Tomorrowland

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Tomorrowland je jedinečný hudební festival odehrávající se dvakrát ročně v Belgickém městečku Boom. Ač si od roku 2005, od kdy se pravidelně každoročně pořádá, vybudoval pověst nejhoršího hudebního festivalu na světě, přesto se na něj pokaždé sjíždí okolo 200 tisíc návštěvníků.

Historie festivalu[editovat | editovat zdroj]

Tomorrowland vznikl v roce 2005. Tedy v přesně ten samý rok, kdy proběhl poslední CzechTek. Toto samozřejmě není náhoda. CzechTek totiž neskočil. Jen se poté, co ho Paroubek zrušil, přesunul jinam. Technaři sbalili své vybavení, návštěvníci nasedli do aut a vlaků, a společně všichni vyrazili do místa, kde jsou státní orgány benevolentnější.

Volba padla na Belgický venkov, přičemž místo bylo už předem stanovené. Místní technaře nadšeně vítali, protože uspořádání ilegální technopárty bylo vcelku dobrým způsobem, jak zkomplikovat plánované zahájení výstavby skládky hnoje hned vedle města.

Do řešení situace se zapojil i starosta, který přišel s nápadem vytvoření obrovského a zcela legálního komplexu, kam se budou moci sjíždět technaři z celého světa, aniž by se museli bát, že na ně Paroubek pošle těžkooděnce a tím pádem bude hrozba vzniku páchnoucích kopců jen kousek od obytné zóny zažehnána. Navíc se i obrovsky zvýší turistický ruch a díky tomu si spousta zdejších hodně polepší.

Hudba na festivalu Tomorrowland[editovat | editovat zdroj]

Jeden z mála vzácných okamžiků, kdy na Tomorrowlandu hrála kvalitní hudba. Ostatní dýdžejové měli smůlu. Publikum totiž už nikoho jiného nechtělo na mainstage pustit.

Tomorrowland patří obecně k těm nejhůře hodnoceným hudebním festivalům vůbec především kvůli hudbě, která na něm hraje. Pokud byste ji chtěli k něčemu přirovnat, představte si párek v rohlíku bez párku, neoslazenou Coca Colu, rum bez alkoholu, zelňačku bez zelí nebo svíčkovou s neosolenou omáčkou, bez knedlíků a bez masa. Asi tak nějak by se dala popsat hudba zde hrající, kdybyste ji měli popsat chutí. Kdo má na to odvahu, může si na Youtube po zadání dotazu „Tomorrowland“ vyhledat stovky nezkrácených videí vystoupení jednotlivých interpretů na tomto festivalu. Je však otázkou, jaký smysl vůbec má, že je pořadatelé sem nahrávají, když se na ně běžný člověk stejně nedokáže dívat déle, než několik minut, protože už velmi brzy se u duševně zdravých jedinců dostavuje neodolatelné nutkání najet myší do pravého horního rohu a kliknout na křížek.

Odkud se tu tolik lidí bere?[editovat | editovat zdroj]

Milovníci Tomorrowlandu nepatří k těm nejchytřejším...

Tuto otázku si vědci kladou už dlouho. Závěry jsou různé. První teorie byla založena na tom, že se v blízkosti konání festivalu nachází hodně velká psychiatrická léčebna. Ta je sice dost velká, ale to nevysvětluje, kde se zde bere dalších 198 000 lidí.

Později se zjistilo, že 27% vstupenek je zakupováno jako dárek pro někoho. Povětšinou tchýni, starou, neoblíbeného kolegu v práci, šéfa, protivného souseda, nebo koholiv, komu se darující chce pořádně pomstít. A nutno dodat, že se jedná o velmi krutou pomstu.

To však stále nevysvětluje, kde se tu bere ten zbytek lidí. A navíc takových, kteří si to tu naplno divoce užívají, jako kdyby zde hrála tato hudba, přestože se z reproduktorů valí takovéto neskutečné sračky. Pro současnou vědu je tento jev stále velká záhada, kterou dosud nedokáže vysvětlit.

Hodnocení Tomorrowlandu[editovat | editovat zdroj]

Tomorrowland je velmi negativně hodnoceným festivalem. Přestože často dostává plusové body za svoji atmosféru a velmi impozantní scénu, po započtení hodnocení hudby končí celkové hodnocení hluboko v záporných číslech. Například v hodnocení Google dosáhl pouhého 0,2 bodu.

