Wales

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Malí Velšané rozhodně nehladoví. To by jejich matkám vlastenecká hrdost nedovolila.
Wales
Cymru
Wales – znak
Wales – vlajka
státní zřízení: republika (momentálně bohužel závislá na Anglistánu
hlavní město: Autodiff (de facto Llanfair...)
jazyk: Welština (úřední), angličtina (brzy z národně zájmových důvodu už úřední nebude)
náboženství: křesťanství, keltský druidismus
počet obyvatel: 3 074 101
prezident: Jimbo Wales
král: Alžběta II.
hymna: Hen Wlad Fy Nhadau (Slepice vládne mým otcům)
měna: welšská libra (bohužel zatím totožná z britskou)

W(h)ales nebo chcete-li Kymérie (po havířsku: CYMRU PYČO!!!), sousedící na severu s Pikty, daleko na východě s ostrůvky Sasů a všude jinde s mořem, je rozvinutou západoevropskou monarchií s vlastním parlamentem a velmi dlouhými dějinami. Populace je nečetná, bohatství země přinejlepším pohádkové a krajina překrásně rekultivovaná. Na vlajce dominuje vyobrazení erbovního zvířete Velese a zelenobílá barva pórku. Veles na pórku je Velšanům národním jídlem. 'O Velesovi se říká, že má dvojí jazyk - jeden v hubě (velština) a jeden mezi zadníma nohama (angličtina). Prapříčiny délky (lze ji měřit v řádu terabajtů a má tedy již svou měřitelnou hmotnost) velšských dějin jsou v zásadě tři:

  • Neochota Velšanů vymírat. Proto všechny dnes známé zaručené poznatky o Keltech mohly být získány jedině od Velšanů. Jejich fyzická konstituce je obdivuhodná. Nejvyšší velšan historie dokázal podle historicky ověřených zpráv přebrodit Irské moře. Podle neověřených bájí před jeho návštevou v Irsku dokonce žili i nějací lidé.
  • Užvaněnost Velšanů. Průměrný Velšan totiž mluví až 25 hodin denně. To zajisté napomáhá udržení vlastní kultury a jazyka. Velšané v tomto oboru dokonce pořádají jednou za rok jakési mistrovství - již téměř 100 let prastarý rituál An Sousedh.
  • Nezvyklá ochota Velšanů získávat valuty od turistů. Kdysi tuto činnost obstarávaly hojné bandy loupežníků, dnes na tom spolupracuje 66% národa zaměstnaného v terciální sféře (takzvaní sluhové), která je od dob zrušení dolů na uhlí hlavním (a jediným) zdrojem HDP. Buďte si jisti, že pokud najdete ve Walesu jedinný balvan nebo vesničku bez vlastních krvavých a prastarých pověstí k místu vázaných, buďte si jisti, že se záhy nějaký místní domorodec najde a okamžitě z patra vám celou opravdovou pastarou historii místa převypráví.

Anglická politika[editovat | editovat zdroj]

Angličané odedávna hleděli na své západní sousedy s despektem převyšujícím jejich vrozený despekt ke všem ostatním stranám politického kompasového světového spektra. Despektem tak velkým, že téměř trumfnul povýšenost Velšanů vůči jejich primitivním východním sousedům. Zatímco Angličané si odedávna mysleli, že Velšani ovce píchají (čím do nich měli píchat ani proč se nikde nepíše), Velšani si o Angličanech celkem oprávněně myslí, že jsou to dobytci (koneckonců přišli z Německa). Oficiální mínění Anglických akademických kruhů se změnilo teprve nedávno, když se ukázalo, že Velšané díky svým opileckým eskapádám na poli nechráněného sexu do roku 2050 překonají Angličany počtem obyvatel; konkrétně 9 z deseti obyvatel Británie budou Velšané. To Angličany, kteří by se sotva rádi stali menšinou v na ostrově s takovou koncentrací ožralých rugbyových fanoušků, samozřejmě vyděsilo, pročež se rozhodli převychovat své sousedy na řádné Angličany (tedy především naučit je správně hulákat při fotbale).

