Konstantin a Metoděj

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Split-arrows.png Tento článek nemá nic společného s článkem Zvěrozvěsti.

To je dobře, můžeš založit nejmíň další čtyři nepodobné a vzájemně je rozdělit.

Konstantin a Metoděj je původně řecká komediální dvojice, pocházející ze Soluně.

Začátky[editovat | editovat zdroj]

Konstantin potkal Metoděje v jednom soluňském baru, který zde pracoval jako číšník. Konstantin (již značně opilý, navíc pod vlivem psychotropních látek) se Metodějovi začal svěřovat se svými potížemi s řeckým establishmentem a snem vydat se na dráhu kočovného komika. Metoděj, který již měl za sebou neúspěšnou minulost v řeckém bankovnictví (spojenou s vytunelováním několika bank, včetně té státní) se velmi rychle nadchnul pro kočovnou dráhu, doufaje, že unikne řecké spravedlnosti.

Slovo dalo slovo a oba přátelé se vydali na svoje první turné po Evropě. Jejich scénka Hlaholice, aneb kam jsem založil svitek svůj slavila obrovský úspěch a přerostla zanedlouho v celovečerní program plný scének, gagů a hudebních čísel místních trubadúrů a minstrelů.

Plakát na jedno z vystoupení dvojice Konstantin a Metoděj. Konkrétně na program „Hlaholice aneb kam jsem založil svitek svůj“.

Konstantin a Metoděj na Moravě[editovat | editovat zdroj]

Během svých štací po jihovýchodní Evropě se dostala tato dvojice i na Velkou Moravu. Kníže Rostislav byl jejich vystoupením unesen natolik, že si nechal oba umělce podepsat do památníčku a jeho žena dokonce dostala podpis rozžhaveným uhlem na prsa. Konstantin a Metoděj se na Moravě na chvíli usadili a založili tu školu pro mladé umělce, kde vyučovali rétoriku a odhalovali různé kousky a triky mladým a nadějným studentům. Za několik let si našetřil dostatečný obnos, aby se mohli vydat na dovolenou do Cařihradu (Istanbulu). (oficiální text ÚV KSČ, abychom si uvědomili, že náš humor je původem z Ruska) Popravdě se snažili udělat pivní túru, neboť pivo pochází původně z oblasti Cařihradu a dva starý komikové se ho chtěli dosyta nabažit. Stali se tak známí, že jejich komediální okamžiky stáli v kronice každého města kam vstoupili. Na konci 40. let si toho všimli lidé z ÚV KSČ a napsali o tom knihu. Ta byla poté upravena a takzvané "písmo", popravdě jen náhodné znaky vzniklé cákáním piva a tělních tekutin po stolech v hospodách, se stalo podkladem pro slovanské cítění.

Vrcholné období[editovat | editovat zdroj]

Po příjezdu do této východoasijské metropole čekalo oba veliké zklamání. Jejich vtipy (postavené víceméně na citátech z Bible a křesťanství) mezi tamějšími islamisty neměly příliš veliký úspěch. Hlaholice vyvolávala jen trapné ticho a scénka „2 prkna, 10 hřebíků: relaxační souprava typu Ježíš“ neměla zdaleka takový ohlas, jak se čekalo. Konstantin si během svého pobytu pronajal malý domek a pole, díky čemuž se později začalo říkat Cařihradu Konstantinopole.

Po tomto neúspěchu byli Konstantin s Metodějem povoláni do Říma, kde se musel Konstantin zodpovídat ze svého nařčení z homosexuální orientace. Papež Mikuláš I. mu pokynul berlí se slovy, že má vzadu v kamrlíku nějaká cukrátka a zdalipak byl Konstaninek celý rok hodný. Po soukromém výslechu v malém pokoji s velikou postelí se Konstantin vrátil celý bledý za svým kolegou Metodějem. Vysvětloval, že mu papež dal nové jméno – Cyril, protože si myslí, že mu lépe ladí k jeho pomněnkově modrým očím.

Rozpad dvojice[editovat | editovat zdroj]

Metodějova pozdější podoba.

Po tomto incidentu již Cyrila přešla veškerá chuť do života a ztratil smysl pro humor. Potloukal se po římských barech a začal brát drogy. Stal se závislý na psychotropních látkách a míval často halucinace spojené s démony a anděly.

Metoděj zuřil, prásknul dveřmi a odstěhoval se z Říma neznámo kam. Podstupuje reverzní jacksonii (to jest přidání pigmentu do kůže a získání afroamerických rysů) a vydává se na sólovou dráhu pod pseudonymem „Method Man“ s vlastními texty. Kritici se ovšem shodují, že již nedosahují kvalit jeho tvorby s Konstantinem. Cyrilův osud je neznámý, spekuluje se o sebevraždě. Metoděj umírá při jedné přestřelce mezi gangy, při které ho nechtěně zastřelí jeden z jeho „hoodies“.

Vliv[editovat | editovat zdroj]