Jam Ánus Křížlosský

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Split-arrows.png Tento článek nemá nic společného s článkem Jan Ámos Komenský.

To je dobře, můžeš založit nejmíň další čtyři nepodobné a vzájemně je rozdělit.

Ioham Anus Crislosius
Ioham Anus Crislosius
Biografické informace
Pohlaví muž
Barva očí černá (posuzováno dle černobílých kreseb)
Narozen 1592
Úmrtí ?
Rodina bratr Jan
Děti zhruba 15
Národnost moravstánská
Přezdívka Ánus
Povolání umělec
Zajímavosti
1 je dvojčetem Jena Ámose Komenského
2 poblíž jeho hrobu je zakopán poklad

Jam Ánus Křížlosský, latinsky Ioham Anus Crislosius, je v podstatě neznámou, přesto však podstatně podstatnou postavou historie našeho národa. Na naší planetě byl poprvé spatřen někdy v roce 1592, zřejmě chvíli poté co se protlačil ven z těla své matky. Existují různé spekulace o tom, zda se z téhož těla neprotlačil několik málo minut po něm i Jan Ámos Komenský. To by ovšem znamenalo že tyto dvě osoby byly bratři, konkrétně jednovaječná dvojčata. Napovídá tomu nápadná podoba na různých vyobrazeních, ale také z toho vyplývající podoba jmen (rodiče jim dali stejná jména, jelikož nepředpokládali že by oba spratci přežili, jak se nakonec stalo a jeden z nich si své jméno musel poněkud drobně poupravit).

Život[edit | edit source]

Iohan Amos Comenivs, byl nejspíš bratrem Křížlosského. Jejich podoba je více než nápadná. Rozdíl nalezneme snad jen v tom, že Komenský, jakožto znalý západní civilizace, je oblečen mnohem víc husťácky než jeho bratr, který prožil celý život v Blížkovice.

Jam Ánus Křížlosský se beze sporu narodil v Blížkovice jako druhý ze zmíněných dvojčat. Místo jeho narození je tedy známé, což by mohlo vyřešit zároveň záhadu místa narození Jana Ámose Komenského. Jelikož to byla dvojčata je nepravděpodobné aby jejich matka v čase mezi oběma porody stačila doběhnout z nějaké jiné vesnice do Blížkovice, navíc za předpokladu, že již v oněch dobách vedli všechny cesty od Blížkovice a dostat se tam bylo takřka nemožné. A proč by to vůbec dělala?

Poté co bratři vyrostli, rodina se z Blížkovice odstěhovala, ovšem Jam zůstal věrný svému domovu a rozhodl se zde zůstat. Svoji rodinu od té doby pochopitelně neviděl, protože návrat domů jim byl ze známých důvodů znemožněn (všechny cesty vedou od Blížkovice). Zde Jam ve věku kolem 12 let založil vlastní rodinu a začal se věnovat svojí literární tvorbě. Je například autorem hrdinského eposu o bájném panu Blížkovi, zakladateli Blížkovice. Z jeho patnácti dětí, které měl s více než šedesáti ženami, se ti nejodolnější dožili dospělosti a přirozenou selekcí vznikl genom dost silný na to, aby se dochoval až do dnešních dob. Je tedy dávným předkem skoro stejnojmenného člena MOA a OSP, Dr. Jama "Ánuse" Křížlose, který obývá Blížkovice v současnosti.

Na sklonku svého života záhadně zemřel zřejmě v náručích svých šedesáti manželek. Místo jeho hrobu je neznámé.

Poklad[edit | edit source]

Podle všeobecně známé pověsti se traduje, že poblíž jeho hrobu je uložen poklad nevyčíslitelné hodnoty. Mělo by se jednat o obnošené a proprděné trenýrky, které samozřejmě nejsou oním pokladem s nevyčíslitelnou hodnotou. Podstatnější je to, co se v nich skrývá. Je to obrovský drahokam, který Jam z nějakého nepochopitelného důvodu pozřel několik hodin před svojí smrtí a podle všeho jej stihl ještě vyloučit. Odtud druhé jméno Ánus, které chtěl přijmout k uctění památky svého zesnulého bratra i Komenský. Nakonec si to však rozmyslel a místo trapného Ánus zvolil konzervativnější Ámos. Drahokam obalený v exkrementech se nechtěl nikomu vyndávat, a tak ho pohřbili kousek vedle těla zesnulého. Mnoho odvážných se poklad vydalo hledat, avšak nikdo se živý nevrátil. Vlastně ani mrtvý ne.

Význam[edit | edit source]

Jam Ánus Křížlosský je významným především pro svoji rozsáhlou literární tvorbu, ze které se bohužel nic nedochovalo. Je však dost možné, že vše čím se proslavil Jamův bratr Jan bylo původně také dílem Jama. To se týká literatury, jakož i pedagogických či jiných názorů. Jan od svého bratra zřejmě vše převzal již v dětství.