Havlův kosmický teleskop

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kosmonauti Franz Viehböck a Moshe Zylbrsztajn (zavěšený na kanadském hokejkovém rameně) během servisní mise

Havlův kosmický teleskop® (zkratka HST z Havle Space Telescope®, někdy také jen krátce Havloš) je dalekohled, který na oběžnou dráhu Země do výše 600 kilometrů vynesl v roce 1990 raketoplán v rámci Rakousko-uherského kosmického programu.

Název[editovat | editovat zdroj]

I když spousta lidí má stále zafixován nesprávný název Hubble Space Telescope, pravdou zůstává, že je pojmenován na počest Václava Havla, jenž stál u duchovní kolébky tohoto projektu, otevírajícího nám okna vesmíru dokořán. Projektu přál samotný Ronald Reagan, známý komančobijec. Pak však nastoupil George Bush starší, bývalý šéf CIA. Vzhledem k tomu, že v Rakousku vládli dlouhá léta socialisté a lidovci ve velké koalici (její zvrácená podoba se u nás později objevila pod kosmickým názvem opoziční smlouva), nelze se divit, že opět vyhrála politika epízmentu. Proto byl nakonec dalekohled pracovně pojmenován po nějakém bezvýznamném astronomovi, aby si západ neuškodil u Husáka.

Když to Havel v listopadu 1989 vzal do svých rukou a vypořádal se (na chvilku) s komoušema, byly již na plášti dalekohledu namalovány nápisy „Hubble Space Telescope“ a šetrní Američané je nechtěli znovu předělávat, aby mohli roku 2009, institucionalizovat myšlenky nevšedních rétoriků Marciana Kapelly, Aurelia Augustina, Topica Boetiho, Isidora ze Sevilly, ale především znovuobjevený encyklopedický obraz křesťanského světa Baracka Obamy.

Konec[editovat | editovat zdroj]

NASA se nedávno nechala slyšet, že Havlův vesmírný teleskop® opraví už jen jednou a pak ho chudáka nechají doklepat až do roku 2013, kdy jej nahradí modernější a dokonalejší Klausův vesmírný teleskop (Claus Space Telescope). V českých médiích se už objevily zprávy o možném sepětí života Václava Havla a jeho teleskopu.

Mocnářství RU.jpg
   v  d  e
Rakousko-uherský kosmický program
Wappen Ungarische Länder 1867 (Mittel) cropped.png
Projekt Marie TerezieRaketoplán NecyklopedieMezinárodní vesmírná staniceHavlův kosmický teleskop®Vesmírná sonda KeplerKosmická loď Generál Windischgrätz

Rudolf II.Giordano BrnoJára CimrmanAlbert Einstein
Brněnské hlavní nádražíDevátá sloka císařské hymnyVysokorychlostní železnice v Rakousko-Uhersku