Bratranci Veverkové

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Merge-arrows.png Tento článek se tematicky překrývá s článkem Veverka barevnotělá.

To je dobře, můžeš založit další čtyři podobné a vzájemně je propojit.

Ruchadlo.jpg

Historie vynálezu a využití v první světové válce[editovat | editovat zdroj]

Bratranci Veverkové z Rybitví u Pardubic vynalezli pluh, který nejen půdu provzdušňoval a obracel, ale také vyorával miny a munici, což se osvědčilo především v první světové válce. Tehdy polní maršál Josef Švejk u kterého bratranci sloužili, přímo na frontě pěstoval veškeré plodiny, potřebné pro stravování vojska. Snažil se tak vyřešit problémy se zásobováním, které ke konci války úplně selhalo. Ruchadlo bylo pojmenováno podle ruchu, který nastal když se podařilo vyorat plně funkční dělostřelecký granát.

Spory o autorství[editovat | editovat zdroj]

Fotka bratranců Veverkových

Poté co se vrátili z fronty, chtěli si svůj vynález přirozeně patentovat. Bohužel se oba neuměli podepsat, takže jim patent nebyl vydán. Toho využil Karel Podhajský, který si nechal ruchadlo patentovat dříve, než se oba bratranci naučili psát. Spravedlnost nakonec zvítězila, když se při demonstraci funkce vynálezu Karlu Podhajskému podařilo vyorat plně funkční 30 kg těžkou leteckou pumu. Nastalý výbuch otřásl jeho svědomím natolik že se přiznal ke krádeži tohoto vynálezu. Roku 1921 byl bratrancům konečně udělen patent. O rok později dostali vyznamenání od samotného prezidenta T. G. Masaryka a stali se národními hrdiny.

Železniční ruchadlo při zavádění

2. světová válka[editovat | editovat zdroj]

Vojenské ruchadlo bylo ve výzbroji československé armády a během okupace se k tomuto vynálezu dostaly i jednotky nacistické armády. Ruchadlo bylo využito v taktice bleskové války, během níž se stejně jako v první světové používalo k výrobě rostlinných potravin přímo na frontě. Tato taktika se osvědčila na západní frontě, ale na východní úplně selhala. Ruchadlo nebylo schopno rozrážet zmrzlou půdu. Jediné využití bylo na ničení železničních tratí, kde ruchadlo vlečené za lokomotivou rozráželo pražce a tím znemožňovalo pronásledování po železnici.

To znamenalo konec nacistického Německa. Hitler byl ze selhání ruchadla tak zdrcen, že se ke konci války zastřelil.

Využití v současnosti[editovat | editovat zdroj]

V současnosti má ruchadlo ve své výzbroji Česko, USA, Rusko, Francie, Německo a Anglie. Dále se o vojenské využití ruchadla pokouší i KLDR (tzv. Severokorejský ruchadlový program). V případě, že by se této zemi podařilo vytvořit vojensky využitelné ruchadlo, nic by jí už nebránilo rozpoutat další světovou válku. Naštěstí ruchadlo je tak složitý přístroj, že na to vědci z této země nemají dostatečný IQ.

Historické osobnosti Česka
Holub Panovníci

Praotec ČechKněžna KvětušeSámoSvatý VáclavPřemysl Otakar II.Karel IV.Jiří z PoděbradRudolf II.František Josef I.Tomáš Garrigue MasarykVáclaf II.

Klobouk Vzdělanci

Konstantin a MetodějJan HusJan Ámos KomenskýJam Ánus KřížlosskýTomáš HalíkHenryk LaholaMichael Karas

Kniha Spisovatelé a básníci

Jan Berwid-BuquoyKarel ČapekFrantišek DouchaJosef Křtitel Kašpar FučíkVáclav HavelVáclava HankaJaroslav HašekRoss HedvíčekFrantišek HoráčekFranz KafkaMilan KunderaJan NerudaFráňa ŠrámekJiřina Švorcová

Letící raketa Vynálezci a koumáci

Bratranci VeverkovéJiří GryngarJiří DrahošRadim UzelJan VodňanskýDana Drábová

Crystal Clear app cervisia.png Architekti

Jan KaplickýPatrik Kokotas

Ikona meče.png Vojevůdci

Jan Žižka z TrocnovaAdmirál BabičkaTludovík PloučekJosef ŠvejkJiří Kajínek

Greek deity head left icon.png Legendy

Polyxena z LitomyšleFrantišek KocourekFero MagnetyckíRadek HulánJaroslav ChvátalKrakonoš • „MikeJePan