Švýcarsko

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Švýcarská konfederace
Schweizerische Eidgenossenschaft

Confédération suisse
Confederazione Svizzera
Confederaziun svizra
Confœderatio Helvetica
Švýcarské spříseženectví
Švýcarské přísahové soudružství

Švýcarská konfederace – znak
Švýcarská konfederace – vlajka
Milka.jpg

národní zvíře, slon druhu Milka

státní zřízení: konfederace (26 kantýn)
hlavní město: Nádražní bufáč v Olten
jazyk: němčina, francouzština, italština, rétorománština
náboženství: katolické, evandělické
Švýcarská konfederace – mapa
prezident: každý rok jiný
král: Roger Federer
hymna: Schweizerpsalm
měna: Švýcarský frank
národní jídlo: Ementál ze sloního mléka

Svýcarsko, oficiálně Švýcarská konfederace, je Evropský stát známý svou neutralitou, hodinkami, fialovými savci, horami, ledovci, mešuge mluvou, vlaky a bankovním tajemstvím.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Alpy byly odnepaměti obydleny keltským kmenem Helvétů, který byl drsný jako třicítka šmirglpapír. Živili se pastevectvím dobytka (například prasoovcí a prasokoz, ovšem zajíce sovětského tehdy ještě neznali) a přepadáváním pocestných. Zvláště posledně jmenované jim moc nevynášelo, protože tehdy nebyl Instagram, lidem se do kopců moc nechtělo a loupežníci pověsili řemeslo na hřebík. První setkání s vyspělou civilizací zažili při Hanibalovu přechodu přes Alpy. Díky slonům, které zde Hanibal zanechal, mohli pozvednout úroveň svého pastevectví, navzdory tomu, že se nezdařily pokusy o jejich zkřížení s prasopsy.

Rostoucí bohatství Helvétů přilákalo všelijaké dobyvatele a uchvatitele. Zatímco Římanům se neubránili, o tisíc let později byly snahy Habsburků ovládnout Švýcarsko marné. Švýcarský geroj Vilém Hotel totiž šípem sestřelil jablko, které Rudolf Habsburský hodil po jeho synovi. Díky tomu byla zemská gravitace objevena až o několik set let později a Švýcaři tak mohli nadále pobíhat po horách, aniž by jim hrozilo zřícení.

Švýcarští vojáci se v té době stali nejnebezpečnějšími v Evropě. Bojovali proti Čechům, papežům a Turkům, kde bylo zrovna potřeba. Při jedné ze svých trestných výprav na východ došlo k pokusu o anexi Slovenska (o čemž vypovídá i návrh na nový státní znak), sestrojili nebezpečnou zbraň - halapartnu, též zvanou partyzána. Když halapartna zastarala, prohlásili se za neutrální stát.

Návrh státního znaku Slovenska po anexi švýcarskými halapartnisty

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Švýcarsko se rozkládá po horách, údolích a kopcích a protože se bojí ozbrojeného konfliktu, nikdy nedobylo jedinou nížinu, kde by mohlo pěstovat normální plodiny. Žádnou si ani nekoupilo, protože jsou to držgrešle a přitom kousek od nich je Bavorsko, kde toho mají mraky. Proto nemůžou pěstovat ječmen a pivo dovážejí. Na čem ovšem konfederace nešetřila, to jsou horské potoky. Potoků mají nadbytek, takže jimi plýtvají a nechávají vodu z nich odtéct převážně do Itálie, což je charitativní činnost, protože v Itálii je vedro a lidi by měli žízeň. Když vodu neposílají chudým Taliánům, stáčejí ji do plastových lahví a prodávají pracháčům v Hollywoodu pod názvem Evian.

Švýcarsko neodhadlo demografickou křivku a totálně zklamalo ve školství a tak si postupem let vychovalo nadbytek vlekařů a lyžařských instruktorů v upnutých šponovkách. Státu tedy nezbylo nic jiného, než jim k tomu pořídit ještě ledovec, aby se všichni uživili, neumírali hladem a nepáchali revoltu. Naštěstí švýcarská vláda není hloupá, a tak postavila ledovce a sjezdovky hned vedle hotelů, aby to turisti neměli daleko a nepotulovali se po kraji v dieselových Oktávkách.

Ke Švýcarsku také patří římská kolonie zvaná Vatikán, kterou za použití halaparten obsadili švýcarští gardisté a dosud nikdo nebyl schopen je z Vatikánu vyhnat. To svědčí o neuvěřitelné účinnosti dnes již laserových verzí těchto tradičních zbraní. Další švýcarskou kolonií je od 19. století Českosaské Švýcarsko. K čemu je Švýcarům užitečná, to nikdo nezjistil, ale už se jim tam povedlo postavit Pravčickou bránu a tak tam asi budou stavět parkoviště.

