Polyxena z Litomyšle

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Polyxena z Lobkovic, rozená z Litomyšle (1566 – 24. května 1642) se narodila do rodiny známého moravského aristokrata Vratislava z Pernštejna. Své dětství trávila všude možně, hlavně však v okolí Kladna, kde se již jako desetiletá (!) seznámila se svým pozdějším manželem zemanem Brožkem, zvoucím se jménem Jiří. Svému jménu vděčí zálibě své matky ve fantasy literatuře, kde se často vyskytuje osoba princezny Xeny. Vzhledem k tomu, že s Jiřím trávila mnoho času ležením v kupce sena na poli, bylo jí též přezdíváno Poli -> Polyxena.

Dětství[editovat | editovat zdroj]

Ačkoliv narozená na zámku v Litomyšli, již od dětství jevila velký zájem o polní práce. Jelikož však litomyšlští měšťané byli líní a maloměštští, rozhodla se změnit prostředí a procestovala celé československé království. Nejvíce se jí líbilo na Kladně, kde našla zalíbení v náručí již zmiňovaného Jiřího, zemana z Brožka. Nejvíce jí tak oslnilo jeho nemilosrdné trvání na pravdě o kulatosti Země, což bylo v tehdejších mainstreamových církevních kruzích nepříliš populární a Brožek se proto může směle pokládat za duchovního otce takových velikánů, jako je nynější Andrej Babiš, Miloš Zeman, či dokonce Donald Trump. Za své protirežimní smýšlení byl nakonec transportován do nápravného zařízení v příjemném lázeňském městečku Kostnici, kde již napravili hlavu řadě zatvrzelců, jako byl například Jan Hus. Bohužel ho zde však stihl stejně jako Husa syndrom vyhoření. Z této doby se však dochovala rozsáhlá korespondence žhavých psaníček, určené pouze pro oči milované Polyxeny a v dnešní době všech, kdo umí česky.

Dospělost[editovat | editovat zdroj]

Poté co oplakala smrt svého milého, vratila se zpět na Litomyšl. Jakožto žíznivá protestantka, podlehla svodům skvělého hořkého ležáku jménem Lobkowicz. Jejich láska byla natolik žhavá, že po pouhém roce lehl popelem i městský pivovar v Lobkowiczích. Od té doby se sličnému Lobkowiczovi začalo říkat Popel.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Po krátkém románku s Rudolfem II. se seznámila s prostým kočím Vojtěchem Smetanou. Zamilovali se do sebe a narodily se jim asi 4 děti (přesně to kroniky neuvádějí). Poté Polyxena podlehla syfilidě, stejně tak Vojtěch o pár měsíců později, děti ale přežily a dožily se požehnaného věku.

Dále[editovat | editovat zdroj]

Historické osobnosti Česka
Holub Panovníci

František Josef I.Jiří z PoděbradKarel IV.Kněžna KvětušeKněžna MšenušePraotec ČechPřemysl Otakar II.Rudolf II.SámoSvatý VáclavTomáš Garrigue MasarykVáclaf II.

Klobouk Vzdělanci

Henryk LaholaJan Ámos KomenskýJam Ánus KřížlosskýJan HusKonstantin a MetodějMichael KarasTomáš Halík

Kniha Spisovatelé a básníci

Fráňa ŠrámekFrantišek DouchaFrantišek HoráčekFranz KafkaJan Berwid-BuquoyJan NerudaJaroslav HašekJiřina ŠvorcováJosef Křtitel Kašpar FučíkKarel ČapekMilan KunderaRoss HedvíčekVáclav HavelVáclava Hanka

Letící raketa Vynálezci a koumáci

Bratranci VeverkovéDana DrábováJan VodňanskýJiří DrahošJiří GryngarRadim Uzel

Crystal Clear app cervisia.png Architekti

Jan KaplickýPatrik Kokotas

Ikona meče.png Vojevůdci

Admirál BabičkaJan Žižka z TrocnovaJiří KajínekJosef ŠvejkTludovík Plouček

Greek deity head left icon.png Legendy

Babka KropáčkováFero MagnetyckíFrantišek KocourekJaroslav ChvátalKrakonoš • „MikeJePanPolyxena z LitomyšleRadek Hulán