Motorová pila

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Strach z motorové pily se nazývá zdravý rozum.“

- lidová moudrost

„Má jí motorovou
proto ty nadlidský výkony
má jí motorovou
to ve světě nemá obdoby“

- úryvek z písně Má ji motorovou od agrofolkové kapely Kabát
Obecní piloun se svým nástrojem. Borec, co dokáže přeříznout prakticky jakoukoli.

Motorová pila je hudební nástroj rustikálního typu, stejně jako např. cirkulárka. Narozdíl od vrtačky - její tklivé tóny jsou ve městě vskutku vzácné a zaslechnout ji můžeme toliko na vsích a v rekreačních oblastech.

Historie a rozdělní pil[editovat | editovat zdroj]

Pila[editovat | editovat zdroj]

Pila jako taková má dlouhou historii. Potřeba vlastnit nástroj umožňující přeříznout statný kmen je stará jako potřeba stlouci si kadibudku, aby vám za nevlídného počasí nefoukalo na výfuk. Kdysi dávno se používaly sušené ryby, takzvaní pilouni, kteří byli ale kvůli rostoucí poptávce po luxusních latrínách prakticky vyhubeni. Naštěstí naši předci měli již nějaké ty šedé buňky mozkové a začali přírodu napodobovat. První pily neměly vysokou účinnost při řezání, leč jako prostředek boje proti obezitě fungovaly naprosto skvěle.

S postupujícím zlenivěním obyvatelstva, kterémužto se učeně říká civilizace, upadal zájem o pily nemotorové a bylo tedy třeba přijít s lepším řešením. Jako dostatečně funkční se ukázalo zapojení do kácení stromů pomocí pil chudého obyvatelstva a jiné pakáže. Bohužel, vedlejší efekty při používání pil, tzv. pilování, je nárůst svalové hmoty a tudíž chudé obyvatelstvo záhy dalo vrchnosti do huby, čemuž se pro změnu říká revoluce. Naštěstí je většina lidí manuálně naprosto nemožná a tomu se říká levoruce.

S příchodem odborů byla posléze namáhavá činnost zakázána úplně a nemotorné pily přežívají tolika v kutilství, zahrádkářství a pokoutní činnosti při porušování integrity ocelových prutů okenních otvorů ve vězení.

Motorová pila[editovat | editovat zdroj]

Nadšená hráčka

On takový otrok či poddaný není špatný motor, ale nevydrží. Proto se s příchodem průmyslové revoluce začala rozmáhat motorová pila. Ve století páry to znamenalo hodně topit pod kotlem dřevem, které bylo levnější než uhlí, což bylo nošení dříví do lesa. S objevem mazlavých pozůstatků dinosaurů se výrobci parních pil odebrali do věčných lovišť a nastupuje doba motorová benzínová.

Jakkoli je konstrukce benzínového motoru složitá, do motorových pil se konstrukčně jednodušší naftový agregát nikdy nedostal. Též pokusy o nasazení fenomenálního Wankelova motoru selhaly, ačkoli vzniklé dílo bylo děsně stylové a oko odborníka si přišlo na své. Původní motorové pily byly dvoumužné, což ovšem vedlo k hádkám na pracovišti, podstatně vyšší rozvodovosti a globálnímu oteplování, takže nastala éra miniaturizace i v pilařství. Dnešní motorové pily jsou jednomužné, dělají se jednoženné a dokonce i jednodítětné, což je ale přísně zakázáno, protože oficiálně ty malé parchanty nemůžeme nechat pracovat.

Při práci v lesích a odloučených samotách můžete potkat jedince, který obsluhuje tzv notorovou pilu. Bezpečně jej poznáte podle veselého kukuče, baňatého zarudlého nosu a chybejících prstů na rukou.

Technický vývoj v lidové slovesnosti[editovat | editovat zdroj]

„Ty krávo, ty už si zas pila?“

- Francek na svou milou, Žižkov, 1902

„Né dyg megero, ty už si zas motorová pila?“

- Dežo na Aranku, Chomutov, 2012


Popis nástroje[editovat | editovat zdroj]

Zásadním prvkem motorové pily je její nekonečný ozubený řetěz, jehož zuby vzdáleně připomínají klíče. Zubatý řetěz běhá po vodící liště, které se říká vodící lišta a jak běhá, tak piluje [1]. Tuto vlastnost mají všechny motorové pily bez rozdílu výrobce. Všechny motorové pily mají též takovou rukojeť, které se říká čapátko a úkolem čapátka je, aby bylo zač čapnout a kam umístit logo distributora. Barevné provedení se zpravidla liší, pily mají jednotnou oranžovou barvu, aby je bylo v borovém lese vidět. Červenou, pokud je uživatel nemehlo.

Poznámka pro USA a SRN: Uvést pilu v činnost se vám podaří jedině tehdy, když několikrát škubnete za ten kousek plastu ve tvaru písmene "T". Téčko roztáčí Kettensägenstarter, což je staročeský název pro startér. Dá-li Pámbů, startér vygeneruje jiskry, které zapálí palivo a nikoli celý les. Poté je možno pilou kupředu a vzad pohybovati, čímž dochází k pilování.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Stejně jako u výše zmíněné cirkulárky se motorová pila používá k oznamování, že je venku již světlo a to zejména o víkendech, kdy hrozí reálné nebezpečí, že by si lufťáci mohli přispat a zmeškat tak východ slunce. Ranní koncerty zpravidla zahajuje motorová pila, posléze se přidávají i ostatní nástroje - benzinová sekačka, cirkulárka, sanitka přijíždějící pro hráče na cirkulárku a poté i sbory lidí, kteří rozjařeně jadrnými výkřiky vítají nový den na chalupě chórem "Do pr**le! Je osm ráno, chceme spát!"

Slavné výstupy s motorovou pilu[editovat | editovat zdroj]

  • Leatherface - hlavní protagonista lyrické dětské pohádky Texaský masakr motorovou pilou, který vypráví o výletu na rodinnou usedlost s výrazným hudebním doprovodem
  • Doom - simulátor hry na motorovou pilu


  1. Zde bychom rádi odkázali na archaické slovo "pílí", původem z Podkrušnohoří, které dalo vzniknout slovenskému "popíliť". Což znamená popilovat, jestli nerozumíte té hejslovácké hatmatilce.