Lýtkožrout smrtkový

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Lýtkožrout smrtkový
Gzvttcgt(5).jpg
zástupce Lýtkožrouta smrtkového

Stupeň ohrožení
invazivní druh
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (arthropoda)
Třída: hmyz (insecta)
Řád: brouci (Coleoptera)
Čeleď: nosatcovití (Curculionoidae)
Podčeleď: Lýtkovci
Rod: lýtkožrout

„Lýtkožrout to je ale hnusný a ošklivý zvíře!“

- prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., MBA, dr. h. c. mult.

Vzhled[edit | edit source]

Lýtkožrout smrtkový je parazitický brouk trpící nesmírnou ošklivostí (neplést si Lýkožroutem smrkovým). Má šest nohou, šnečí oči, obří hubu plnou papírových zubů a špatně smrtku v nízké kvalitě na zádech. Je to také zvíře nesmírně chlupaté. Chlupy lýtkožrouta obsahují smrtelný neurotoxin zapáchající po česneku, proto je i přiblížení k Lýtkožroutovi smrtkovému často fatální.

Životní cyklus[edit | edit source]

Dospělí jedinci Lýtkožrouta smrtkového co nejrychleji začnout vyhledávat lidská lýtka (čím větší, tím lepší). Když úspěšně najdou masivní Lýtko, hned se do něj zavrtají svýma měkkými zuby, a potom do něj nakladou vajíčka a záhy umírají. Larvy této příšery, které se vylíhnou z vajíček za cca 3 dny, nevypadají o moc líp. ty v napadeném lýtku zůstanou až na 1 měsíc, potom jenom vypadnout z lýtka a cyklus se opakuje.

Výskyt a ochrana před lýtkovcem[edit | edit source]

Nejvíce se vyskytují na území na území Moravstánu a Hradubic. Tam už několik let působí chaos na zdejších bezdomovcích, kteří se proti nim nemají šanci chránit. Nejlepší cesta jak zneškodnit jedince nebo celá jejich hejna je pomocí octu a věcí z nich. Ocet je pro lýtkožrouty smrtící jed, který je nejdřív znehybní a potom zamezí obnovování buněk v jejich těle, což je po cca 1 dnu zabije.