Komunistická strana Slovenska

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Chcete-li se pobavit a ne se jen dozvídat nové užitečné věci, podívejte se na heslo Komunistická strana Slovenska na české Wikipedii.
Nehopsající Wikipedie.png
Hviezda.png

Komunistická strana Slovenska (KSS) byla záložní vůdčí komunistickou stranou bývalého Československa. Většina obyvatel o její existenci neměla nejmenší ponětí a to ani mezi československými komunisty (na Českopedii o této československé straně Národní fronty nevědí dodnes).

Není pravda, jak se někteří historici domnívají, že šlo o stranu ilegální, protože prokazatelně minimálně jednou do roka komunistický tisk referoval o jejích sjezdech, úspeších a smělých cílech.

Smysl a poslání této strany bylo dvojí. Jednak sloužila jako strana záložní, tuto svou dějinnou roli splnila v osmašedesátém, kdy se čeští komunisté zbláznili a začali blábolit o demokracii, přestože soudruh Dubček dělal všechno možné i nemožné, aby jim to vymluvil.

Druhým posláním této strany bylo, aby umožnila politický růst takovým roduverným Slovákom, kteří by jinak ani mezi československými komunisty neměli šanci na kariéní postup. Příkladem je slovenský národní hrdina Vasil Biľak. Opět nelze věrohodně dokázat, že KSS byla založena výhradně proto, aby se Biľak mohl dostat do politiky (kromě Biľaka tam byli i Jozef Lenárt a Gejza Šlapka a několik další, dnes již vesměs zapomenutých, politiků).

Členem KSS se mohli stát Slováci a Moravané, členství Čechů stanovy KSS nepovolovaly.

Dnes, po rozdělení Československa a restauraci Slovenského štátu, je Komunistická strana Slovenska vůdčí levicovou silou, která dbá o blaho Slováků.

Podívejte se také na[edit | edit source]