Láhví

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Abu Nuwas.jpg

Ukájím Sesama Láhví je slavný kuvajtský básník a prozaik. Narodil se 3. července 1962 v Dauhá. Je nevlastním prabratrancem Usámy bin Ládina a Baracka Saddáma Husseina Obambamby.

Ve škole se učil především psát zprava doleva, modlit se k Alláhovi zleva doprava a jezdit na velbloudech vpřed.

V letech 1979–1981 absolvoval studijní pobyt v Íránu. Díky tomuto pobytu vznikla jeho prvotina, Kde se nachomejtnul Chomejní.

Po návratu do Kuvajtu proslul především knihami milostné velbloudí lyriky, především tituly jako طفولته يتيم الأبوين كما لم يكمل (Dlask, jenž sám v poušti hyne) nebo المنطقة. لكنه في المقابل استفاد من إعفاءات ضريبية كبيرة بمئات الملايين وفرتها (Dívka z oázy Dar Argh Vkraamu Rachtám).

Proslulá je jeho románová cestovatelská sága Omámen Ománem z roku 1992.

Láhví se angažuje také v popularizaci zemí blízkého východu a především díky jeho osvětovým přednáškám a chronickému infekčnímu zánětu horních cest dýchacích poznalo mnoho dětí po celém světě katar.

V roce 2002 mu byla udělena Aladinova cena za přínos arabské literatuře. Dostalo se mu ocenění i v zahraničí. Na návrh Radovana Šteinera byla po něm pojmenována stanice metra Láhví. (Opravdu to není podle lahváčů, jak si myslí mnozí primitivové, kterým chybí základní přehled o světové literatuře).