Facebook

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Merge-arrows.png Tento článek se tematicky překrývá s článkem Členství na Facebooku.

To je dobře, můžeš založit další čtyři podobné a vzájemně je propojit.

Fbnelajk.png
Facebook pomáhá najít…
Konkurenční projekt

Oheň voda vítr ví, samolepky lásky po kapsách. Deset tisíc přátel mít, jít v plátěnkách, když do života vcházím.“

- Dalibor Janda

„Kolikrát ti mám vysvětlovat, že Facebook není o nějakých kvízech, statusech a fotkách, ale o kontaktu s lidmi, které jsi dlouho neviděl a se kterými se nemáš šanci normálně setkat? A teď už mě neotravuj, musím si ještě udělat kvíz „Do které kouzelnické školy bys měl chodit“, nahrát fotky ze sobotní kalby, odepsat šestnácti „přátelům“ a změnit si status.“

- Anonym

„Dneska mi vyšlo, že jsem „jenom“ 5O% debil.“

- Uživatel Facebooku
Existuje teorie, že Facebook je ve skutečnosti Modrá velryba.

„ Když tak pozoruju svět kolem sebe,

zdá se mi, že už tu snad každému jebe,

ať je starý nebo mladý,

u kompu teď sedí každý.


Všichni Facebook zapínají,

a přitom se rozplývají,

jaký pěkný status mají,

jak ho všichni komentují.


Myslí si že internetem,

najdou správnou cestu světem,

přitom v jejich komentáři,

kapka citu nezazáří!

A tak doma pořád sedí,

do obrazovek jen hledí,

místo aby zašli ven,

a splnili si tam svůj sen. ;-) “

- Publikoval: Johny_J, 27.10.2010, basničky.cz


Po mnoho tisíc let byla nejzábavnější činností, kterou jste mohli provádět, když jste byli sami doma, masturbace. Změnilo se to teprve v 21. století příchodem Facebooku (český překlad zní Tlamoalbum, skutečný název Fecebook, maďarský Faszbook). Opravdoví fanatici dokonce tvrdí, že Facebook je lepší než sex (myšleno ve víc než jednom člověku a bez kalhot). Editoři Necyklopedie se k tomu bohužel nemohou fundovaně vyjádřit, protože ani na jedno nemají čas. VTN nedávno přišel na to, že šlužba bude pšejmenováná na Fecebook (Výkaloalbum ).

Jazykovědní odborníci poukazují, v souvislosti s vývojem, na vhodnější, poněkud odlišný způsob výslovnosti názvu tohoto ser-VRU (VRU: vypatlaný rachitický uživatel). Podle poučky, že „cé“ se čte jako „ká“ ve slově „Condor“ (čti „Kondor“), by jako výstižnější způsob výslovnosti byl "Fakebůk", (neplést si prosím s průkazem člena KSČ či Pos(r/l)anecké sněmovny) což lépe vystihuje praktické využití i faktické dopady tohoto ser-VRU, jakož i jednání jeho administrátorů. V některých kruzích zdomácnělo i zkrácené označení „fakbůk".

Facebook vykazuje všechny známky psychosociální drogy. Nejedná se, jak se někteří nesprávně domnívají, o virus, protože postižení ho sami a opakovaně, takříkajíc stále opakovaněji vyhledávají. Za povšimnutí stojí i to, že tito nešťastní jedinci se o svém vztahu k Facebooku nevyjadřují v posesivním módu "Mám Facebook", ale "Jsem na Facebooku" (podobně jako jiní přiznávají například "Jsem na kokainu. Jsem na toluenu. Jsem na podmínce. Jsem na hovno"). Erich Fromm by z toho měl možná radost, ale poukazuje to na nebezpečný fakt, že lidé "na Facebooku" opravdu existují - tím méně reálná je ale jejich existence ve fyzickém světě.

Historie vzniku[editovat | editovat zdroj]

Na konci 20. století dospěla policejní technika tak vysoké úrovně, že zločinci (zloději aut, vrahové, vyděrači) prakticky něměli žádnou možnost páchat zločiny. V Německu byl proti zločincům nasazen speciální tým dálničních policistů s krycím názvem "Kobra 11", v Rakousku komisař Rex a v Americe zločince usvědčovali pomocí nejmodernější techniky kriminální laboratoře v New Yorku, Miami a Las Vegas.

