Erich von Däniken

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Erich von Däniken ještě jako mladík.

Erich Anton Paul von Däniken se narodil 14.dubna 1935 ve Švýcarsku jako syn pastevce ovcí a sekretářky ředitele továrny na švýcarské nože.

Pasáčkem[edit | edit source]

Erich prožil běžné radostné dětství, s obtížemi dokončil základní školu a stal se po vzoru svého otce pasáčkem. Jeho život odměřovalo vyhánění dobytka na pastvu a kázání v kostele. Tam byl mladý Erich učen o malosti člověčenstva a velikosti Boží. Jenže pak se to stalo. Když mu bylo 23 let (prvočíslo!), unesli ho mimozemšťani. Nebožák byl v noci teleportován do létajícího talíře, kde mu byly předvedeny zázraky nepozemské technologie a provedena nějaká rádobylékařská vyšetření.

Objevitelem[edit | edit source]

Erich objevuje tajemné hieroglyfy.

Tato událost otřásla celým životem mladého pasáčka. Objevilo se před ním mnoho otázek. Kdo jsou mimozemšťané? Odkud jsou? Kdo je stvořil? Co tu dělají? Tyto i další otázky kladl Erich Bohu, ten ale zarytě mlčel, což vzal Däniken jako znamení a došel k přesvědčení, že Bůh, respektive bohové, jsou mimozemšťané.

Samozřejmě mu to nikdo nevěřil. Däniken musel najít důkazy. Jednoho dne cestoval s ovčí vlnou do Bernu a po cestě narazil na podivnou stavbu – několik ohromných menhirů. Někdo mu řekl, že je postavili lidé už v pravěku, tomu on ale neuvěřil. Byl přesvědčen, že primitivním lidem, tak malým a neschopným, musel někdo pomoci. Bůh? Mimozemšťané! Däniken prodal vlnu a začal hledat stopy po mimozemšťanech po celém světě.

Prošel Střední Amerikou a nalezl ruiny ohromných chrámů, v Egyptě vstoupil do gigantických pyramid, na Sahaře objevil skálu počmáranou obrázky mimozemšťanů ve skafandrech, od primitivního kmene Dogonů se doslechl, že bohové přiletěli ze Siria.

Spisovatelem[edit | edit source]

Erich vysvětluje, proč napsal šest knih o jedné pyramidě.

Erich začal psát. V té době ještě neexistoval internet, takže nebyla jiná možnost, jak informovat lidstvo o tom, co objevil. Navíc potřeboval peníze. Z jeho pera postupně vzešla téměř stovka knih. Uvádíme jen ty nejznámější:

 • Vzpomínky na budoucnost (1969) – kniha o stopách mimozemšťanů po celém světě
 • Zpět ke hvězdám (1992) - kniha o stopách mimozemšťanů ve Střední Americe
 • Setba z vesmíru (1993) - kniha o stopách mimozemšťanů ve starých kulturách
 • Důkazy z pěti kontinentů (1977) - kniha o stopách mimozemšťanů na pěti kontinentech
 • Křížový výslech (1992) - kniha o stopách mimozemšťanů v křesťanství
 • Prorok minulosti (1994) - kniha o stopách mimozemšťanů v judaismu
 • Cesta na Kiribati (1995) - kniha o stopách mimozemšťanů na Kiribati
 • Den, kdy přišli bohové (1984) - kniha o stopách mimozemšťanů ve starých pověstech
 • Mýlil jsem se? Nové vzpomínky na budoucnost (1994) - nový přepis prvotiny, který měl zaplatit další cestu
 • Oči sfingy (1989) - kniha o stopách mimozemšťanů v Egyptě
 • Stopy mimozemšťanů (1996) - kniha o stopách mimozemšťanů
 • Doba kamenná byla docela jiná (1993) - kniha o stopách mimozemšťanů v době kamenné
 • Záhady staré Evropy (1991) - kniha o stopách mimozemšťanů ve staré Evropě
 • Odkaz boha Kukulkana (1993) - kniha o stopách mimozemšťanů v Peru
 • Poselství věčnosti - Znamení planiny Nazca (1998) - kniha o stopách mimozemšťanů v Andách
 • Ve jménu Dia (2000) - kniha o stopách mimozemšťanů ve starém Řecku

Dänikenovy knihy si získaly ohromnou řadu obdivovatelů a zhruba stejný počet odpůrců. Jedni mu dávají ve všem za pravdu, druzí jím opovrhují, řka, že dělá z našich předků neschopné mameluky, kteří nejsou schopni bez pomoci z vesmíru ani postavit dvě stě metrů vysoký kopec ze stotunových kamenných bloků nebo vymyslet mandarínskou čínštinu.

Bláznem[edit | edit source]

Mysterypark, ilustrace vstupní brány.

S příchodem nového tisíciletí chytil pan Däniken novou mízu. Už prakticky neuplyne čtvrtrok, aby nevydal nějakou novou knihu. Jeho přívrženci je stále kupují a vůbec jim nevadí, že se některé z nich liší třeba jen jednou kapitolou nebo proslovem. Däniken ale přináší stále nové a nové objevy, nutno ale říci, že vidí mimozemskou aktivitu už úplně všude. Citujme z knihy Bohové byli astronauti - záhady Kuklcana v době kamenné:

Z Chimpacanzy mne svezl jeden z dělníků, kteří pracují na vykopávkách v Qualenque. Po cestě mi vyprávěl příběh, který si jeho rodina předává z generace na generaci. Je jasné, že ten příběh jim museli sdělit kdysi dávno mimozemští bohové, protože ti Mexičané by si ho sami prostě nemohli vymyslet! Ještě větší překvapení mne ale čekalo v Qualenque. Vykopali tam kamenné řady nejasného účelu, o kterých tvrdím, že musely sloužit k navigaci vesmírných lodí. Někomu mohou řady připomínat základy malých domků, ale já se ptám, kdo by stavěl deset domků v údolí plném polí? Stavby jsou navíc postaveny z nejméně pětikilových kvádříků, které by bylo nutné nosit z přinejmenším tři kilometry vzdáleného lomu!

Aby toho nebylo málo, vybudoval pan Däniken ve Švýcarsku MysteryPark, ohromný lunapark-muzeum, který dokumentuje jím objevené záhady. Komplex sestává z šedesáti pavilonů a každý z nich se věnuje jedné záhadě. Je tu Nazca pavilon, ve kterém je jen kamenitá podlaha pokrytá záhadnými obrazci, Šrapnel pavilon plný střepů s malůvkami dinosaurů a malých kosmonautů (v Mexiku Vám jich na každé benzínce prodají deset za dolar), nebo třeba Maya pavilon, kde naleznete obří repliku mayského kalendáře, která se stále točí a hypnotizuje příchozí.

Merge-arrows.png Tento článek se tematicky překrývá s články Mimozemšťané, Tajné záznamy o UFO

To je dobře, můžeš založit další čtyři podobné a vzájemně je propojit.