Regál:Věda

Z Necyklopedie
(přesměrováno z Věda)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Regál věda levý.jpg
Regál věda pravý.jpg


Aktuality.png
Úvod     
Einstein-tongue.jpg
Turing.png

        Tento regál se věnuje převážně přírodním vědám, nikoli humanitním a společenským.

Věda, zkoumání, bádání a vynalézání jsou základními pilíři k pokroku lidstva kupředu, zpátky ni krok. Necyklopedie a věda jsou spojité nádoby. O tom, co všechno Necyklopedie, v čele se svým vědeckým týmem, vyzkoumala, se v dalších staletích budou psát obšírná díla. Sama Necyklopedie se stane předmětem vědního oboru. Tak jako vznikli egyptologové, vzniknou také necyklopedikologové, kteří se budou snažit alespoň částečně zmapovat necyklopedické dílo.

Sciences exactes.png
VTN Logo.png

Vědecký tým Necyklopedie patří bezesporu mezi nejprestižnější kapacity světové vědy. Na spočítání srovnatelných institucí stačí prsty jedné ruky. International Business Machines Corporation nebo Pičurinova univerzita mu sice konkurují, ale srovnatelné výsledky nemají. Ani japonská 松下電器産業株式会社 tak pronikavých úspěchů nedosáhla.

Vyjmenovávat skvělé počiny VTN by bylo nošením dříví do lesa. Také by to bylo jako nosit sovy do Athén. Když už jsme u těch pořekadel, nedávný objev VTN „vaginální computer“ vyvrátil mýtus, že láska prochází žaludkem.

vyměnit  

Turing.png
Článek pro měsíc leden
Kladivove perpetuum.jpg

Perpetuum mobile je vrchol strojírenského umění, vynález, o který se s větším či měnším úspěchem pokoušely již celé generace vynálezců a myslitelů. V čem je problém? Perpetuum mobile je klasifikováno jako stroj, který ke svému chodu nepotřebuje žádný vnější zdroj energie. Měl by to tedy takový přístroj, který bude něco dělat (protože když něco nic nedělá, je to k ničemu a nikdo si to nekoupí) a nebude potřebovat žádné baterie, připojení do zásuvky, solární panel, větrník ani cokoli jiného. Prostě ho zapnete a on se začne hýbat.

Jenže. Tohle prý není možné. Podle teoretických vědců by existence perpetua mobile vážně porušila vesmírné zákony. Argumentují termodynamickými zákony.

více...  • archiv

syntetizovat  

Chemistrylogo.png
  Chemické okénko
Zajímavosti
Přístroj na destilaci vody ve vodku
  • Destilace (viz obrázek z destilace vodky) je metoda oddělování kapalných látek na základě různého rovnovážného složení kapalné a plynné fáze. Oddělují se kapaliny, které se liší štěkavostí (bodem blafnutí).
  • Marie Karí-Sklodowská (Polsko) se při svém objevu rádia zapsala také do dějin gastronomie. Při vaření smolence náhodou objevila směs ingrediencí, která byla na její počest pojmenována karí.
Krabice Běžného pracího prášku
Vybraný chemický článek
Běžný prací prášek je světově nejrozšířenější značka prášku na praní. O významu Běžného pracího prášku vypovídá to, že většina ostatních značek se ve svých reklamách porovnává právě s ním. Zajímavé je, že takového rozšíření Běžný prací prášek dosáhl, aniž by k tomu potřeboval jakékoli vlastní reklamy. Běžný prací prášek se odlišuje od jiných značek vzhledem svého balení: Místo přeplácaných pestrobarevných krabic, které se snaží za každou cenu upoutat, si vystačí s jednoduchou světlou krabicí, na které je kontrastními černými verzálkami vyveden nápis Běžný prací prášek.
více...


vypustit skauta  

BitRocket.png
  Okna vesmíru dokořán
Inteligentni pad.jpg
  • Teorie inteligentního pádu je takzvaně sesterská teorie revoluční a jistě zcela pravdivé Teorie inteligentního stvoření. Praví, že veškeré věci byly na kdysi zcela prázdnou Zemi shozeny Inteligentním vrhačem, který se poté rekvalifikoval na Inteligentního tlačitele a v současnosti dbá na to, aby nelétalo nic, co létat nemá, čímž tato teorie vyvrací klasickou newtonovskou gravitaci.


Preplnena obezna draha.jpg
  • Na oběžné dráze Země došlo k první historické srážce dvou družic. Stalo se tak ve výšce asi 666 kilometrů nad Sibiří a srazil se při ní americký satelit komunikační firmy Iridium a nefunkční sovětská vojenská družice. Množství „vesmírného bordelu“ ohrožuje veškerý kosmický provoz. Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) oznámil, že v nejbližších dnech zakoupí od VTN licenci na výrobu a provoz vesmírného vysavače. Tento ekologický stroj kosmické smetí rovnou recykluje a dělá z něj brikety pro vytápění Mezinárodní vesmírné stanice.


archiv  

přidat  

Symbol spin blue2.png
Zajímavosti
Lom světla.gif

Zpomalení světla při dopadu na láhev slivovice oproti jeho rychlosti ve vakuu popisuje index lomu : Podle obrázku platí vztahy a současně , tzn.

Platí tedy vztah: čím je slivovice lepší a čím je jí méně, tím dříve je vypita a úhel lomu 48,6° přestává platit.

Foto.png
  Obrázek periody
PlasmaSpraying.jpg

Přístroj pro sprejování plasmou posloužil brněnským vědcům ve spolupráci s Lidovým domem jako předloha pro novou generaci upalování na špičatých kůlech.

citovat  

Book3.png
Citáty

„Síla patří radostným.“

- Hugo von Hofmannsthal

„Kdybych tušil, že naše bomba bude použita proti velrybám, nikdy bych se projektu Manhattan neúčastnil“

- Robert Oppenheimer

„Schopenhauer měl pravdu, nemyslíte? Život bez bolesti nemá smysl.“

- Hildegard Lanstromová

přidat  

Crystal kword.png
Chybějící články
AMSN icon.png
Redakce

Na konec článků souvisejících s vědou můžete přidat šablonu {{Regál Věda}} zobrazí se takto:

Sciences exactes.png Související informace obsahuje
Regál Věda©


Text Regály Necyklopedie.jpg
Regaly_levy.jpg
Regaly_pravy.jpg

ZemědělstvíCestováníOsvětaLidé


BiologieDopravaMatematikaVědaZeměpis