Smrdík

From Necyklopedie
(Redirected from Smrad)
Jump to navigation Jump to search


Smrdík (Foetorum), chemická značka Sd, je další z řady bludných prvků Meresjevovy soustavy (kov-nekov). Lidstvu je znám odedávna, pouze se nevědělo, že se jedná o smrdík, dokud nebyl exaktně popsán. I to je důvod, proč později prvek osmium museli průkopníci českého chemického názvosloví, Jan Svatopluk Presl (1828 - Lučba či chemie zkusná) i Karel Slavoj Amerling (1852 - Orbis pictus čili Svět v obrazích), nazvati slovem voník (woník), přestože právě pro osmium by slovo smrdík bylo neskonale výstižnější; osmium bylo totiž svým objevitelem, kterýmžto již v roce 1804 Angličan Smithson Tennant byl, pojmenováno právě po smradu (ὀσμή), kterýmžto slyne jeho snadno těkavá, hlavně ze školních učebnic známá sloučenina, tedy kysličník osmičelý.


Výskyt[edit]

Vyskytuje se po celém světě, celkem hojně v přírodě, ve fekáliích, zkaženém mase a vůbec v jakékoli shnilotině, někdy v ústech a zkažených zubech. Blízkým příbuzným smrdíku je Prdík, což ovšem není (jak by naznačoval název) prvek ani vzácný plyn, ale sloučenina, a jeho relativní snesitelnost je dána pouze homeopatickým množstvím smrdíku v něm obsaženého - 1/2 až 3/4 molekuly na užitečný obsah libeňského plynojemu (12 564 m³ při přetlaku 0,3 MPa).

Vlastnosti[edit]

Je krystalické povahy, hnědo-žluté barvy. Krystaly jsou velmi tvrdé, ale zároveň velmi křehké, takže se rozpadají již pod lehkým tlakem. V kapalinách je rozpustný. Při teplotě -61,3°C se ještě vyskytuje v pevném stavu, při teplotě již nepatrně vyšší sublimuje. Čím vyšší teplota, tím rychleji probíhá sublimace smrdíku. V pevném stavu jej člověk prakticky necítí, zato sublimovaný smrdík smrdí přímo pekelně. Jako prvním na světě se ho v čisté podobě podařilo izolovat sovětským vědcům. Při prováděných experimentech vědci záhy narazili na jeho zápornou vlastnost - pekelný smrad, který je doslova vyrazil z laboratoře. Smrad ztrhal dokonce i výkonnou automatickou digestoř poháněnou mužiky, kteří se v nastalé panice rozutekli.

Smrdík se ochotně slučuje s dalšími prvky, nejsnáze s tvrdíkem a bursíkem, netečný zůstává pouze k drahým kovům a penězům. Při práci s čistým smrdíkem je nutno dodržovat některá bezpečnostní pravidla, kvůli ohrožení čichových buněk. V krajním případě se osvědčil kolíček na prádlo, kterým si experimentátor skřípne nos. Avšak toto pomáhá pouze při koncentraci do 4% ve vzduchu. Při vyšších koncentracích mají smrdíkové páry slzotvorné účinky.

Využití[edit]

Využití smrdíku je prakticky nulové. Jeho vlastnosti jej předurčují k válečný účelům, tyto pokusy se však nesetkaly s valným úspěchem, neboť vojsko je na smrad zvyklé. Pouze snad jeho sloučeniny s bursíkem a tvrdíkem mají jakés takés využití v politice. Jako katalyzátor ve slabé koncentraci urychluje zejména uzavření jednání.

Chemistry.png Prvky
bolševikum
Bo
hliník
Al
arogantin
An
zlato
Au
bursík
Bs
uhlík
C
měď
Cu
debilit
Db
drtík
Dq
gentellur
Gn
vodík
H
hoaxium
Hx
chrastík
Chk
paroubkium
Pk
polonium
Po
prdík
Fu
prudík
smrdík
Sd
stalinium
St
tvrdík
Tu
vakuum
Va
womanium
Wo
noobium
No
potěmkinium
Pn
imbecilit
Im
dusík
N
kyslík
O
selen
Se
rozvodík
ROH
zemanium
Ze
transprdan
Tp
světlan
Lm
Bortlium
B
Ununpolium
Uup
Euran
Eu
Random
Rn
Praseodym-Hafnium
Pr-Hf
Úchylík
Bdsm
Olovo
Pb
Pneumonium
Pneu
Smajlík
:)
Uran
U
Plutonium
Pu
Lithium
Li
Éter
Ae
Arsen
Ass