Katar

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Zeichen 101.png

تحذير

ويتناول المقال قضية حساسة

Exploding-head.gif Tento článek obsahuje příliš mnoho informací.
Pokud se je budete snažit všechny vstřebat, může se stát, že vám exploduje hlava.
Katar
Daúlát Katar
Qatar
Katar – vlajka
Bohaci z Kataru.gif

nejbohatší stát celého světa

státní zřízení: monarchie
hlavní město: Dauhá
jazyk: arabština[zdroj?]­
náboženství: sunnitský islám pravý islám
počet obyvatel: praská ve švech
Katar – mapa
poloha Kataru
prezident: viz emír
sultán: viz emír
emír: Tamím ibn Hamád al Sání bin Chalífa Abdulláh Mousafa Basamafousama Mohamed bin Láhví bin Saíd Násir Kardalláh al Nadž al Hajlí
premiér: viz emír
hymna: Darude – Sandstorm
měna: katarský riál, černé zlato
národní jídlo: segedín
národní nápoj: al-kohol — vzácný druh tzv. rozsypaného čaje s magickými účinky
národní sport: fotbal

„Porušujete ve vaší zemi lidská práva? Odpovězte buďto Ano nebo Ne.“

- reportér BBC

„Ne.“

- emír Tamím

Katar (arabsky: دولة قطر persk) je menší arabský stát na Blízkém východě (nestabilní jihozápadní (ne)součást Asie), jehož ekonomika stojí doslova na barelu ropy. Katarské území tvoří poloostrov, jehož pobřeží omývá Perský záliv, a jediným sousedem na souši je Saúdská Arábie, přičemž drobný ostrov Bahrajn je nedaleko. Za svou nezávislost od roku 1971 je vděčný administrativní chybě jedné velšské úřednice Judith Goodlady. Nynějším monarchou je emír Tamím ibn Hamád al Sání bin Chalífa Abdulláh Mousafa Basamafousama Mohamed bin Láhví bin Saíd Násir Kardalláh al Nadž al Hajlí. Země dříve neproslula nikdy ničím a v základě neměla co nabídnout, dnes je ale vše jinak.

Země je účastníkem občanského konfliktu v Sýrii, kde je na oko spojencem Západu a Saudů, avšak dovopravdy to hraje na všechny strany. Důsledkem toho je současný diplomatický konflikt Kataru a brzká nediplomatická invaze Kataru, zahájená v srpnu 2017 po řadě tajných operací v červnu a červenci 2017.

Historie[edit]

Spory se sousedy vyústily k nucenému vystěhování z Arabského poloostrova k protějšímu břehu. Mezitím si Omán balí kufry

Ve druhé půlce 6. století dorazil do Kataru jeden muž. Před druhým ze čtyř hliněných domů v hlavním městě Dauhá si umyl nohy, ruce už ale ne. Prorokoval zdejšímu lidu velkou budoucnost, velkou říši, obrovské bohatství, apeloval však na potřebnost víry a aby se lidé vyvarovali hříchu. Když nepochodil, nadobro skoncoval s kariérou proroka a odešel do důchodu do Jeruzaléma v dnešním Izraeli. Na své cestě ke Středozemnímu moři střetl jiného muže. V prostřed pouště rozhodl se vypovědět ještě naposledy svou vizi tomuto muži cestujícímu právě směrem ke Kataru od Medíny. Té noci se zrodil nový prorok, jenž dalšího dne s vírou v srdci mířil k pláním Kataru, zatímco druhý byl přepaden a zavražděn krvelačnými beduíny. Když muž z Medíny završil projev v Dauhá, rozvášněná komunita jej odnesla k moři, kde jej utopil místní prorok Mohamed, který měl už dost vtíravých kazatelů, nahlas zavrhl údajnou „hříšnost“ sexu s dívkami před menarché a slíbil vyhnat obdobně smýšlející zpátečníky z celého světa.

Mohamed a z Mekky? Typický wahhábistický blud z dílny salafistické Saúdské Arábie! Mohamed byl odjakživa Katarem jak se sluší a patří! V Kataru se narodil, s Katarem umřel!

—emír Tamím

Věda a výzkum[edit]

Mohamedovi následovníci — Mohamedáni — pokračovali v nastoleném trendu, byť se časem dvě skupiny rozešly a ne tak docela v dobrém. Islámský svět však mimo krvavého dobývání nabídnul okolí i světu vzdělance, učence a odborníky. Rozkvět islámské vzdělanosti zasáhl i arabského katarského matematika a sukničkáře al-Gebru. Al-Gebrův věčný odkaz světu, katarská soustava souřadnic, fascinuje mladé žáčky matematiky dodnes. Jeho poslední a ještě o to více velkolepé knižní dílo nese název Prvočíslo.