Nicméně si brzy museli uvědomit, že takto řádně vzdělaný Velšan je po všech stránkách nepřekonatelně lepší než kterýkoliv Angličan. Kupříkladu Tom Jones dokáže vyvynout akustickou sílu jako deset tisíc průměrných Angličanů a Ryan Giggs je jasně největší fotbalista britské historie, tedy konkrétně výškou. V marné snaze zabránit zadupání všeho anglického v prach se Margaret Thatcherová pokusila zvrátit efekt anglického vzdělávacího systému tím, že osobně pozavírala a vyhodila do povětří všechny doly a továrny ve Walesu a popel z nich postupně snědla zamíchaný do jídla, aby dala najevo, jak jí prosperita malého národa leží (téměř) na srdci, konkrétně tedy v žaludku a dál. Pak nezaměstnaným velšským horníkům přiznala sociální dávky a pravidelný deputát Starobrna. V zimě roku 1971 se jí podařil husarský kousek, kdy přesvědčila Velšany, přes zjevnou nepřízeň počasí a přestože Wales ležel posledních několik milionů let po většinu času pod kilometr silným příkrovem pevninského ledovce, o nutnosti boje s globálním oteplováním a tím definitivně pohřbila naděje posledních vyznavačů Uhloboga na obnovení těžby.

Pohřeb.jpg Pro tyto podivné stravovací návyky byla Thatcherová známa mezi keltskými národy jako Tá sí gorm tedy Černá, nikoliv Železná lady. Velšští bardi o ní šířili klepy, že má černé srdce a že je třináctou inkarnací čarodějnice Morgany Tha Fey. První tvrzení není pravda, neboť v důsledku zkonzumovaného množství mouru měla černé úplně všechno: trávicí trakt i morek v kostech. Včetně všech tří tělních tekutin; což jsou jak známo krev, žluč a bžunda.

Valašská politika[editovat | editovat zdroj]

Kdysi v pravěku, při rožnovském (přídavné jméno od Rožnov pod Radhoštěm – což se dá ze staročeštiny doby Husovy přeložit jako "Lidojedy pod Pustinou") finále Her bez hranic, si kdosi z přípravného štábu povšimnul, že Velšané navlečení do valašských krojů vypadají valašštěji než Valaši.

V kruzích blízkých Bolku Polívkovi vznikla národopisná teorie postavená na nadmořské výšce Valašských Klobouků, která ve stručnosti prohlašovala Valachy a Velšany za jeden národ - respektive pohrobky kdysi mocných Volků-Kôztatarsaságů, kteří měli být již někdy v období řípské říše krutě rozděleni - jejich ženy byly prý internovány na Ostrovech a posledních sedm mužů uvězněno v různých hradech v Karpatech.

Naproti tomu v kruzích kolem Harabiše mac Thomase vzniknul plán na připojení Walesu k Wallasskému turistickemu krulewstwu (pravopis hrabivých Lachů je tradičně pod vlivem polštiny). Profesoři z Wallasského Mezříča (anglicky hanlivě Oxford, velšsky Rhydychen Llannfair­gwynngyll­gogerych­wyrnpwll­llanntysili­ogogogoch) McMillann a McEk Jr. ([čti: džejár] zkratka čestné hodnosti valašské kontrarozvědky Jura) tuto snahu podložili genetickým výzkumem, podle kterého jsou Velšané v podstatě Rumuni. Opozici snažící se dokázat původ mutací v tradici rubání uhlí krutě rozprášili valaškami.

Ani nejvyšší mocenské kruhy nedokázaly zaujmout jasné stanovisko k velšské otázce.

V kruzích kolem Jarmily Šulákové tehdy nezavládlo jasné stanovisko k velšské otázce. Královna zpěvu tehdy vyzvala k jednotě, zároveň si však neodpustila popíchnutí: "Juro, ty už nejsi to, cos býval..."

