Jelen

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Jelen
Jelen samec.jpg
Samec jelena po konzumaci mexického chilli

Stupeň ohrožení
neohrožený
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (animalia)
Kmen: strunatci (chordata)
Třída: savci (mammalia)
Řád: sudokopytníci (artiodactyla)
Podřád: přežvýkavci (ruminantia)
Čeleď: jelenovití (cervidae)
Rod: jelen (servus)
Druh: evropský
Binomické jméno
servus tepicus

„Čas letí jako jelen do prdele střelen.“

- slovenský mudrc Robert Fico

„To jsem z toho jelen!“

- John Deer, zakladatel fabriky na traktory

Jelen, německy Hörnerträger, anglicky dželen, americky cuckold, je bájné parohaté zvíře, které se v rozporu s fikcí vyskutuje v našich lesích zcela normálně jako třeba důchodci s alzheimerem, znečištěné spodní prádlo nebo pneumatiky z embéčka.

Popis[edit | edit source]

Jelen je pro pobyt ve volné přírodě již na první pohled dobře vybaven. Jeho terénní podvozek má náhon 4x4[1] a skvělé pérování, takže může skákat jako klokan, což většinou nedělá, protože nechce. Samec jelena je na první pohled obdařen houfem samic, kterým se říká laně (jednotka 1 laň) a v případě nervozity se fest potí, odtud lékařské označení má úplně zpocené laně. První věc, která vás na první pohled na jelenovi upoutá je zápach, což je dané pižmem, které jelen kategoricky vylučuje aby přivábil samice v období října, což je doba, kdy je jelen nadržený jako stepní koza.

Kromě pohonu všech čtyř poloos je jelen vybaven vstupním zařízením, které zpracovává lesní i polní porost a má vestavěné akustické signalizační zařízení. Jelen je výrazně muzikálně založené zvířátko a v období námluv hraje na dechové nástroje, což zní trošku jako tuba. Nemyslíme tu tubu, ve které se skrývá Pikao nebo jiná dobrůtka a nemyslíme ani tu tubu, ze které manželka pořád mačká zubní pastu každé ráno uplně blbě a to vám říkám, jestli s tím okamžitě nepřestane, tak podám návrhn na rozvod nebo ji alespoň zabiju nějakým tupým předmětem do hlavy ve spánku a pak si to odsedím, mně je to jedno, ale tu tubu, jak se na do ní fouká a ona tak zábavně prdí. Zvukový projev posloužil jako inspirace pro výrobu lesních rohů, protože to zní jako když houká kolesový parník a to je hodně podobné.

Nad vstupním otvorem jsou umístěné nasávací otvory turba, tzv. sání, které se v případě potřeby umí roztáhnout a poskytnou tak do motoru více kyslíku, výkon vzroste a jelen tak může například udělat myšku, když je v lese zácpa a nevešel by se nebo musel zbytečně dlouho čekat na zelenou. Nad otvorem sání se nacházejí oči, kterým se říká světla a když je jelen pasován olověnou granulí na mrtvočicha, tak zhasnou. Uši jelena se nazývají slechy a jsou stavitelné, což jelenovi umoňuje slyšet růst nejen trávu, ale i mechy a lišejníky na severní straně kmenů.

Na opačné straně tělesa se nachází výstupní otvor, kterým jelen produkuje bobky, což je důležité lesní hnojivo, které přináší mezi uhlovodíkové stalagnáty rozličné chemické prvky. Zejména pak vlákninu, protože jelen žere jen bílé věci, což z něj dělá bíložravce a je tudíž vegetarián. Bobkochrlič je z estetických důvodů zakryt ocáskem, kterému se říká prapor a za běhu tím jelen klame pronásledovatele (například orla brodského, u nás nepříliš rozšířeného varana komodského či džíp s lovcem), protože singnalizuje odbočení na opačnou stranu než ve skutečnosti odbočuje. Tím se zásadně liší od řidičů BMW a Audi, kteří směrovky nepoužívají vůbec a tím nikoho neklamou, ale dělají dopravu v Praze zábavnější a zajímavější. Ocásek může mít různou barvu, je ale skoro ve 100 % bílý.

Jelen je vybaven též parohami, což z něj dělá paroháče, protože má v těch ženských slušnej bordel a zpocené laně se imrvére toulají někde po lese, flundry jedny. Laně parohy nemají, což je důkaz, že promiskuitní jsou jen ony a ten starej vůl je věrný jako labuť. Parohy jeleni na zimu shazují, protože jsou dobrý tepelný vodič a zábla by je lebka. V odbobí zimy tak vypadají laně i jeleni prakticky úplně stejně, jen jeleni jsou větší a mají penis, který laň nemá, protože jeden vocas na celé stádo prý bohatě stačí.

Jeleni jsou velmi zbožní, ale narozdíl od představitelů církve nemají kladný vztah k dětem. Toho využila likérka Drak, známý distributor slepoty v metanolové aféře roku 2012, při výrobě likéru Vrchní lovčí, který má jelena ve znaku.