Zemědělství[editovat | editovat zdroj]

Švýcarské hory jsou jako stvořené pro specifický extenzivní druh hospodaření. Pěstuje se zde zejména kleč na šišky. Výhodou této formy je, že kalorické šišky mohou sbírat i děti. Ty sice neumí smontovat IPhone jako ty čínské, ale o to obratněji šplhají po kmenech. Švýcarským vědcům se podařilo vykřížit mimořádný druh slona, fialového strakáče Milka. Geneticky se jedná o potomky Hanibalových slonů, kteří překročili Alpy a adaptovali se na delší zimy. Sloni se pěstují na kly, ze kterých se dělají koule na kuleční, tuk a mléko. Tuk je na bronchitidu lepší než nejkvalitnější psí sádlo a proto ve Švýcarsku sídlí celá přehršel farmaceutických firem.

Slonice pasoucí se na květnatých alpských lukách dávají až 250 litrů mléka denně. Z mléka se pak vyrábí vyhlášené sýry, které se odborně nazývají Ementál, ale běžně se to zkracuje na Mentál. Sýry mají vysoký podíl negativního vzorku, kterému se říká díry. Množství děr určuje zralost a tím zvyšuje cenu. Proto byli v minulosti nezralí mentálové navrtáváni a tím docházelo k okrádání státu na daních. Dnes tomu tak již není, protože Švýcaři platí daně rádi. Stát nechává obyčejným Švýcarům doma fasované střelné zbraně, protože jim věří. Ovšem bez nábojů, protože jim nevěří zas tolik.

Místní farmáři jsou velmi chudí a tak doma místo králíků chovají sysle. Podle turistických průvodců a barevných brožurek je sysel na šafránu delikatesa, ale toto tvrzení nebylo možné nezávisle ověřit, protože u nás je syslů jako šafránu a ta jedna porce by vyšla na celý majlant.

Strojírenství[editovat | editovat zdroj]

Swis nuz.jpg

Vyspělé švýcarské strojírenství je založeno především na výrobě univerzálních švýcarských nožů. Používá je nejenom švýcarská armáda, ale i civilisté. Mezi výsuvné inovace letošního léta patří:

Podrobnější údaje naleznete v článku Švýcarský nůž.

Známým vývozním artiklem jsou i švýcarské hodinky, které se téměř vyrovnají sovětským hodinkám značky Raketa. Rakety zvládnou hodinu klidně i za 57 minut, zatímco švýcarským to trvá rovných 3600 sekund. Mají tedy stále ještě co dohánět.

Švýcaři se ke svým národním symbolům hrdě hlásí

Bankovnictví[editovat | editovat zdroj]

Země je také jednou z největších světových nalezišť tzv. židovského zlata, které si zde uložili váleční zločinci a pak na ně zapomněli, když narychlo jeli na odpočinek do Argentiny. Hodnověrné zdroje se shodují, že si do švýcarských bank sem tam odložili drobnou částku také církevní hodnostáři a sem tam nějaký ten diktátor.

Švýcarská jízda. Chlouba armády.

Armáda[editovat | editovat zdroj]

Armáda je velmi organizovaná a i přes deklarovanou neutralitu je tedy dost možná i bojeschopná.

  • Skupina armád Sever (Heeresgruppe Nord) - u hranic s Německem
  • Skupina armád Jih (Gruppo d'armate sud) - u hranic s Itálií
  • Skupina armád Západ (Groupe d'Armées de l'Ouest) - u hranic s Francií
  • Skupina armád Východ (Heeresgruppe Ost) - u hranic s Rakouskem a Lichtenštejnskem
  • Švýcarská flotila (Schweizer Flotte)
  • Švýcarské letectvo (Schweizer Luftwaffe)

Nejslavnější bojovou akcí švýcarských ozbrojených sil byla švýcarská invaze do Lichtenštejnska, která je jedinou zdokumentovanou vojenskou výpravou se zápornými ztrátami.

Základní slovíčka a fráze[editovat | editovat zdroj]

  • "Mein Luftkissenfahrzeug ist voller Aale" - Mé vznášedlo je plné úhořů.
  • "Mon aéroglisseur est plein d'anguilles" - Mé vznášedlo je plné úhořů.
  • "Il mio aeroscivolante è pieno di anguille" - Mé vznášedlo je plné úhořů.

Rétorománi žijí vysoko v horách. kam se úhoři nedostanou, a proto tuto větu nemohou ve svém jazyce říct.

Známá úsloví[editovat | editovat zdroj]

Kontroverze[editovat | editovat zdroj]

Existují hypotézy, že Švýcarsko ve skutečnosti neexistuje a jedná se toliko o konspiraci. Tuto tezi zastává mj. nejmoudřejší z amerických prezidentů Donald Trump, který chtěl Švýcarsko koupit, ale vzápětí změnil názor, když zjistil, že neexistuje. Ve prospěch této teorie svědčí fakt, že všechny fotografie Švýcarska jsou až kýčovitě krásné, sníh až moc sněhobílý potoky čisté a jezera až moc lesklá, takže je nasnadě, že je vyrobila AI. To samé platí o nejvyšší stavbě Švýcarska - hoře Matterhorn. Podívame-li se na její siluetu, je jasné, že byla postavena jen proto, aby zakryla prastaré pyramidy, které zde zanechala neznámá kosmická civilizace. Slavná sýrová polévka? Kdo to kdy viděl? Armáda ozbrojená toliko lasery a nožíky? Ale no tak. A co teprve švýcarská čokoláda? Copak kakaové boby rostou na horách?

