Sysel ztepilý

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Sysel ztepilý
Rozkojeny sysel.jpeg
Rozkojený sysel, samec

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animacia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: hlodavci (Rodentia)
Čeleď: veverkovití (Sciuridae)
Rod: sysel (Syslus)
Druh: sysel ztepilý
(syslus erektus)


Sysel ztepilý, anglicky sticking out ground squirrell, německy Sammler aufrecht, úatří do čeledi veverkovitých, ačkoli neumí lézt po stromech a nemá chlupatý ocásek. Je to dáno tím, že prapůvodní společný předek veverek a syslů se pohádal se zbytkem kmene a každý si šel po svém. Konzervativní jedincové se i nadále jali lomozit po stromech, ti liberálnější si vybrali jako životní způsob lenoru a tak zůstali na zemi.

Nejbližším příbuzným je ondoň, kterému je tak podobný, že s ním nemá nic společného. Sysel ztepilý je, podle nepodložených informací [zdroj?]­, druhý nejinteligentnější druh sysla. Ten nejinteligentnější žije podle místních legend [zdroj?]­ v Černošicích a nazývá se Špeciv obecný. Byl pojmenován po černošickém velikánovi [zdroj?]­ ve famrpálu, jakémusi Janu Stecivovi. Za trest.

Live-style[edit | edit source]

Toto zvíře je zajímavé tím, že je narozdíl od svých příbuzných činný ve dne i v noci, tudíž nikdy nespí [1]. Plodí vždy na jaře, ve všech případech samice [2]. Živí se vším, co mu příjde pod packu - traviny, kořínky, zelené aromatické lístky, potravinové lístky, lístky z divadla, šatnové lístky, tramvajenky (v Brně šalinkarty]], ale i maso. Největší pochoutka je pro něj čerstvě ulovený mrtek, kterého nechává ve svém doupěti dva až tři dny uležet, aby se plně rozvinul buket a mrtek šel pěkně od kosti.

Pečlivým výzkumem se zjistilo, že si sysel touto strategií chytře šetří své přední zuby, čímž se liší od bobra šavlozubého, který na to ještě nepřišel. Sledování způsobu konzumace mrtka je tedy nejjednodušší způsob, jak tyto dva živočišné druhy jednoznačně identifikovat.

Jeho kožíšek má barvu zažloutlého ubrusu z nádražní restaurace v Dolních Mrdoklečích, okres Pardubice, díky čemuž se dobře maskuje v písčitých dunách jeho přirozeného prostředí - exteriéry městečka Předčary, mostecké pánve, náměstí Opavy, celého Bruntálska a podobně nehostinných míst.

Využití člověkem[edit | edit source]

Uniforma pouštních uklizečů, známých jako Afrikakorps, ušitá z kožky sysela

Sysel je všestranným zvířetem, protože se umí pohybovat do všech světových stran. Obvykle se stravuje s hlavou k severu, protože jeho ocas obsahuje magnetit a sysel je tedy zcela přirozeně severo-jižně orientován. S ostatní orientací nemá sysel žádných problémů, neboť je tolerantní k menšinám a hlavně není v období říje vůbec vybíravý. Ztratíte-li se v přírodě, je nabíledni, že sledováním sysla spolehlivě zajistíte, abyste se ztratili více na sever.

Lze jej poměrně snadno a za nízkých nákladů cvičit k hledání drog, obětí katastrof či pohřešovaných osob. Při pilném výcviku jej lze naučit útok na rukáv a zadržení pachatele. Je dobrým ochráncem dětí a proto montování syslů na dětský kočárek není tak špatný nápad, jak si myslíte. Dříve byl používán na statcích místo tažných koní pro svou nezdolnou sílu (a současně nízkých emisí, plně vyhovujících standardu EUR7). Plně vyvinutý jedinec má podle měření sílu jednoho půlkoně, neduživého osla nebo patnácti členů Senátu.

Jeho mléko [3] bylo úspěšně násilím podáváno lidem trpícím nesnášenlivostí laktózy s velmi dobrými výsledky, protože si doposud nikdo nestěžoval. Když je sysel starší, již neutáhne vůz ani pluh [4], nehlídá a už ani nekojí, lze jej dovézt na jatka.

Maso sysla ztepilého má 97% bílkovin a minimum tuku. Vyvrženého sysla můžeme takřka komplentě zpracovat do uzenin či tlačenky. Pečený či vařený má specificky nakyslou chuť - je údajně podobná tchoří žlázce. V Předčarech byla vždy takováto zabijačka lokální slavností.

Z kožíšku lze ušít pouštní maskovací uniformu vhodnou do předčarských pouští. Díky husté srsti se hodí i pro výrobu módních bikin, které dobře zadržují dihydrogenmonoxid po koupání a přispívají tak k chlazení přehřívaných partií.

  1. Něco jako čert, milé děti.
  2. Březost samce zatím nebyla prokázána, ale pracuje se na tom
  3. Kojí samice i samec, i když ten velmi neochotně
  4. K tahu automatické sklízecí mlátičky se sysel ztepilý nehodí, protože má malý poloměr otáčení.