Proti takové policejní převaze neměli zločinci téměř žádnou šanci a bylo třeba začít zločin organizovat (tzn. vznik Organizovaného zločinu). Zpočátku si zločinecké organizace zakládaly různá internetová fóra, kde diskutovali o zločinech. Bohužel policie byla opět o krok vpředu a když přišla na tato tajná internetová zločinecká fóra, vždy pozatýkala všechny jejich členy. Kvůli vysoké úspěšnosti policie seděli ve vězení ty nejchytřejší zločinecké mozky planety a vymýšleli nový plán na ovladnutí světa. Různí zločinci měli různé požadavky. Zloději aut potřebovali vědět, kdo vlastní jaké auto v jakém je stavu. Nájemní vrazi zase potřebovali vědět, kdo je kde a kde se bude nalézat v nejbližší době. Pedofilové a psychopati pro změnu potřebovali vědět "Co se vám honí hlavou...".

A tak vznikl základ Crimebooku. Avšak zločinci neměli dostatek financí na zrealizování tak nákladného projektu. Nečekaně se však na scéně objevil Svaz zaměstnavatelů, kterým se tento projekt velmi zamlouval, protože by věděli co, kdy a kde dělá jejich zaměstnanec v soukromí. Bohužel ani Svaz zaměstnavatelů nedal dohromady takovou sumu pěněz, aby bylo možné realizovat tento projekt. Zločinci a zaměstnavatelé potřebovali přibrat ještě někoho "třetího" kdo by měl neomezené finanční prostředky, věděl by "na každého něco" a nebál by se dát do spolku se zločinci. A tak se na scéně objevila CIA (pozn. vyslovuje se "sí aj ej"), která projekt financovala.

Peoplebook byl na světe (pozn. CIA připadal název Crimebook moc zločiný tak ho změnila). Teď stačilo peoplebook doplnit o jména a data. Všichni "TŘI" (pozn. TŘI = CIA, zločinci a zaměstnavatelé) přemýšleli, jak tuto obří databázi naplnit a hlavně, jak ji udržovat stále aktuální. A náhle na to přišli. Lidé sou tak hloupý, že když se jim v televizi, na internetu a na TN.cz řekne, že mít Peoplebook je "in", tak tomu uvěří a registrují se. Posledním krokem bylo získat silnou mediální podporu. Tak si tito "TŘI" najali nejmocnější reklamní a marketingové společnosti.

V té době to byly:

  • marketingové oddělění EA (za sérii NHL,FIFA a datadisky k The Sims)
  • marketingové oddělění Microsoft
  • Horst Fuchs
  • Dalibor Janda (propagoval ve své písni Oheň, voda, vítr)
  • Babička Chucka Norrise

Tito reklamní odbornící se shodli na tom, že název Peoplebook zní moc normálně, že lepší by bylo něco, co zní víc kreténsky, víc buzerantsky... A vznikl Facebook.

Toto je sice taky Facebook, ale tak nějak to není úplně to co se myslí tímto článkem

Symptomy[editovat | editovat zdroj]

Základním projevem počínající závislosti je přibývání přátelských (rozuměj ve verzi Přátelství 2.0) vazeb jedince. Naproti tomu ubývají jeho styky s lidmi, se kterými je pojí pouze Přátelství 1.0. Jedinci vytvářejí prostřednictvím vazeb přátelství jakousi síť, v jejímž rámci kolektivně propadají různým iluzím. Čím je síť hustější, tím intenzivnější tyto iluze jsou. Uživatelé zpravidla hovoří o zvláštních stavech, kdy jim připadalo, že jsou oblíbeni ve společnosti, každá jejich myšlenka je záznamuhodná perla a tak podobně. Ty jsou ovšem vystřídány dlouhými obdobími depresí, způsobenými např. tím, že moje ultra-cool profilová fotografie ani po čtyřech hodinách čekání nemá žádný komentář ani "Like".

Hodnotový žebříček jedince doznává radikálních proměn. Peníze, jídlo, kvalitní toaletní papír - to vše ustupuje potřebě co nejdéle "být na Facebooku". Přátelství jsou navazována celosvětově (defacto čím vzdálenější, tím lepší), takže je vhodné být přizpůsoben jiným časovým pásmům.

Postupně se jedinec vymaňuje z většiny původních závazků a vazeb. Prosby a hrozby nezabírají. Nemůžete seriózně vyhrožovat někomu, pro koho vrchol hrůzy představuje věta "Mažu si tě z Fejsbůku".

Členění lidí dle Facebooku[editovat | editovat zdroj]

Facebook dělí společnost na několik skupin.