Využití jelenů[edit | edit source]

Jelen nemá, prozatím, řádné průmyslové využití. Je pravdou, že ve Spojeném království z místních dželenů dělají dželé nebo dželatinu, což je takové to rosolovité, co se přidává do jídla prasopsům, protože to udržuje hebkou srst a pevné klouby. U nás je situace zcela odlišná. Česko, jakožto pokrokový stát používá na klouby zásadně kamzíky, protože ty jsou víc na klouvy, umí lézt po skalách, což důchodce v Kauflandu využije při zdolávání slev a na srst kašleme, protože pleš je teď v kurzu a jedině lysý muž je opravdu mužný muž.

Z jelena se se dá spotřebovat hřbet a to zejména s brusinkami. Brusinky jsou zdravé, podporují funkci močového měchýře a jelení hřbet dělá spokojenost v bříšku. Zužitkovat se dá také kýta, což je ale poměrně suché a je to tím, že jeleni obecně konzumují málo sádla a trávu si připravují pouze na rostlinných olejích a pořád někam běhají a skákají a tak jsou samý sval a šlacha.

Jeleni a jelenovití obecně jsou velmi zimomřiví. Tezi vzhled především, funkce až jak to vyjde potvrzují zejména kopýtka, která vůbec nehřejí a tak je jelenům stále zima od nohou a mají rýmu. Uvidíte-li někde osamělého jelena, neváhejte, učiňte dobrý skutek a nabídněte mu vyhřívanou boudičku u sebe doma.

Parohy jelenů se využívají k domácí dekoraci a to zejména nad krby a do předsíně, kde lapají prach, dělají se na tom pavučiny a myslivecké klobouky. Pravda, roli věšáků na obnošené šatstvo v moderních domácnostech postupně přebírají rotopedy, ale parohy jsou stylovka a klasika a taky jsou tady už dlouho, což je tradice. Parohy jsou též výborným domovním znamením a proto dodnes má leckterá hájenka na štítě parohy, aby se ukázalo, že je hajný dost často v práci a jeho žena se má ještě k světu.

Někdy se můžeme setkat se nožem, který má rukojeť z jeleního parohu, což je velmi estetické a umožňuje to v případě napadení bodnout zároveň útočníka i sebe, což je polehčující okolnost v případě nepřiměřené obrany, protože jste si fifty-fifty. Krev se na hrubé rohovině snadno zachytne, takže máte důkaz a nemusíte před soudem ukazovat holou vanu, protože celý den lítáte po lese jako hadr na holi, voda je drahá a deodorant došel, protože je už dlouho po Vánocích.

Například společnost Robátko, s.r.o. spatřuje budoucnost jelenů v individuální dopravě, coby ekologickou náhradu za mopedy. Pro tento novátorský počin se zatím nepodařilo sehnat dostatek investorů, takže je možné že nadějný koncept zůstane toliko na papíře. Byla by to Škoda Favorit, protože, jak ukazuje minulost - v době koněk se v Praze mnohem lépe dýchalo a na benzínkách nebyl takový nával. Navíc, narozdíl od dnešních automobilů - v případě havárie nevznikne velká škoda, ale oběd na zítra.

Božský Karel patřil mezi vášnivé fanoušky jelenů

Fanklub[edit | edit source]

Není mnoho zvířat, které by měly tak rozsáhlý a věrný fanklub jako jeleni. K oslavě existence tohoto živočicha se scházejí tisícihlavé davy na stadionech, nosí džínové bundy s cvočky a dlouhé mastné vlasy a v přestávkách mezi kraválem na sebe ukazují paroháče. Těmto lidem se říká metalisté a jelen je pro ně symbol nezkrotného ducha přírody. Ti plaší se pak nechávají jen fotit na přebaly časopisů s křídovým papírem nebo na ty Internety.

Druhy jelenů[edit | edit source]

Dželeni mohou v přírodě nabývat různých kultivarů, protože se rádi a ochotně páří, čímž se nejenže rozmnožují, ale také kříží a tak je stále co popisovat. Uvěďme si ty nejčastější:

  • bambi - Bambi je jeleně jeleňátko mládě jelena, které zažilo skon matky a jiná veselá dobrodružství. Endemický druh, dnes je možno jej spatřit jen na DVD a internetu.
  • kamikaze - Jelen, obvyklého vzezření, ale s fanatickou potřebou vstupovat do vozovky v okamžiku, kdy projíždí auto s nepozorným šoférem. Je jedno, jestli má šofér ruku v klíně spolujezdkyně, na fofrklacku nebo na jiném klacku - kamikaze jelen vyčkává v houští a v příhodný okamžik se vrhne pod kola, na haubnu, do kufru (u vozů s náhonem na zadní) nebo zaútočí zadkem na světlomety. Naštěstí, zejména díky kamionové dopravě, se stavy kamikaze jelenů daří úspěšně stabilizovat. Sestřelení jelena je hodnoceno dvěma body (dvojnásobek například oproti zajíci) a flastrem od pojišťovny.
  • příkopový - Endemický druh z širší Prahy. K dostání v Jelením příkopu na Hradě nebo v ulici Na příkopech.
  • větrník - Jelen určený pro individuální dopravu osob, zejména hajných, v těžko dostupných terenéch.


  1. 16