Lahvoun

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lahvoun zachycen při jeho druhé nejobvyklejší činnosti, totiž při ministrování
Křesťanství
Jesus-pastor.jpg

Antikrist
Beránek Boží
Bůh
Ježíš
Džízes
Ginses
Kristis
Duch svatý
Papež
Papežská neomylnost
Satan

Boží bojovníci
Katolická AO
Kongregace pro nauku víry
Kněz
Lahvoun
Nebe
Kanonizace
Novojičtí černoprdelníci
Řád templářů
Svátostný sedmiboj
Tři králové
Svatá Flašinetálie
Zvěrozvěsti

Apokalypsa
Bible
Bible IV.
Black Metal
Ďáblova bible
Hospodine pomiluj mě
Kostel
Misionářská poloha
Otčenáš
Paškál
Posvátná kanalizace
Svatá stolice

Lahvoun, též Všudybýlek nebo ředitel zeměkoule (také „inženýr Karas“, ministranty hojně nesprávně oslovován jako „pan Lahvoun“, anglicky Bottleman, německy Flaschemann, španělsky Botellón, latinsky Vir Pocula; * 20. 12. 1956), je pražská postava vyskytující se již od 80. let 20. století prakticky na všech katolickocírkevních, eventuálně církevněkatolických trachtacích, zejména v pražské arcidiecézi. Je věrným souputníkem otců biskupů i papežů, pokud se vyskytnou v Praze a okolí. K proniknutí do bezprostřední blízkosti vysokopostavljennych osob využívá znalosti liturgie a ministrantský obleček. Doba socialismu mu vyhovovala více, neboť stihnul všechno. Po zacinkání klíčů je církevních podujatí mnoho, pročež nestíhá, což jej rozteskňuje. Má se za to, že býval velitelem a štábním důstojníkem proslulé Holubí letky. (Holubí letka na Českopedii)

Původ[editovat | editovat zdroj]

Lahvoun (vpravo) v Českotelevizi s Jakubem Železným

Původ Lahvounův je obestřen tajemstvím, stejně jako jeho bytí. Dle některých svědků je obdařen schopností bilokace (výskyt na dvou místech současně), jinak vyhrazené pouze světcům.

O původu jména kolují dohady. Za nejpravděpodobnější je mnohdy pokládána hypotéza, že tuto přezdívku získal díky lahvově zelenému saku, které nosil. Někteří badatelé zde nacházejí souvislost s lahvově zeleným sakem sv. Dominika Savia[1][2], ve kterém je tradičně zobrazován.

Původ jeho jména je ovšem nejspíše spojen s Msgre. Jiřím Reinsbergem. Ten prý kdysi člověka, jenž označil tuto postavu jako „hlavouna“, opravil vtipnou přesmyčkou s tím, že spíše než o „hlavouna“ se jedná o „lahvouna“ (ať už tím měl na mysli cokoliv).

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Lahvoun byl opět ve středu pozornosti. I u Jiřího Drahoše
Ve druhém kole prezidentské volby 2018 se rychle zorientoval a zamířil do toho správného štábu.

Lahvounova funkce je všeobecně vnímána jako značně reprezentativní a podle jeho přítomnosti (či nepřítomnosti) se dá velmi dobře poměřovat důležitost té či které církevní akce, jelikož mše, kterých se i neaktivně účastní, mohou být považovány za platné.[1] Děje se tak dokonce i na poměrně oficiálních místech, kde je v žebříčku prestiže řazen před papeže, biskupy, preláty i kněze. [2] Po roce 1989, když do svých funkcí nastoupili noví biskupové, kteří předtím nemohli sloužit, byl Lahvoun jediný, kdo znal všechny náležitosti biskupských obřadů.

V poslední době rozšiřuje seznam svých štací i akce ryze politické – jako např. účast ve volebních štábech Karla Schwarzenberga i Miloše Zemana. [3] Zúčastnil se i českotelevizního vysílání 17. 11. 2014 (na obrázku). Lahvoun byl přítomen ve volebním štábu Jiřího Drahoše, aby tam jako zvláštní papežský nuncius dohodl slavné Te Deum po případném zvolení.[4] To se však nestalo, a tak se musel spokojit s oslavou v TOP Hotelu u Miloše Zemana, kde se naštěstí setkal s dalšími přáteli z Holubí letky. Podle dostupných informací novináře nebil, protože tou dobou odpočíval obstojně posilněn na pohovce.

Citace[editovat | editovat zdroj]

  • „Katolickou církev asi z dvaceti pozvaných představitelů zastupoval pouze pan Lahvoun, který přišel, ačkoliv jsme ho zapomněli pozvat, a tím dodal celé sešlosti oficiálnější charakter a důležitost.“[5]
  • „Punc celé slavnosti dodala přítomnost Lahvouna, který ale překvapivě nebyl aktivní v presbytáři v tradiční roli vometáka, ale spořádaně stál v lidu, což si dovedu vysvětlit jen tím, že mu někdo před bohoslužbou dal (nejspíš laskavým slovem a levým hákem) jasně najevo, kde je jeho místo.“[6]
  • „Před lety jsem byl u toho, kdy Lahvoun byl, pro změnu na Strahově pod nějakou záminkou vylákán na dvůr za basiliku a tam uzamčen po celou dobu liturgické služby. Jelikož to bylo na Zjevení Páně a zrovna celkem mrzlo, měl jistě, byv pouze v rochetce a komži, hluboké spirituální zážitky.“ (Neznámý ultratradicionalista)

Pieseň poučná o Lahvúnovi svátečním[editovat | editovat zdroj]

(zpívá se na obecnou notu Christ ist erstanden/Bůh všemohúcí)

Lahvún všejedúcí
přišel k jídlu žádúcí.
Pečené i vařené,
též nápoje kvašené
až do sytosti.

Klobásky a flákoty
až jdou na něj mrákoty.
Z vesela se gril točí,
Lahvún v mastku prsty smočí,
tak svátek uctí.

Tak se všichni radujme
a Lahvúna uctěme.
Sní nám všechno, vypije,
že se div nepobli**.
Pomni na střídmost.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  1. sv. Dominik Savio na holyart.it
  2. sv. Dominik Savio na knihy.heureka.sk
  3. Snímky České televize na i.imgur.com
  4. Lahvoun ve volebním štábu J.D. na své facebookové stránce
  5. Část osmá – Zprávy ze salesiánské rodiny – na ascczech.cz
  6. Vesper: Plavným krokem šelmy létu vstříc na vesper001.wordpress.com