S největší pravděpodobností se jedná o podfuk kolosálních rozměrů. Turisté, kteří cestují do Švýcarska jsou vysazeni v Rakousku a místní najatí profesionální herci si oblékají lederhosen a veselé čepičky, mluví směsicí italštiny, francouzštiny a němčiny, kterou obohacují o jódlování, aby vypadali exoticky. Turistům jsou na okna autobusů promítány animace pasoucích se krav a slonů, kteří byli dovezeni haubschrubery a po předvedení jsou opět transportováni zpět do teplejších krajů.

Podle posledních odhalení Švýcarsko vzniklo jako tajný projekt Švédského království. Švédové totiž moc dobře vědí, že čas jsou peníze a proto zotročili obyčené lidi výrobou svých precizních hodinek. S vynálezem hodinek a tím výrobě času nastolili diktát a pracovní dobu v celé tehdejší Evropě a tímto konceptem zvrátili snahy proletariátu o nadvládu nad světem. Stejně tak je na bíledni, že je jednoduché být neutrální klidně i ve dvou světových válkách, pokud neexistujete. A nemusíte zpřístupňovat bankovní konta, kam si potentáti uschovávají kapesné, které získali organizováním staveb dálnic, nemocnic a podobných dekorativních staveb.


Země Koruny české AlbrechtistánArnultovické KrálovstvíBohemiaBójskoBudvajzskoBrněnská republikaČeskoČeská říšeČeskoslovenskoČeskoslovenská říšeČeskotskoHoráckoChacharstánChánovIslámský stát v TeplicíchJesenická republikaJirenský sultanátJižní ČechyKatolická AOKarlovarské VelkovévodstvíKlesterlieKrálovství Ul. MíruKrhútistánKřivočeskoLabe nad ÚstímLužiceLužistánMaleschauMexxikoMongolská kolonieMSRVMMoravstánNRVKOsoblažskoPráglSámova říšeSlezmorčeSkalická velkoříšeSlizkoSudetenlandŠimonovská federativní republikaTěšínskoTuzemskoValašskoVelká MoravaVietnamVysočinaZarakovnickoŽernovská říše

EvropaAlbánieAnglieBaskickoBavorskoBělehradský pašalíkBelgieBěloruskoBulharskoČerná HoraČeskosaské ŠvýcarskoČtvrtá říšeDámskoDánskoEstonskoFinskoFrancieChorvatskoIrské NěmeckoIrskoItálieIslandIslandský státJugoslávieKatalánskoKosovoSA KosovoKurvystánLiberlandLichtenštejnskoListenbourgLitvaLotyšskoLucemburskoMaďarskoMalá BritánieMoldavskoNěmeckoNDRNizozemskoNorskoNultá říšePolskoPortugalskoRakouskoRumunskoŘeckoSealandSeverní KyprSeverní MaďarskoSicílieSkotskoSlovenskoSlovinskoSouostroví SviňijskSrbskoSRDVatikánSvobodné město HamburkŠpanělskoŠvédskoŠvýcarskoUkrajinaWalesOsmanská říše

Kdó de pořád doléva, octné se vprávo

AsieCajzlistánČečenskoČínaIndieÍránIslámský státIsraelJaponskoJižní KoreaKatarKazachstánKLDRKurvajtLibanonMíránMongolskoOnánOlympijští sportovci z RuskaPakostánRuskoRusko podle západuSovětský svazStanSýrieTaiwanThajskoTibetTureckoTurkmenistánTydlistán

AfrikaBurkina FasoEgyptGambieJihoafrická republikaKarlovarská Jihozápadní AfrikaLibyeLSRMadagaskarNigérieMoravská Jihovýchodní AfrikaSomálskoSúdánTogo

AmerikaArgentinaAztécká ŘíšeBrazílieFungistánGrónskoJamajkaKanadaKolumbieRepública Socialismo o Muerte de CúbaMexikoSpojené státy americkéUruguayVenezuela

AzuraBilírieKatowská federaceSolovijstersko

OstatníAbsurdistánAntarktická říšeAtlantidaAustrálieBanánová republikaÇek CumhuriyetiČudlíkistánDámskoGighaHavajHněďKrakoziaKrálovství kněze JanaLiberlandNový ZélandPirátský státSadistánSeychellySharklandŠimonovská federativní republikaTokelauUsámova říšeZeleňTichooceánský Kreml

StatistikyStáty podle počtu obyvatel