MS 2022[edit]

Stadion pro budoucí MS, který se ještě ani nezačal budovat, bude z ekologických i estetických důvodů zkrášlen tak jak by si přála sama Matka příroda

V roce 2022 se tu bude hrát mistrovství světa ve fotbale, ale protože venku bude 40°C až 50°C, čutálisté budou poléváni vodou. V praxi tedy bude platit, že fotbalista půjde suchej dovnitř, mokrej ven (motto tohoto mistrovství). Pořádání MS 2022 bude finančně zatěžující, ale velké investice se Kataru vyplatí a je jen otázkou času, než Katar začne sklízet plody své práce. Tato hlubší metafora od katarské královské dynastie pokračuje v architektonické podobě stadionu samotného.

Jestli si ten fotbal neprosadíš, tak si u mě mrtvej muž.

někdo k Seppu Blatterovi


Ekonomika[edit]

„Bez práce nejsou doláče.“

- Sání
V tomto případě netřeba hledat hlubšího smyslu tohoto počinu, zkrátka byl enormní přebytek rozpočtu
Katarská kráska na nudapláži v Dauhá
Katarská kráska mířící k nudapláži Ummm Sajd

Před objevem a těžením ropy Kataři nebyli zato poradit si s úplně první herní úrovní a ještě ve 20. století zůstávali na civilizační úrovni doby kamenné spolu s Rwandou a Slovenskem. Jediným průmyslem byla těžba písku a ta do státní pokladny příliš nesype. Zato po objevu ropy a také zemního plynu (40. léta) kvapem zahodili písek, kamenné nástroje a rybářské pruty a s nadšením sobě vlastním vrhli se na černé zlato.

Občané Kataru dnes už nepracují, věnují se totiž finančním trhům, podpoře prodeje prskavek potažmo podobné pyrotechniky, kupováním a financováním fotbalových klubů z hlavního města Francie, mecenášské podpoře tenoristů, mecenášské podpoře nadací amerických prezidentů a skoro-prezidentek, anebo výstavbě stadionů pro mistrovství světa ve fotbale, které jsou předem odsouzeny, aby většinu své existence zely prázdnotou. A několika dalším nesmyslům. Skutečnou práci potom obstarává chudina odněkud odjinud.

Katarští princové (např. Hámid bin Abdal Sání) jsou v průměru 174519-násobně majetnější než princové z Nigérie a mají i podobné mecenášské sklony k lokálním – často hudebním – umělcům (nigerijští financují např. Black Eyed Peas či Boko Haram, katarští např. Shakespears Isister nebo Ortel. Boháčem nad boháči ale stále zůstává emír, který svoje potíže se srdcem lišácky vyřešil nákupem zdravého mladého srdce na brazilském černém trhu. Celkově za Brazilce Neymara vynaložil částku 222 milionů eur a je jen otázkou času, kdy dojde ke transplantaci.[1]

Katar je po Jižní Koreji, Východním Timoru a České republice osmým největším vyvážejícím na světě, co se týká sandálů, byť bez ponožek.

Obyvatelstvo[edit]

Katarští Arabové nyní tvoří 0,01% (≐ 0%) obyvatelstva. Zbytek má kořeny v Indii, Pákistánu, Afghánistánu, Bangladéši, na Srí Lance a i na Filipínách. Ostatní jsou tedy imigranty. Co se víry týče, tam je to jasné. Katar je jedním z mála Homosexual-free států.

Mnohé světové organizace opakovaně vyjádřily znepokojení nad bezpečností práce v této zemi. Mezi nejrizikovější zaměstnání náleží kominík (úmrtnost 91%), stavební dělník (úmrtnost 94%) a instruktor bezpečnosti práce (úmrtnost 100%). Z instruktorů BOZP nyní není v zemi veden jeden jediný.

Osobnosti světového významu[edit]

 • Tamím ibn Hamád al Sání bin Chalífa Abdulláh Mousafa Basamafousama Mohamed bin Láhví bin Saíd Násir Kardalláh al Nadž al Hajlí, celým jménem Tamím ibn Hamád al Sání bin Chalífa Abdulláh Mousafa Basamafousama Mohamed bin Láhví bin Saíd Násir Kardalláh al Nadž al Hajlí Hadžár Súfí Mustafa Hidžáb bin Salah bin Baís Sajd Thuvájní íbn Ibrís Alláh Abdulláh, zkráceně Tamím; katarský emír a mírotvorce v regionu
 • Hamád ibn Chalífa al Sání Abdulláh Mousafa Basamafousama Mohamed bin Láhví bin Saíd Násir Kardalláh íbn Mustafa al Nadž al Hajlí, celým jménem Hamád ibn Chalífa al Sání Abdulláh Mousafa Basamafousama Mohamed bin Láhví bin Saíd Násir Kardalláh íbn Mustafa al Nadž al Hajlí Hadžár Súfí Mustafa Hidžáb bin Salah bin Baís Sajd Thuvájní íbn Ibrís Alláh Abdulláh, zkráceně Hamád; již zesnulý minulý katarský emír a otec současného emíra, zemřel po velkých bolestech na střevní katar
 • Fred al Nobel; vynálezce dynamitu