Zde jsou vybrané některé recenze:

„Jestli máte rádi kvalitní hudbu, dobře si zapište místo a datum konání dalšího Tomorrowlandu. Ať víte, kterému místu byste se rozhodně měli vyhnout.“

- Návštěvník

„Nejlepší chvíle na Tomorrowlandu? Když jsem třetí den sbalil stan a vyšel hlavní bránou ven.“

- Návštěvník

„Jak to skončilo, naběhli jsme na mainstage s kladivama, motorovýma pilama a sekyrama, aby jsme ji zbourali. A lidi stejně dál tančili a křepčili jako včera, když tam byl David Guetta.“

- Dělník

„Co proti tomu všicy máte? Tomorrowland je dobrý techno! Za rok tak zase pojedem!“

- Obyvatel Luníku IX.

„Pokud chcete spáchat sebevraždu, jeďte do Tomorrowlandu. Během těch tří dní před mainstage zcela jistě umřete nudou.“

- Nasraný návštěvník

„Festivaly jako Tomorrowland jsou důkazem, že je naše společnost stále debilnější.“

- Sociolog

Kontroverze[editovat | editovat zdroj]

Na radnici v Boomu každoročně řeší v souvislosti s Tomorrowlandem řadu stížností na hluk. Radní zde mají jasno: Jedná se o obyčejný hluk, nikoliv hudební produkci, a tudíž pro tento festival platí přísnější hlukové limity. To se ovšem pořadatelům nelíbí a doteď s radnicí vedou spor o to, zda je Tomorrowland hudební festival.

Podobný problém řešili pořadatelé i v česku. V Praze totiž nechali rozmístit několik desítek bilboardů zvoucích na Tomorrowland. Na nich byl použit text: „VISIT MOST POPULAR MUSIC FESTIVAL IN THE WORLD!“ České obchodní inspekci se však tyto bilboardy nelíbily. Právě díky použití slova „music“ vyhodnotila tuto reklamu jako klamavou.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

V roce 2019 účinkoval na festivalu Sam Feldt. Tento DJ se sem dostal zcela omylem. Pořadatelé totiž chtěli pozvat jakéhosi vyfetovaného alkoholika Sama Felda, bydlícího v Los Angeles. Místo toho ale při odesílání mailu udělali překlep a ten tak dorazil nakonec místo Samu Feldovi, Samu Feldtovi. Ten pozvání přijal a na festival velice rád dorazil. Shodou náhod se jednalo o dýdžeje. A to ještě k tomu hodně dobrého. Pořadatelé z toho ale žádné problémy neměli, protože typickým návštěvníkům Tomorrowlandu je úplně jedno, jestli se z reproduktorů valí hudba, nebo řev rozjeté motorové pily.

Tomorrowland vs. Czarotek[editovat | editovat zdroj]

Tomorrowland a český Czarotek (dříve CzechTek) jsou velmi podobné festivaly. Rozdíl je však v tom, jakému publiku jsou určeny. Zatímco Tomorrowland je pro ty, co na to mají, Czarotek je pro ty, co nemají žádné prachy. Rozdílů ale jinak moc není. Na Czaroteku uslyšíte sračky. Na Tomorrowlandu uslyšíte taky sračky, ale k tomu jako bonus budete stát před obrovskou scénou a budete sledovat vymakané světelné efekty. Zde je stručné srovnání obou akcí:

Czarotek/CzechTek Tomorrowland Koncert Michala Davida
Hudba Shit Neposlouchatelnej shit SUPEEEER!!!
Scéna Z hromady reproduktorů Největší, jakou jsi kdy viděl Běžná
Světelné efekty Na piču Mega Dobrý
Chlast Ano Ano Ano
Drogy Když si je přineseš V žádným případě! Užiješ si to i bez nich
Cena Zadarmo Od 11000 kč 399 kč
Vyprazdňování Kdekoliv Na WC, mimo WC pleny Záleží, kde se koná
Návštěvníci Normální, ale úplně
na sračky
Střízliví, ale v hlavě nasráno Běžní lidé

Odkazy[editovat | editovat zdroj]