak nedělal nic a pokračoval v zadlužování země.

Během Trumpovy druhé administrativy se začaly dít věci. Trump si totiž všiml, že cla zní dobře na mítincích, kde mu lidé (občas i) tleskají. Že v supermarketech zní o dost hůř, jeho ptačí mozeček nenapadlo. Alespoň zde prokázal svůj smysl pro fair play, když řeší problémy s Čínou tím, že potrestá vlastní spotřebitele. Podle ekonomů jsou cla vlastně daní na vlastní lidí, přestože si Trump myslí opak. A on má vždycky pravdu!

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Merkava-2.jpg Války edit 
Americká celní válkaAmerická válka o TikTokAnexe Jižního TatarovaAtomové bomby na velrybyBoj za nelidská neprávaBitva na Bílé hořeBitva Tučňáků proti ItalůmBitva u BasryBitva u Little Big HornuBitva u VídněBitva u SlavkovaBlitva u SudoměřeCovidová válkaČesko-norská válkaČtvrtá světová válkaDesenská Covidová válkaDívčí válkaFlamewarHitlerovo vítězstvíChilsko-česká válkaKonfliktní týmKopřanská krizeKřižácké výpravyPedijská válkaMalá Desenská válkaMalá Evropská válkaMimoňská občanská válkaNultá světová válkaPrvní světová válkaDruhá světová válkaRovníková válkaŘeporyjská válkaSedmidenní válkaŠestá světová válkaPrvní Desenská válkaDruhá Desenská válkaTřetí Desenská válkaSkiterijská válka za nezávislostSlovensko-francouzská válkaSousedský pučStalingradský kotelStrážsko-libereckokrajská válkaStudená válkaSvětová válkaSyrská občanská válkaŠumavské povstáníŠvýcarská invaze do LichtenštejnskaTřetí světová válkaVálka dvou NecyklopediíVálka mezi Babišovými příznivci a odpůrciVálka s čolkyVálka s švábyVálka volůZimní válka1. legends válkaIII. Rýžová válkaPrvní Skalicko-Borská válkaSomálská invaze do Českolipských zemíVálka o Skalickou Čest
Seznamy: • Divnoválky