Klíče

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Možná hledáte: vaše klíče?


Moderní, aluminiové klíče. Trojčata.

„Měl jsem jet zahrát do Třebíče, jenže jsem v autě zlomil klíče, tlačit se nedá, je to těžký, nezbývá než to dojít pěšky. Tak šlapu ku Třebíči, no je to... prostě těžký.“

- Wabi Daněk

Klíče (jedn. číslo klíč, zamoravsky kľúče, polsky klucze, britsky keys) je označení pro svazek několika kovových jedinců opatřených na jedné straně zoubky.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Klíče vypadají všelijak. Od malých, které vedou k růžovému deníčku s Hello Kitty předpubertální dcery, přes větší ke statistice kopulací pubertální dcery, až po ceremoniální macky, které se předávají čestným Občanům měst. Obyčejní lidé mají klíče obyčejné a je to tak správně, protože jste se měli lépe učit, jak říkala maminka.

Jednotliví klíčové mohou mít různou délku, někdy i barvu a liší se hlavně zoubky, což je činí unikátními [1]. Klíče dělíme převážně podle typu:

  • dózický - obstarožní klíč, klíč senior. Zpravidla obývá dózu za knihami společně s několika usoplenými podobiznami Františka Palackého.
  • FABka - klíč od Fábie. Krmí se stlačeným mlunem, občas bliká. Vhodný na ke kostýmu Jacka Rozparovače.
  • bezpečnostní - klíč s více řadami zubů, inspirováno několika náhradními sadami jaké má žralok. Poskytuje extra pocit bezpečí a extra útratu, když je třeba nechat přidělat.
  • houslový/basový - klíč, kterým se odemyká instrukční sada klapkobřinkostroje.
  • francouzský - tzv. francouzák, o kterém si nedospělá děvčata spiklenecky sdělují, jestli už ho dostaly nebo ne.

Chov klíčů[editovat | editovat zdroj]

Klíče jsou nenáročný mazlíček. Obvykle nevyžadují krmivo (s vyjímkou autoklíče, ten se občas krmí granulovaným mlunem), nevyžadují bedničku s pískem, ani, narozdíl od manželky, drbání na zádech. Klíče nepotřebují péči o srst, v případě zašpinění jim bohatě stačí dopřát krátké skotské střiky v umyvadle. Rozmazleným jedincům je možné napustit vanu s bublinkami, ale to už je úplná roztaženost a v dnešní drahotě vysloveně rozmařilé plýtvání penězi a teplou vodou.

Ač to klíče striktně nevyžadují, doporučuje se [zdroj?]­ je brát s sebou ven. Je to tak lepší, zvláště když si s nimi při procházce parkem budete pohazovat v ruce. Klíče se mohou nalapat molekul kyslíku z povětří a molekul smrdíku, když vám upadnou do trávy, kde pobýval prasopes. Nechcete-li je brát ven, doopravdy nemusíte, ale návrat domů se pak může poněkud prodražit.

Smysl života klíčů[editovat | editovat zdroj]

Smyslem klíčů je otvírat dveře podobně, jako diamanty otvírají cestu k dámskému klínu srdéčku[2]. Klíče jsou prudce návykové - opakovaným používáním i samotnou držbou budují v uživateli jistotu, že jeho příbytek je v bezpečí a že se tam nikdo cizí nedostane. Když uživatel klíče nemá, dostaví se abstinenční příznaky - panika, že se do jeho příbytku někdo cizí dostane. Proto je lepší mít klíče neustále u sebe, nejlépe všechny najednou na velkém svazku a stále na očích, tedy na krku. Myšlenku dětí s klíči na krku, hrajících si na hřišti a skákajících přes lavičky podporuje zejména cech dentistů.

Velký svazek poskytuje možnost ztratit všechny klíče najednou a tím si odbýt veškerou paniku naráz. Dost se tím ušetří za antidepresiva, která můžete sníst najednou po hrstech a nemusíte na to myslet, řídit si budík nebo pro to, nedejbože chodit každý týden do lékárny. Velký svazek klíčů také kvituje s povděkem pojišťovna, byť za něj neproplácí bonusy. Váha svazku totiž zvedá kondici uživatele a v době epidemie obezity se každé cvičení počítá. Profesionální zapomínači také oceňují fakt, že když už si klíče nevezmete, jste zhruba o půl kila lehčí a toho si spíše všimnete.

Zlí jazykové tvrdí, že klíče mají bohatý vnitřní život a jsou v jádru od přírody zlé, tedy spřízněné mocnosti. Na internetu koluje hromada HLP[3] o náhlé ztrátě klíčů, které jedinec oplakal stejně tak, jako by přišel o svou nejoblíbenější tchyni nebo kočku a klíče to udělaly schválně - z nudy. Naše vědecké kapacity jsou stále vepři, jedná-li se o hoax nebo pravdu. K hoaxu se přikláněji ti mladší, k vrozené zavilosti klíčů pak ti starší. Britští kolegové mají jasno - klíče jsou kontroverzní entity a mají tendenci se ve svazku schovávat zejména v okamžiku, kdy potřebujete rychle odemknout toaletu.

Empirickým výzkumem se zjistilo, že klíč je nejšťastnější, když je v zámku, respektive je do něj opakovaně zasouván a vysouván. Předčasně uniknuvší teorie nabízí vysvětlení, že se jedná o pravidelnou údržbu chrupu, tzv. brus, který odstranňuje zubní kámen.

Budoucnost[editovat | editovat zdroj]

Budoucnost klíčů je, tak jako u mnoha dalších věcí, v aluminiu, což činí klíče lehčí a snáze ohebné, aby se vešly lépe do kapsy. S příchodem digitalizace do zámkově-klíčového odvětví průmyslu se objevují klíče polodigitální až plně digitální. Polodigitální klíč je pouze takový polointeligent, pravděpodobně slepá vývojová větev, ale digitální klíč - to je něco jiného. Ten vám umožní se domů nedostat i když klíč máte, jen zrovna nefouká vítr, nesvítí sluníčko nebo nehoří uhlí. Vlastník takového jedince má poté možnost navazovat sousedské vztahy a případně lézt v pátém patře z balkonu na balkon, aby nemusel volat hasiče či zámečníka s autogenem.

Klíče pod zámkem.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Když se řekne "a klíč je v prdeli", je nejspíše zlomen v zámku nikoli v ukončení trávicího traktu. To je taková lingvistická specialitka.
  • Za pomoci klíče se dájí otevřít nejen dveře, ale i pivo.
  • Klíčem je možno nahradit pilu. Trvá to sice déle, ale ty svaly!
  • Známá česká říkanka praví "leze, leze, po železe, nedá pokoj až tam vleze", ale znáte její německou variantu? Ta zní: "lese lese po šelése, hände hoch, fstéte se nis se vám nestane!"
  • Klíče jsou snadno komprimovatelné - stačí zamknout několik klíčů klíčem jedním a rázem se ušetří místo i hmotnost.
  • Klíč umožňuje změnit binární stav zamčeno (1) na nezamčeno (0), ale i obráceně. Jedná se tedy o XOR bránu.
  • Skupina Rammstein v písni Rein Raus užívá obraz zasouvání klíče do zámku jako alegorii ke koitu.


  1. Pokud teda nemáte dva stejné, pak nejsou unikátní, ale duplicitní, triplicitní, kvatrociplitní atd.
  2. Existují i levnější metody. Vodka nebo chloroform, například.
  3. Hluboký Lidský Příběh