Regál:Věda/Vesmír/Archiv

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Archiv rubriky Vesmír Regálu Věda


BitRocket.png
Okna vesmíru dokořán   5 / 2008
ISS.jpg
  • Světové odpadové hospodářství je ohroženo. Mezinárodní vesmírná stanice nestačí likvidovat rostoucí množství odpadu, jež produkují industriální státy.
BitRocket.png
Okna vesmíru dokořán   6 / 2008
Spaceship dva.jpg
  • Kvůli neustále se zvyšujícím cenám ropy hledá Necyklopedie úspornější způsob cestování do kosmu. Na snímku pokusní piloti Necyklopedie po úspěšném testu stroje „Spaceship Mirek“.


BitRocket.png
Okna vesmíru dokořán   7 / 2008
NDR Interkosmos.jpg
  • Interkosmos, bohužel již zaniklou organizaci socialistických států pro výzkum a mírové využití kosmického prostoru, křísí soudruzi z NDR. Při svých nedávných sedmdesátinách Sigmund Jähn, první německý kosmonaut, projevil přání opět se vydat do vesmíru. Sigmund Jähn je přesvědčen, že jeho zralý věk a bohaté zkušenosti pomohou, skrze Interkosmos, k dobývání sluneční soustavy. Při této příležitosti byla vydána poštovní známka.


BitRocket.png
Okna vesmíru dokořán   5 / 2008
Start raketoplánu v Brně.jpg
BitRocket.png
Okna vesmíru dokořán   6 / 2008
Buran.jpg
  • Sovětský raketoplán VKK - Vozdušno kosmičeskij korabl - Buran (Буран), pojmenoval Pičurin. Toto jméno se mu zalíbilo při jeho pobytu u nás, se střední skupinou sovětských vojsk v roce 1968, kdy jej Češi takto oslovovali.


BitRocket.png
  Okna vesmíru dokořán 11/2009
Oprava Havlova teleskopu.jpg
Preplnena obezna draha.jpg
  • Na oběžné dráze Země došlo k první historické srážce dvou družic. Stalo se tak ve výšce asi 666 kilometrů nad Sibiří a srazil se při ní americký satelit komunikační firmy Iridium a nefunkční sovětská vojenská družice. Množství „vesmírného bordelu“ ohrožuje veškerý kosmický provoz. Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) oznámil, že v nejbližších dnech zakoupí od VTN licenci na výrobu a provoz vesmírného vysavače. Tento ekologický stroj kosmické smetí rovnou recykluje a dělá z něj brikety pro vytápění Mezinárodní vesmírné stanice.
Rakety Severni Korea.jpg
  • Severní Korea pohrozila USA a celému světu, že pokud nebudou odvolány sankce, vyšle svou flotilu raket na Měsíc. Milovaný vůdce Kim Čong-il vydal tiskové prohlášení, že nemá mrtvici a že pokud Lidově-demokratická Korea znovu dobude Měsíc před Američany, bude to pro celý prohnilý imperialistický svět tvrdý políček. Technické parametry: Je připravováno 5 upravených balistických raket s kabinami pro jednočlennou posádku. Přistání na měsíci proběhne rychlostí 11,2 km/s. Návrat posádek dosud není technicky vyřešen.


archiv