Jaroslav Hašek

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
300px

Přednáška prof. Petra Kulhánka (ČVUT) potvrzující správnost teorií o souvislosti mezi Jaroslavem Haškem a Albertem Einsteinem.

Mladý Jaroušek - Bertík
Při úplňkové přeměně Hašek - Einstejn

Jaroslav Hašek byl synem polního maršála Josefa Švejka. Známý byl také pod svým pseudonymem Albert Einstein.

Jaroslav Hašek putoval se svým slavným otcem již od útlého věku po světových bojištích. Tam získal velké strategické a matematické vědomosti.

V závěru svého života se opil tak, že ho zubatá musela čapnout za hacafrak a odnést do Ruského nebe.

Dvě tváře[edit]

Jaroslav Hašek žil celý život jako muž dvou osobností:

K proměně docházelo vždy, když byl Měsíc v úplňku. Tak jako jiní lidé se běžně při úplňku mění na Vlkodlaky, Jaroslav Hašek při úplňku úplně změnil svou osobnost. Svou proměnu si většinou ani neuvědomoval, z čehož často plynuly nepříjemnosti

Maléry[edit]

Když přebíral ve Stockholmu Nobelovu cenu za fyziku, byl zrovna v roli spisovatele Haška. Jeho slavnostní projev proto způsobil značný rozruch. „Vážené slavnostní shromáždění. Takový přednášky k nám držel vždycky pan obrlajtnant Buchánek, když už na pochodu vojáci padali. Von udělal rast, shromáždil nás všechny jako kuřata kolem kvočny a začal nám vykládat: ,Vy holomci, vy si vůbec nedovedete vážit, že mašírujete po zeměkouli, poněvadž jste taková nevzdělaná banda, že je to k blití, když se člověk na vás podívá, takhle vás nechat mašírovat po Slunci, kde člověk, kterej na naší bídný planetě má váhu šedesát kilo, váží přes sedumnáct set kilogramů, to byste chcípali, to by se vám to mašírovalo, kdybyste měli v teleti přes dvě stě osmdesát kilogramů, na tři metráky, a kvér by byl půldruhýho metrickýho centu těžkej. To byste hekali a vyplazovali jazyky jako uhoněný psi. Byl tam mezi námi jeden nešťastnej učitel, ten se vopovážil přihlásit se taky ke slovu: S dovolením, pane obrlajtnant, na Měsíci váží šedesátikilogramovej člověk jenom třináct kilogramù. Na Měsíci by se nám to lepší mašírovalo, poněvadž naše tele by tam vážilo jenom čtyři kilogramy. Na Měsíci bychom se vznášeli a nemašírovali. To je hrozný, povídá na to neboštík pan obrlajtnant Buchánek, ty si, chlape mizerná, loudíš vo facku, buď rád, že ti dám jenom vobyčejnou pozemskou facku, kdybych ti dal takovou tu měsíční, tak bys při své lehkosti letěl až někam na Alpy a rozplác by ses vo ně. Kdybych ti dal tu těžkou sluneční, tak by se na tobě mundúr proměnil na kaši a hlava by ti ulítla někam do Afriky. Dal mu tedy tu vobyčejnou pozemskou facku, všetečka se dal do pláče a mašírovali jsme dál. Po celou dobu na marši brečel a mluvil vo ňáký lidský důstojnosti, že se s ním zachází jako s ňákou němou tváří. Potom ho pan obrlajtnant poslal k raportu, zavřeli ho na čtrnáct dní a dosluhoval ještě šest neděl, ale nedosloužil je, poněvadž měl brůch a voni ho ňák nutili, aby se točil v kasárnách na hrazdě a von to nevydržel a zemřel jako simulant v nemocnici.“

- Albert Einstein

Napodobitelé[edit]

Pochopitelně nemohla zůstat taková osobnost jako Jarda - Albert bez různých fanoušků, následníků, napodobitelů a různých dalších přidružených příživníků. Na jeho počest nedávno kupříkladu přejmenovali síť prodejen krmiv pro hraboše Hypernova na nový, progresivnější název Einstein.

Nechvalně proslulý byl v tomto ohledu Alberto Jednokámen, italský komik a komunista (je to pravda trochu pleonasmus - asi by stačilo napsat komunista), který po roce ’48 emigroval do Československa a z titulu svého uměleckého pseudonymu fušoval do místní vědy. Známé jsou jeho výroky "Lidově-demokratické zřízení si počká na celovodiče." (proneseno při přerozdělování peněz na výzkum polovodičů v 60. letech) a "Bůh ví, že já vím, že Einstein neví, že Bůh hraje v kostky." (v záchvatu paranoii). Jeho jedinou větší zásluhou bylo vysvětlení principu kvantování fyziků Milouši Jakeši, který jednu dobu koketoval s myšlenkou, že by z vědců nechal ořezat nepotřebné části.

Některé chronicky nešťastné osobnosti přesvědčené o tom, že za osobnostní kvalitu člověka může primárně ideologie, kterou vyznává, dosud marně bádají nad tím, jestli byla na Albertu Jaroslavovi úžasnější jeho bolševická stránka (jako nefalšovaný humorista odešel bojovat na stranu Rudé armády proti čs. legiím) nebo ta židovská (když byl zrovna fyzikem, vymyslel továrnu na absolutno a umožnil tak existenci samostatného státu Izrael).

Za svůj vzor jej považuje i jeho pravnučka Shalom Einsteinová (známější pod pseudonymem Sharon Stone) a Uživatel:Colega, který si záměrně pěstí mistrův účes, aby s jeho pomocí a na něm demonstrující mohl snáze přednášet o výhodách a nevýhodách demokracie.