Fialová drahota

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search

„Šecko je drahí, vy kurvi!“

- anonym na těch internetech

„Všichni tady umřeme!“

- taky anonym, ale má pravdu

„Inflace je tak vysoká, že krabice mých banánů má v Česku cenu i 1,5 miliardy korun.“

- Pablo Escobar
Fenomén má i vlastní logo. Máte-li ještě nějakou škváru, nechte si to jebnout na triko.

Fialová drahota je tedlencten ekonomistickej termit pro vobdobí králování premijéra dona Pedra Fiálese v roce 2022 a 2023. Nastala to po ekonomickym rozmaše za vlády slovutnéj ekonomky Dluženy I., modelky a odbornice na jazyk brickej, kerá řídila Ministerstvo chudoby v letech 2017 až 2021.


FrantaPalacky.jpg
Achtung! Bнимание! Alert!

!!! Češťyna !!!
Tudlencten vocstavec nebo celej ártykl sou napcaný soudobou novobarokní poetickou češtinou, leč furt ještě předreformním pravopisem, což sitze nedělá dobrotu, nač však sere pes.

Navíc Franta Palackejch řiká že cajk.


Byuo nebyuo, miué děti, v zemích koruny Český, Moravský aji Slizký, toť jest za sedmero horama, devatero řekama a jedním Temelínem, došlo k převratu. Jako vono to teda nebylo úplně převrat, páč netekla krev, nemetaly se dlažky a nezapalovaly luxusní automobily zbohatlíků, ale co se dá dělat, doba je zlá, Kamile, vo porádný násilí je nouze a musíme si teda vystačit s těma řádnejma volbama.

Takže tam se to celý votočilo hnědym navrch. Dlužena - nejvěčí ekonomickej génius od dob Dluhoslava Sobotky vrátila kvarťák na Malý straně, sofort odeslala zpátky všecky ty cingrlátka, co měla vod vlády pučený a taky vrátila fotografa, co ji fotil na instáč a tím pádem bylo s národem Ámen, šlo to z kopce a ještě ke všemu na těch internetech už nebylo na co koukat, páč jak měla modelka Dlužena cvakat fotečky ze svýho, tak páč je na korunu skoupá, hodila do toho vidle. Žádný další fotke s pávama a v kroju, kerej nedokázali identifakovat ani vodborníci s kněhama s vobrázkama. Tudle nudle, zero, nada, nič.

A národ plakal jak lidický děti nebo automatický plačky na funusu Olašškých grandů, to je nabíledni.

Dlužena zanechala státní kasu přesně tak, jak má být. Bylo v ní jen maličké zblo a jinak průvan, vakuum a dokonalé nic. Což je správně, páč dyby měla státní kasa nějaký ty chechtáky, tak stát sme my, vobčani a tudíž by to měla nějak rozdýlerovat mezi vobyčencký lidi, sic jako každej vobčan je logicky akcionářem státu. Stát beztak jako jiný prašule než ty naše nemá a tak by měl solit. Dlužena nechala v kase taky sekeru, ale nemyslíme tu válečnou, ale takovou tu ekonomickou, jako když jdete do hospy a nemáte žádný škvarky, anžto ste právě udělali manže jako správnej votec rodiny stojku, aby měli nevděčný fakani co do zobáčku.

Takže sekyrka byla, to jo, ale taky hodný stařičký mocnář Miloš 1 menoval do čéenbé ňákýho Michla, což je taky ekonomickej génius jak prase a vůbec alles bylo v rychtyku a tak jak má, ale do toho přišla válka na Zakarpacký rusi a teď ještě ty drahý energie, což nikdo nechápe, páč ČEZ je státu a jak je něco státu, tak je to nás všech, že jo, ale né, energie sou drahý jak návštěva cirkusu a my to musíme cvakat. A aby nestačilo, že je všecko totál mega drahý, tak ještě vzrostla ta inflace.

Českej lid je statečný jak kmen Sijuxů u Litlbighornu (říkal Džim Bridžr) a ledasco by vydržel, klidně by aji potmě kosu klepal a všelijak se uskromnil, aby ušetřil tu eletriku, jenže pak začly růst i ceny jídla a to jako zase né, na bůček a pivko nesahat, to by tak hrálo, dudlajdá. Čeho bylo moc, toho bylo priveľa, lidem došla trpělivost a čacký lid povstal a šel na Václavskej Václavák demostrovat proti drahotě. Nebáli se toho a i když pršelo a bylo hmlisto, taxe tam asi dvakrát sešlo tak dobrejch třista lidí a dělali kravál. Což je cajk, páč máme tudletu demošku a můžem.

Co čert nechtěl, zrovna když se konečně podařilo vytáhnout z kanafasu ty pivní strejce, co je zbuzeroval tudle Pitomio, Andrejko a jemu podobný, dokonce i kundidát na prezidenta, jakejsi Bašta, halekal do dáli z billboardů, že nechá jako zase převratovat a nařídí ukončení války a tak, tak... ...to tak nějak samo vocebe přešlo. Ceny béňa aji dyzlu se vrátily na numera z předválečný doby, což zklidnilo autíčkáře, kery sou jinak hnedka nastartovaný. Teď jako lidi si už zvykli, že ovoce a zelenina sou drahý a přestali to jest, cena eletriky se probrala z mrákot a tudíž si lidi zase pustili na Vánoce pohádky a na Silvestra Menšíka a ještě si k tomu mohli zatopit přímotopama a vyhřejvacima bačkorama. Vůbec se to celý zase nějak podělalo, tajak dycky tady u nás v Kocourkově.

Hale lid je moudrej, vokapíroval, že v takovymdle bordelu se dělat revoluce nedá a vrátil se zpátky k telce brblat a stěžovat si na těch fejsbukách a tak. Jenže nebojse vlka nic, lidi bděj, jak řikal Lenin a šak vono to zase přinde a levoruce nakonec bude. A dá-li pambů, tak i ty dlažky a krev.


FialovyKralicek.jpg
Fialové články
Fialový králíčekFialová drahotaPetr FialaRadim Fiala