Argentina

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Argentina
República Insolvencía
Argentina – vlajka
hlavní město: Buenoš Aireš
jazyk: lunfardo, spangliš, němčina, angličtina, španělština
náboženství: fútbol
římskokatolické
počet obyvatel: cca 43 mil.
prezident: Javier Gerardo Milei
hymna: "Dón' krai fómí Argentína"
měna: Americký dolar
národní sport: petanque

Argentina, anglicky Southern default Republic, německy Siewerdenunsdortnichtfindenland, je malebný stát v Jižní Americe. Pro svou polohu hned vedle Uruguaye je někdy označována jako Východní Chile.

Etimología[edit | edit source]

Český název Argentina pochází z latiny a znamená stříbro, což je shodou okolností název města, kam první čeští prospektoři posílali své pohledy, zdravice a žádosti o potravinové balíčky. Pohledy byly celé rozpité od slz a srdceryvné texty vyvolávaly takovou vlnu solidarity [1], že sbírka na obnovu Národního divadla oproti tomu vypadá skromně jako daňové přiznání majitele Agrofertu.

Geografía[edit | edit source]

Hlavním městem Argentiny je Buenoš Aireš (česky Dobré větry), světové gurmánské centrum luštěnin. Nejzajímavějším místem je Plaza de Mayo, neboli Náměstí majonézy, kde se konají každoroční majonézové hody. Narozdíl od mexického Cinco de Mayo, kdy se pátého května na majonézu zvoní[2] se v Argentině při hodech touto pochoutkou hází do dálky, výšky a hloubky a již od středověku je tradičním sponzorem společnost Hellmans.

Población[edit | edit source]

Argentinců je hodně, jakože fakt hodně a tvoří pestrou směsici, protože jsou zde patrné vlivy španělských a francouzských přistěhovalců a něměckých misionářů. Obecně se dělí se na ty, kteří jsou špinaví a čutají do meruny, na ty, co vytrvale stávkují a pořádají demonstrace a na ty blond, které mají dědečky s křestním jménem Horst, Klaus, Hans nebo Jürgen.

Němečtí misionáři přicházeli do Argentiny s koncem Druhé světové války, protože na evropském inkontinentu už převracení na křižáckou víru vyšlo z módy a rekvalifikační kurzy nebyly tehdy v kurzu. V souladu s církevními zvyklostmi si misionáři měnili jména a doklady a zpravidla domů neposílali dopisy, protože se styděli, jak se jim v daleké cizině nedaří. Naštěstí existuje ovšem Pošťák Ondra a jeho izraelský protějšek Mosad a ti dokázali nejednoho dávno ztraceného příbuzného vypátrat, kontaktovat a leckdy i dovézt zpět do Evropy.

Ekonomía y Cultúra[edit | edit source]

Argentinci investují nemalé prostředky do turistického ruchu a propagaci Argentiny v zahraničí. Jedním z nejviditelnějších počinů je hollywoodský trhák Tango & Cash, který umně propaguje dvě ze tří největších vášní průměrného Argentince [3]. Argentinci tančí tango všude - v obchodech, na pláži, při krvavých demonstracích ba i různých festivalech a již malé Argentinče tančí jako Fred Astair. V tancích je poráží snad jen Brazílie, kde se krom vražd snad ani nedělá nic jiného.

Kromě tance milují místní ještě i peníze. Místní vláda dlouho nevěděla, jak poptávku po penězích uspokojit, ale nakonec chytrým finančním trikem udělala přes noc z téměř každého Argentice milionáře. Lid jásal a tančil, ale protože té radosti bylo na prostý lid přeci jen moc, vláda zvedla i ceny, címž úspěšně rozdistribuovala mezi obyvatelstvo chudobu. Lid přestal tančit a začal pořádat demonstrace.

V současné době se prezident Milei odvrací od pokrokových myšlenek Marxismu-Leninismu a vrhá zemi zpět do osidel brutálního kapitalismu. Světoví ekonomové, burziáni i protřelí ministři financí sledují tento experiment se zájmem, aby se z něj mohli poučit a udělat reformy úplně obráceně.

