Franta Pepa Jednička

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Franta Pepa Jednička

„A Franze Josefa už stejně nemůžou pustit z hajzlu, aby nepodělal celej Schönbrunn!“

- Strážmistr Flanderka

Franta Pepa Jednička, neúplným jménem Jeho apoštolské Veličenstvo, František Josef První, z Boží milosti císař rakouský, král uherský, český, jeruzalémský, chorvatský, lombardsko-benátský a haličsko-lodoměřský, velkovezír bosensko-hercegovský a moravstánský etc. etc. etc. neboli Starej Procházka byl českým králem, který nebyl nikdy korunován na českého krále. Takže Procházka málem králem.

Ke korunovaci nedošlo hlavně z toho důvodu, že Rakousko-Uhersko bylo demokratickou konstituční monarchií a žádná z jeho ústav nic takového nevyžadovala a hlavně proto, že v Rakousku-Uhersku panovala náboženská svoboda a archaická korunovace, konaná v rámci katolické mše by urazila jeho věrné poddané, Moravstánské muslimy a Bašmaky. V takovém případě by císaře neochránil ani Josef Švejk. Namísto korunovce tedy císař v Praze otevřel Nádraží Františka Josefa I. Po pár letech bylo však přejmenováno na Nádraží Futra Vilzóna.

Starej Procházka[editovat | editovat zdroj]

Pro roli úspěšného válečníka byl Franta Pepa vychováván již od útlého dětsví

Přezdívka Procházka vznikla roku 1901 po publikaci fotografie nazvané Procházka na mostě, uveřejněné u příležitosti slavnostního vysvěcení mostu Františka I. (nynější most Legií) za účasti samotného panovníka. Až Vám někdo řekne, že jde tam, kam i císař pán chodil pěšky, jděte ho hledat na most Legií. Tam se také rozšířila legenda, že jeho nejstarším synem je Tomáš Garrigue Masaryk, když se na dnešním Masarykově nábřeží opět přátelsky pohádali.

Tato přezdívka se rozšířila zejména poté, co majitel hokynářství na Újezdě inzeroval na své reklamní tabuli: "Prodáváme hole na procházku". Hokynář byl podle policejních zpráv brzy odhalen a zatčen tajným agentem Brettschneiderem. Byl internován a odsouzen k doživotí. Později mu byl trest za vzorné chování zmírněn na 17 let. Od roku 1914 až do konce první světové války sdílel celu s hostinským Palivcem. Propuštěn byl pouhé 3 hodiny před vypršením trestu na základě velkoryse pojaté amnestie vyhlášené roku 1918 císařem Karlem I. u příležitosti rakousko-uherské kapitulace. Amnestovány byly tehdy veškeré trestné činy velezrady, urážky Starýho Procházky a pokusu o znásilnění osoby stejného pohlaví.

U příležitosti možnosti korunovace českým králem řešil s Edwardem sedmým problém, kdo mu nasadí korunu v jedné vile v Mariánských Lázních. Tato vila je dnes na památku tohoto aktu, jak je u nás běžné po dvou totalitách a "nevyjasněných" majetkových poměrech na spadnutí, a na prodej za jednu korunu.

Loupež století[editovat | editovat zdroj]

"Procházka na novém pražském mostě" – tato fotografie navždy zesměšnila panovníka a odstartovala nezadržitelný pád rakousko-uherské monarchie.

3. 12. 2007 17:49 - Praha

Policie stále pátrá po muži, který v sobotu ukradl ze sídla společnosti „G4S Cash Services“ 540 891 700 korun (kdyby tam, blbec, nechal 17 Kč, mohlo to být prvočíslo). Jde zřejmě o největší loupež v historii Česka. Důvodně podezřelý je z ní František Procházka. "G4S vyplatí odměnu dva milióny eur za informaci, která přímo povede k zatčení pachatelů a k opětovnému získání peněz ukradených při této události," řekl zástupce společnosti Radoslav Chmela. (viz oficiál)

Historická sekce Vědeckého týmu Necyklopedie doposud žádné relevantní stanovisko nevydala, ale příbuzenský poměr mezi pachatelem a Jeho Císařskou Milostí nebyl prokázán. Jisté je, že císař nepotřeboval peníze krást, protože si je mohl sám tisknout a za druhé z toho důvodu, že každý by mu ochotně požadovaný obnos dobrovolně vydal (tzv. pohádka o daních).