Nezaměstnaní norníci[editovat | editovat zdroj]

Namornici.jpg

Ne všichni nezaměstnaní horníci živení ze saských podpor byli ochotni smířit se s deputátním Starobrnem. Mnozí z nich se po požití tohoto moku stali dokonce námořníky s tím, že budou raději do smrti pít slanou mořskou vodu, neb taková smrt je pořád relativně milosrdně krátká (delirium končí max. po 48 hodinách krutých bolestí). Vida osud svých méně šťastných druhů, jal se neznámý velšský namolník (odvozeno ze stavové hlášky: dm3.mol-1 [čti: litrů na mol]) hledat zemi pivu a laciné prostituci zaslíbenou, která by pokud možno byla co nejdál moři. Ke svému velkému překvapení tuto zemi našel nedaleko Brna - touto zemí se mu stala Praha. Jak počet velškých turistů (a s tím i lokální ceny piva a prostituce) utěšeně vzrůstal, rozhodli se tito založit na internetu vlastní sociální síť. Původní návrh názvu nezamestnanyhornik.net byl nakonec zkrácen na nornik.net Od těch dob se v Praze pivo ředí sladkou vodou jako nikde jinde na světě - to je další úctyhodné dědictví velšského turistického ruchu.

Neslavní rodáci[editovat | editovat zdroj]

V abecedním pořadí (podle vikingsko-welšské rumové abecedy):

(Povšimněte si, že jenom jeden rodák má aktivní odkaz - a to android Kryton, který si ale ve skutečnosti na Velšana jenom hraje. Jako robot to má ovšem o to snazší, že disponuje nadlidskými schopnostmi.) Vv

Užitečné fráze[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


Země Koruny české BohemiaBójskoBudvajzskoBrněnská republikaČeskoČeská říšeČeskoslovenskoČeskoslovenská říšeČeskotskoHoráckoChacharstánChánovIslámský stát v TeplicíchJesenická republikaJirenský sultanátJižní ČechyKatolická AOKarlovarské VelkovévodstvíKlesterlieKrálovství Ul. MíruKrhútistánKřivočeskoLabe nad ÚstímLužiceLužistánMaleschauMexxikoMongolská kolonieMoravstánNRVKOsoblažskoPráglSámova říšeSlezmorčeSkalická velkoříšeSlizkoSudetenlandŠimonovská federativní republikaTěšínskoTuzemskoValašskoVelká MoravaVietnamVysočinaZarakovnickoŽernovská říše

EvropaAlbánieAnglieBaskickoBavorskoBělehradský pašalíkBelgieBěloruskoBulharskoČerná HoraČeskosaské ŠvýcarskoČtvrtá říšeDámskoDánskoEstonskoFinskoFrancieChorvatskoIrskoItálieIslandIslandský státKatalánskoKosovoSA KosovoKurvystánLiberlandLichtenštejnskoListenbourgLitvaLotyšskoLucemburskoMaďarskoMalá BritánieMoldavskoNěmeckoNDRNizozemskoNorskoNultá říšePolskoPortugalskoRakouskoRumunskoŘeckoSealandSeverní KyprSeverní MaďarskoSicílieSkotskoSlovenskoSlovinskoSrbskoSRDVatikánSvobodné město HamburkŠpanělskoŠvédskoŠvýcarskoUkrajinaWalesOsmanská říše

Kdó de pořád doléva, octné se vprávo

AsieCajzlistánČečenskoČínaIndieÍránIslámský státIsraelJaponskoJižní KoreaKatarKazachstánKLDRKurvajtLibanonMíránMongolskoOnánOlympijští sportovci z RuskaPakostánRuskoRusko podle západuSovětský svazStanSýrieTaiwanThajskoTibetTureckoTurkmenistánTydlistán

AfrikaBurkina FasoEgyptGambieJihoafrická republikaKarlovarská Jihozápadní AfrikaLibyeLSRNigérieMoravská Jihovýchodní AfrikaSomálskoSúdánTogo

AmerikaArgentinaAztécká ŘíšeBrazílieGrónskoJamajkaKanadaKolumbieRepública Socialismo o Muerte de CúbaMexikoSpojené státy americkéUruguayVenezuela

AzuraBilírieKatowská federaceSolovijstersko

OstatníAbsurdistánAntarktická říšeAtlantidaAustrálieBanánová republikaÇek CumhuriyetiČudlíkistánDámskoGighaHavajHněďKrakoziaKrálovství kněze JanaLiberlandNový ZélandPapu PapuPirátský státSadistánSeychellyTokelauUsámova říšeZeleň

StatistikyStáty podle počtu obyvatel