Militaría[edit | edit source]

Argentina má velmi vyspělou armádu, prakticky třetí nejlepší v Jižní Americe (hned po Velké Británii a tučňácích v Patagonii), která se skládá z pozemní armády, letectva, námořnictva, hráčů vodního póla a lokální štrykovací guerilly. Sdružují se pod společnou zástavou a bojovým heslem "Palos y piedras pueden romper sus huesos" (Klacky a kameny, zlámou vám končetiny[4]) a kvůli nedostatku zájmu ostatních zemí v oblasti o ozbrojený konflikt prudí jen ohledně Falkland, kterým naschvál říkají přitepleně Malvíny.

Chcete-li se pobavit a ne se jen dozvídat nové užitečné věci, podívejte se na heslo Argentina na české Wikipedii.
Nehopsající Wikipedie.png

Puntos de interés[edit | edit source]

  • Jméno typického Argentince tvoří španělské jméno a italské příjmení (Rodrigo Peruggini). Kromě kozatých bloncek, ty mají zpravidla americké jméno a německé příjmení - Candy Doofenshmirtz, na příklad.


Země Koruny české BohemiaBójskoBudvajzskoBrněnská republikaČeskoČeská říšeČeskoslovenskoČeskoslovenská říšeČeskotskoHoráckoChacharstánChánovIslámský stát v TeplicíchJesenická republikaJižní ČechyKatolická AOKarlovarské VelkovévodstvíKlesterlieKrhútistánKřivočeskoLužiceLužistánMaleschauMexxikoMongolská kolonieMoravstánNRVKOsoblažskoPráglSámova říšeSlezmorčeSlizkoSudetenlandTěšínskoTuzemskoValašskoVelká MoravaVietnamVysočinaZarakovnickoŽernovská říše

EvropaAlbánieAnglieBaskickoBavorskoBělehradský pašalíkBelgieBěloruskoBulharskoČerná HoraČeskosaské ŠvýcarskoČtvrtá říšeDámskoDánskoEstonskoFinskoFrancieChorvatskoIrskoItálieIslandIslandský státKatalánskoKosovoSA KosovoKurvystánLiberlandLichtenštejnskoListenbourgLitvaLotyšskoLucemburskoMaďarskoMalá BritánieMoldavskoNěmeckoNDRNizozemskoNorskoNultá říšePolskoPortugalskoRakouskoRumunskoŘeckoSealandSeverní KyprSicílieSkotskoSlovenskoSlovinskoSrbskoSRDVatikánSvobodné město HamburkŠpanělskoŠvédskoŠvýcarskoUkrajinaWalesOsmanská říše

Kdó de pořád doléva, octné se vprávo

AsieCajzlistánPakostánČečenskoČínaIndieÍránIslámský státIsraelJaponskoJižní KoreaKatarKazachstánKLDRKurvajtLibanonMíránMongolskoOnánOlympijští sportovci z RuskaRuskoRusko podle západuSovětský svazStanSýrieTaiwanThajskoTibetTureckoTurkmenistánTydlistán

AfrikaBurkina FasoEgyptGambieJihoafrická republikaKarlovarská Jihozápadní AfrikaLibyeLSRNigérieMoravská Jihovýchodní AfrikaSomálskoSúdánTogo

AmerikaArgentinaBrazílieGrónskoJamajkaKanadaKolumbieRepública Socialismo o Muerte de CúbaMexikoSpojené státy americkéUruguayVenezuela

AzuraBilírieKatowská federaceSolovijstersko

OstatníAbsurdistánAntarktická říšeAtlantidaAustrálieBanánová republikaÇek CumhuriyetiČudlíkistánDámskoGighaHavajHněďKrakoziaKrálovství kněze JanaLiberlandNový ZélandPapu PapuPirátský státSadistánSeychellyTokelauUsámova říšeZeleň

  1. Dnes již víme, že šlo o prachsprostou manipulaci a hru na city, ale tehdy nebyl internet a zprávy se šířily děsně pomalu.
  2. Neptejte se, tyhle národy mají opravdu divné zvyky.
  3. Třetí je čutaná, protože obyčejný Argentinec si nemůže dovolit koupit hokejovou výzbroj.
  4. V místní hatmatilce se to vážně rýmuje, i když je to spíš takový ten rapový verš od 50 Korun