Veverka barevnotělá

From Necyklopedie
(Redirected from Veverka)
Jump to navigation Jump to search
Merge-arrows.png Tento článek se tematicky překrývá s článkem Bratranci Veverkové.

To je dobře, můžeš založit další čtyři podobné a vzájemně je propojit.

Veverka barevnotělá
Veverka barevnotělá.jpg
Veverka barevnotělá (samice)

Stupeň ohrožení
silně ohrožený
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: hlodavci (Rodentia)
Čeleď: veverkovití (Sciuridae)
Rod: veverka (Epixerus)
Druh: veverka barevnotělá (Epixerus coloratus)
Binomické jméno
Epixerus coloratus
Nebezpečný živočich
Jakékoliv heslo na téma Veverka barevnotělá byste na české Wikipedii hledali marně.
Nehopsající Wikipedie.png

Veverka barevnotělá (Epixerus coloratus) je nejpozoruhudnější druh z čeledi veverkovití. Tento druh veverky je totiž dokonale přizpůsoben své přirozené krajině, nejen díky skvělému zbarvení, ale také umí skvěle létat (přesto nenáleží k poletuchám).A taky je to pěkně hryzavá sviňa s roztomilýma očima

Popis[edit | edit source]

Tento druh veverky je patrně nejmenší vůbec - měří totiž necelých 15 cm (vše je relativní - mravenec dvouhlaváč měří také tolik a přitom jde o největšího mravence). Její tělo je na zadní straně bohatě zbarveno (nejčastěji modře, žlutě a nebo červeně). Na zádech má jakási miniaturní křídla, která slouží převážně pro létání. Má také ocas, který je u samců dlouhý někdy až 30 cm, u samic se ale tato délka pohybuje kolem 12 cm.

Její zbarvení ze spodní strany je nejčastěji bílé (znovu se objevily i případy jiného zbarvení). Její velice dlouhé nohy, měřící až 6 cm, mají na konci zasuvné drápy (podobně jako u kočky). Její tlapky jsou naopak velice malé, a mají jen velmi nanápadné drápky.

Výskyt a biotop[edit | edit source]

Strach před veverkou barevnotělou se vyznačoval i na mincích - tato mince zobrazuje muže utíkajícího na koni před hejnem nebezpečných veverek.

Tato veverka se vyskytuje na celém území Česka, na území Polska, a velice vzácně na území Německa a Anglie.

Její početnost je však velice nízká, kvůli častému lovu této malé veverčičky, pro její kožešinu. Dnes už se vyskytuje na celém světě jen kolem stovky veverčiček, a proto jsou zapsány do knihy přísně chráněných (a tudíž i ohrožených) živočichů.

Biotop této veverky je naprosto rozdílný, na rozdíl od ostatních veverek či veverkovitých - jsou to totiž rozsáhlé pustiny (les jen velice zřídka) a města (především popelnice).

Při strachu či vylekání začně neúprosně "ječet" a prskat jakousi zapáchající, někdy až horkou tekutinu. Případů napadení člověka je proto ohromné množství (nejvíce úrazů se právě stává při otevření popelnice - veverka se lekne a začíná být příšerně agresivní), není však vyjímkou, že se veverka vrhne po obličeji, toho kdo jí vyděsil, poté může servat celou kůži z oblasti hlavy.

Potrava a historie[edit | edit source]

Potravou této veverky je nejčastěji maso - nepohrdne však ani rostlinnou stravou v menším množství. Na pustinách se také stále častěji objevují případy, kdy se stádo veverek (čítající až několik desítek kusů) vrhne na ohromného živočicha (např. pštrosa) a oberou ho na kost.

Pokud se jedná o případy tohoto druhu, je podkladů velký nedostatek. Patrně první doložené zmínky o tomto zvířeti pocházejí asi z 6. - 8. století z Anglie. O této veverce se však zmiňuje i Jára Cimrman ve svém díle "Variation of Plants and Animals Under Domestication", nebo George W. Bush.