Prase domácí

From Necyklopedie
(Redirected from Prase)
Jump to navigation Jump to search
Merge-arrows.png Tento článek se tematicky překrývá s článkem Miloš Zeman.

To je dobře, můžeš založit další čtyři podobné a vzájemně je propojit.

Prase domácí
Prase.jpg
Domácí miláček

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: mamutovci (Chordata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: sudokopytníci (Artiodactyla)
Čeleď: prasatovití (Suidae)
Podčeleď: pravá prasata (Suinae)
Rod: Prase (Sus)
Druh: Prase divoké (Sus scrofa)
Poddruh: Prase domácí
Binomické jméno
Sus scrofa f. domestica


Chcete-li se pobavit a ne se jen dozvídat nové užitečné věci, podívejte se na heslo Prase domácí na české Wikipedii.
Nehopsající Wikipedie.png
Fat pig.gif

Prase domácí je domestikovaný savec, vyšlechtěný z prasete divokého. Samec prasete se kanec zove, zatímco samice jeho je slovem svině zvána. Jedná se o nejvýznamnější druh dobytka ve střední Evropě, např. v České republice se jich k 31. prosinci 2005 chovalo celkem 2 876 834.

Prase většinou nezemře přirozenou smrtí, protože je poraženo pokud dosáhne určité porážkové hmotnosti. Pokud zvíře dosáhne tělesné dospělosti, již dále neroste a je chováno jako domácí miláček nebo plemeník.

Chov[edit]

Prasata jsou chována v zemědělských zařízeních zvaných vepřín. Menší zařízení na statku se nazývá chlívek. V případě vepřína se prasata nejčastěji chovají v ko(ko)tcích po více kusech nejčastěji stejné kategorie.

V Sovětském svazu se chovají prasata pod otevřeným nebem - tedy extenzivně. V tomto případě mají malou boudičku nebo zemljanku, ve které spí, a výběh, ve kterém se mohou pohybovat, nebo v kališti rochňat.

V Polsku jsou prasata krmena masokostní moučkou z leklých ryb, do které je přidávána posypová sůl. Největším odběratelem těchto prasat v Česku je Andrej Babiš a řetězce Kaufland a Glóbus.

Největšího stupně produktivity práce v chovu prasat dosahují v Holandsku, kde místní farmáři praktikují kombinovaný chov drůbeže a prasat. Slepičí trus je jako krmivo dopravován prasatům žijícím v malých klecích, pro něž neplatí normy EU. Takto vykrmované prase vyroste poměrně rychle a maso je tak laciné.

v Izraeli a muslimských zemích prasata nechovají, ale uctívají, neboť jsou v tamních končinách posvátná (podobně, jako je to s telaty u indiánů). Zjevení zlatého prasátka je vyvrcholením vegetariánského očekávání příchodu malého mesiáška.

Chov a zpracování prasat v Česku[edit]

Dříve se chovala prasata na venkově v každé chalupě, za bolševika v každém JZD. V současné době vykrmuje prasata v Česku v domácích podmínkách několik ekologických farmářů. Bývalé velkochovy prasat byly přeměněny na skladovací prostory, prasata dnes ve vepřínech chová pár nadšených zemědělců v Sudetsku a v Moravstánu.

Živá prasata jsou dovezena do masokombinátu, kde jsou poražena. V současnosti se tak děje zřídka. Masokombináty i soukromí řezníci většinou dovezou hotové půlky z prasat z Polska nebo z Holandska. Po jejich umytí v octové vodě je toto maso rozporcováno, z části, která nejvíc zapáchá, jsou vyráběny národní párky, salám nebo vepřový sprej (tzv. vepřák).

Výroky o praseti

Prase se umí opít jako člověk
„Pepíčku, co víš o praseti domácím?“
„Nic. Nemůžu vám o něm nic říct. On by nám dal výpověď z bytu!“
„Jaký je rozdíl mezi muži a prasaty?“
„Prase se nestane mužským, když se opije.“

Řeč[edit]

Prase vydává zvuky tzv. chrochtání nebo kvičení.

Oslovení „prase“, „kanec (pěkný kanec)“, „kaňour“ se v lidské společnosti už dlouho používá jako pochvala. Označujeme tak muže, který má vysoký sexuální potenciál. Naproti tomu označení "svině", či dokonce "pěkná svině" onen implicitní sexuální kontext obvykle chybí.

česky prase
anglicky pig
francouzsky (le) cochon
italsky (il) maiale
španělsky (el) cerdo
německy Schwein
latinsky porcus
chemicky porkan

Muslimové a Židé mají dle náboženských pravidel zakázánu konzumaci vepřového masa. V Japonsku ho vodí na vodítku jako v Evropě psa.

Prasečiny[edit]

Baloun.jpg „Moje prase bude mít tak asi sto padesát kilo. Má hlavu jako buldok a takový prase je nejlepší. Z takovejch prasat nejsou žádný uhejbáci. To je moc dobrá rasa, která už něco vydrží. Bude mít sádla na vosum prstů. Když jsem byl doma, tak jsem si dělal jitrnice sám a vždycky jsem se tak naládoval prejtu, že jsem moh prasknout.“
Baloun, II/5 - Z Mostu nad Litavou k Sokalu