Daniel Landa

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Merge-arrows.png Tento článek se tematicky překrývá s článkem Daniel Sranda.

To je dobře, můžeš založit další čtyři podobné a vzájemně je propojit.

D. Landa (vlevo) a B. Sobotka, výroční konference Mosadu, Tel Aviv, 1994

Daniel Landa (4. listopadu 1968) je dlouholetý šéf české pobočky izraelské výzvědné služby Mosad. Podle mnoha svědectví ze zasvěcených kruhů se jedná z titulu této funkce o jednoho z nejvlivnějších mužů v České republice vůbec.

Daniel Landa prožil nešťastné dětství a rané mládí ve skinheadském ghettu v pražských Modřanech. Ve čtrnácti letech utekl z domova po traumatizujícím zážitku, o kterém dodnes odmítá mluvit s novináři. (Jeho přátelé se domnívají, že překvapil svou matku bez rádiovky a neunesl pohled na jejího přerostlého dvoucentimetrového ježka, kterého si z roztržitosti zapomněla vyholit.)

Živil se příležitostným imitováním Chucka Norrise až do chvíle, kdy jeho vnitřní potenciál v roce 1988 správně odhadnul Bohuslav Sobotka, tehdejší český agent sionistické organizace Juchahej-Zamachruj. Následoval výcvik v Izraeli, nasazení do akcí v Senegalu a v Thajsku a konečně v roce 1996 převzetí pražské expozitury Mosadu.

Sám Daniel popisuje v nedávno vyšlé autobiografické knize Tajemství své osudové setkání s pozdějším českým ministrem financí takto:

Vlastně ani nevím, co se tehdy přesně stalo. Podíval se (Sobotka) na mě těma svýma moudrýma uhlově černýma očima, usmál se pod tou svojí nádhernou skobou, zašustil pejzama - a já jsem cítil takové vnitřní teplo a světlo, že jsem úplně zapomněl na Chucka Norrise. Vzpamatoval jsem se z toho zážitku až o dva roky později, ale to už jsem končil s výcvikem v Tel-Avivu.

—Daniel Landa