Fanatici[editovat | editovat zdroj]

Fanatici existují mnohem víc na Facebooku, než ve fyzickém světě. Prakticky žádná činnost je nebaví, pokud o ní nemohou obšírně poreferovat prostřednictvím Facebooku (Asociace Nešťastných Rodičů proto volá po distribuci vhodných rehabilitačních pomůcek - např. zahradního rýče s možností updatování statusu na Facebooku).

Pokud se zúčastní nějaké společenské akce ve fyzickém světě, pak jen proto, aby z ní mohli pořídit cool fotografie a videa a pochlubit se s nimi na Facebooku. Jestliže nakrásně dokonce nějakou akci organizují sami (což už je skoro řadí až do následující skupiny), pozvánky na ní rozesílají výhradně pomocí Facebooku. I když je vídáte skoro denodenně, nepokládají za nutné Vás pozvat ústně, když už to udělali pomocí Facebooku.

Pragmatici[editovat | editovat zdroj]

Pragmatici na Facebook převážně nadávají. Pokud se jedná zároveň o pseudointelektuály, jsou schopní na toto téma diskutovat a elaborovat i dlouhé hodiny. Nicméně "na něm" také jsou, tajně si přejí mít nejvíc přátel na celém světě. Bohužel s tímto přístupem jich nikdy moc mít nebudou. Smutné.

Pragmatici se často rekrutují z uživatelů, kteří chtěli zůstat stranou a nezávisle pozorovat projevy Facebooku na ostatních. Poznenáhlu, nenápadně, byli ale vtaženi.

Neinicializovaní[editovat | editovat zdroj]

Tito se připojili jednou, dvakrát, ale nevypukla u nich závislost. Jsou ovšem potenciálně ohrožení a Facebook je dřív nebo později semele.

Autisti[editovat | editovat zdroj]

O těch ani nemá smysl se zmiňovat. Jde o vyložené podivíny, které by měli zavřít do ústavů, nebo poslat do pracovních lágrů. Facebook jim je prostě ukradený.

Facebook a filantropie[editovat | editovat zdroj]

Filantropie je krásná záliba, bohužel může být finančně poměrně náročná. Facebook ovšem Vaše možnosti v tomto směru posune o sto procent. Nechce se po Vás, abyste posílali jakékoliv peníze, stačí vstoupit do skupiny "Až bude mít tahle skupina 1000000 členů, pošlu milión korun na nové nohy pro sirotka Alda z Albánie". Jsou i jiné formy podpory, jeden obzvlášť drastický se rozšířil v souvislosti se zemětřesením na Haiti. Fungoval na principu hromadného desetiminutového bojkotu používání Facebooku. Světovými tiskovými kancelářemi proběhly záběry davů Haiťanů, plačících dojetím nad takovou obětí.

FB jako zdroj humoru[editovat | editovat zdroj]

(když se potřebujete odreagovat od vědeckého poslání Necyklopedisty)

Muz (24 rokov, Kysuce) bol napadnuty vesmirnym votrelcom, obdrzal sto bodnych ran ale prezil a je v kritickom stave. Kedze je nezamestnany, nema peniaze na operaciu, lebo mu rany musia zacelit mesacnym prachom, takze bude treba vyslat na mesiac skupinu kozmonautov a cely tento proces bude stat 145852 MLD DOLAROV. Avsak Zahoracke noviny sa dohodli s Facebookom, ze daruje 2evri za kazdeho, kto bude tento nezmysel zdielat vo svojom profile. Mozete stratit 2 sekundy, skopirujte a vlozte na stenu a zaserme spolu cely facebook. Skuste to, nic to nestoji....

(Všimněte si, že v posledních pravidlech slovenštiny už nefiguruje diakritika. Slováci správně usoudili, že co je české původu, je dílo Šatanovo.)

Léčba[editovat | editovat zdroj]

Dosud není znám jediný připad vyléčeného Facebookisty. Čerstvý vzduch rozhodně nepomáhá. Lékařská komise Necyklopedie bez velkých nadějí navrhuje zkusit elektrošoky a házení do ledové vody.

Odkaz[editovat | editovat zdroj]

Vera Pohlova.jpg
Já bych všechny ty internety a počítače zakázala
Amateri.czČeština 2.0FacebookFirefoxGoogleGoogle AluminiumGoogle MarxLiterární serverNecyklopedieNeckykykloppedieNelibimseti.czNenecyklopedieNovinky.czParodie na NecyklopediiSeznamSociální síťWikipedieČeskopedieZpovědniceČSFD
  • Položka odrážkového seznamu