Osobnosti lokálního významu[edit]


Politika[edit]

„Existuje na dnešním Blízkém východě země neporušující lidská práva?“

- redaktor Al-Džazíry

„Katar.“

- Al-Džazíra

Nebudeme si lhát do kapsy, spíš než konstituční monarchie je Katar monarchie absolutistická. Přesto zaslouženě náleží mezi bohaté země s vysokou životní úrovní a dlouhodobě nejnižší mírou korupce na světě. Během let 2011 až 2014 byla míra korupce dokonce v záporných hodnotách. Data původem pochází z rozsáhlé analýzy jak katarské vlády, tak renomované zpravodajské stanice Al-Džazíra, jsou tedy fakticky spolehlivá.

Diplomatické vztahy[edit]

Americká ambasáda v Kataru
Belgická ambasáda v Kataru
Ambasáda Ruské federace v Kataru
Indická ambasáda v Kataru
Ambasáda Islámského státu v Kataru


Izrael hlaďme až do úplného vyhlazení.

—emír Tamím ibn Hamád al Sání bin Chalífa Abdulláh Mousafa Basamafousama Mohamed bin Láhví bin Saíd Násir Kardalláh al Nadž al Hajlí

Krize v roce 2017[edit]

„Když máš hlad, nejsi to ty.“

- Saúdská Arábie

„No to jsem z toho Jemen.“

- Jemen

„Namyšlení jsme tady my.“

- Spojené arabské emiráty

„Dobře jim tak, neměli nám krást vlajku.“

- Bahrajn

„Dobře nám tak, neměli jsme jim krást vlajku.“

- Katar

„Veni vidi vici.“

- Spojené státy

„Když se dva perou, třetí se směje“

- Izrael

„Život na Blízkém východě není žádnej med.“

- Turecko

„O nás – bez nás.“

- Ruská federace

„Podplácet fotbalové bafuňáře, na to vás užije.“

- Oscar Wilde

„Násilí nikdy nic nevyřeší.“

- Hizballáh

Jazyk[edit]

Obyvatelstvo Kataru mluví zejména arabštinou, a to katarským dialektem.

Užitečné fráze a obraty[edit]

 • حصلت على الرمال في حذائي
  • Mám v botě písek.
 • لديك امرأة جميلة
  • Máte hezkou ženu.
 • كم عمر ابنة أختك
  • Kolik let je vaší neteři?
 • بلدي الحوامات مليء الباكستانيين
  • Mé vznášedlo je plné Pákistánců.
 • بلدي الحوامات مليء الثعابين
  • Mé vznášedlo je plné úhořů.

Katar byl, je, bude a nebude[edit]

Související témata[edit]

Odkazy[edit]


Země Koruny české BohemiaBójskoBudvajzskoBrněnská republikaČeskoČeská říšeČeskoslovenskoČeskotskoHoráckoChacharstánIslámský stát v TeplicíchJižní ČechyKatolická AOKarlovarské VelkovévodstvíKřivočeskoMaleschauMexxikoMongolská kolonieMoravstánOsoblažskoPráglRepublika Tercie ASámova říšeSlezmorčeSlizkoSudetenlandTěšínskoTuzemskoValašskoVelká MoravaVietnamVysočinaNRVK

EvropaAlbánieAnglieBaskickoBělehradský pašalíkBelgieBěloruskoBulharskoČerná HoraČeskosaské ŠvýcarskoČtvrtá říšeDámskoDánskoFinskoFrancieChorvatskoIrskoItálieIslandIslandský státKosovoSA KosovoLiberlandLichtenštejnskoLucemburskoMaďarskoMoldavskoNěmeckoNDRNizozemskoNorskoNultá říšePolskoPortugalskoRakouskoRumunskoŘeckoSealandSeverní KyprSicílieSkotskoSlovenskoSlovinskoSrbskoSRDSvobodné město HamburkŠpanělskoŠvédskoŠvýcarskoUkrajinaWalesOsmanská říše

Kdó de pořád doléva, octné se vprávo

AsieCajzlistánČečenskoČínaIndieÍránIslámský státIsraelJaponskoJižní KoreaKatarKLDRKurvajtMíránMongolskoOnánOlympijští sportovci z RuskaRuskoRusko podle západuSovětský svazStanSýrieTibetTureckoTydlistán

AfrikaBurkina FasoEgyptGambieKarlovarská Jihozápadní AfrikaMoravská Jihovýchodní AfrikaSúdán

AmerikaBrazílieGrónskoJamajkaKanadaRepública Socialismo o Muerte de CúbaSpojené státy americkéVenezuela

OstatníAbsurdistánAntarktická říšeAtlantidaAustrálieBanánová republikaÇek CumhuriyetiČudlíkistánDámskoGighaHavajHněďKrakoziaKrálovství kněze JanaLiberlandNový ZélandPapu PapuPirátský státSadistánSeychellyTokelauUsámova říšeZeleň