Michal David

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Michal David se narodil 14. července 1960 v Diskolandii jako Włodzimerz Koczkowicz Sztancel-Kłucki ve slavné rodině drobopravců, věštců, a hadačů budoucnosti.

RedDwarf2.jpg „Óóóúúú! Héééj, dneska vypadám opravdu k světu! Vypadat jen o chloupek líp, tak mě zakážou! Haló, haló! Zkouška, zkouška! Jedna, jedna, jedna. Já, já, já! Pozor, všechny kočičí dámy. Dnes po vás velmi, velmi toužím. Slyšíte mě, kočky mé?! Mé tělo je k mání! Hezky do řady! Nestrkejte se! Dnes je váš šťastný den!“
Kocour - část 06 - Já na druhou

Původ[edit]

Umění věštby bylo v rodině jeho matky pradávnou tradicí. Jeho předkové uměli uhadovat budoucnost z lógru, čajových lístků, svinstva v sifonu a dokonce i ze sedliny na dnech nádrží zemědělských traktorů. Ze strany otcovské pochází z klanu zaklínačů zvířat. Rod Sztancelů po generace putoval Evropou zaklínal slepice, psy, kočky, koně i kozy a tato zvířata pak skupinu následovala, často se dokonce vezla na vozech. Zejména uhranutí psi s oblibou lehávali v kuchyních maringotek, vybírajíce si ta nejteplejší místa.

Malý Włodzimierz Koczkowicz však žádnou z tajemných dovedností svých předků nezdědil. Karty se mu v rukou lepily k sobě, křišťálová koule se mlžila, a při jeho pokusech o zaklínání stahovali všichni psi ocasy mezi nohy a utíkali až se za nimi prášilo. Zoufalá rodina, nevěda co si s tím nešikou počít, využila svého umění a nahlédla do Włodzimierzovy budoucnosti. Kávová sedlina vydala slovo nonstop, křišťálová koule ukázala tuzexovou poukázku v hodnotě 500,- Kčs, játra čerstvě poražené kozy měla tvar poupat, a čajové lístky se sestavily do tvaru Helenky Vondráčkové v objetí s Gustávem Husákem. Tyto znaky nebylo snadné vyložit. Proto jej poslali k příbuzným do Prahy.

Mladý muž ve velkoměstě[edit]

Socialistická Praha mladému Sztancel-Kłuckému uhranula. Ulice plné shánčlivých lidí, všude dostatek nedostatku, a úplatných estébáků. Jedinou pihou na kráse skvělé kariéry, která, jak si byl jist, ho v brzku čekala, bylo jeho bizarní jméno, připomínající více klingonštinu než libozvučnou češtinu. Neváhal, a za hrst céček a tuzexových bonů si opatřil nový občanský průkaz. Jako jméno si, jakoby náhodou, zvolil kombinaci křestních jmen prvních dvou přátel, které v Praze získal, Michala Demetera a Davida Feketeho, kteří jej také zasvětili do tajů kurzových přepočtů a naučili ho základním frázím druhého nejdůležitějšího jazyka Prahy, němčiny: Wechsel, bitte? a Wie viel?

Michal ještě jako Włodzimierz měl rád hlasitou a veselou hudbu. Doma v Diskolandu poslouchal hlavně tamější čardáše, v Praze však objevil hudbu nové doby a nekonečných možností: Disko. Netrvalo dlouho a založil si vlastní kapelu.

Kariéra[edit]

To se oslaví.

Hvězda Michala Davida stoupala prudce. Z původního podnikání věděl, že pár přátel stačí mít pořádně vysoko, a strana dobře věděla, že je v podstatě dělnického původu, má zdravé levicové smýšlení a je ochoten se zapojit. Nebylo třeba mu napovídat. Ačkoli měl po zařizování a vyběhávání povolení ke zřízení kapely poněkud vítr v kapse, kapela byla správnej tým. Rudá vláda dala Davidovi zelenou, a tak byl éter v mžiku zaplaven jeho typickým vysoko posazeným ječivým hlasem. Od té doby se ubíral po cestách růžových.

Po odchodu komunistů do ilegality neprůhledných s.r.o., v.o.s. a a.s. přišla chvíle, kdy se zdálo, že je ve slepé uličce. Ale pak si uvědomil, že čas jak raketa letí, prolomil krátké mlčení, a rozjel nové radovánky. Přestože dnes už jeho životní příběh postrádá děj, hraje dodnes na politických mítincích pro libovolnou stranu, jen když mu dobře zaplatí.

Naplnění věštby[edit]

V jeho kariéře lze s trochou fantazie vidět naplnění dávné věštby. Otázkou ovšem je, co bude dál. Čarodějnice a věštkyně téměř nikdy nespoléhají na sudý počet věšteckých metod. Z toho lze usoudit, že mimo lógru, koule, jater a čaje, byla pro náhled do jeho budoucnosti použita nejméně ještě jedna metoda. Dle kusých informací ji měl použít Václav Kočka, Davidův blízký příbuzný. Ten však, až do svého utracení, nikomu nevyzradil ani použitou věšteckou metodu, ani její výsledek. A tak budoucnost Michala Włodimierza Koczkowicze Sztancel-Kłuckého Davida zůstává stále zastřena rouškou tajemství.