Kněžna Květuše

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Kněžna Květuše žila v zemi oplývají bohatstvím zvěře a ptactva.

Kněžna Květuše je mýtická postava moravských dějin, moravská kněžna a manželka Mojmíra Traktoristy. Její životní příběh je popsán v Vesmírově kronice moravské z počátku sedméno století odkud pak čerpala i další moravská literární a hudební díla.

Kněžna Květuše a Mojmír Traktorista[edit]

Květuše byla nejmladší dcerou vojvody Běha, jejími dvěma staršími sestrami byly Spravi a Strýc. Spravi měla léčitelské schopnosti, Strýc mluvila s duchy a Květuše předpovídala budoucnost, tedy všichni byli vážně duševně nemocní. Na přání svého otce se nejmladší dcera stala jeho nasledovnicí, kněžnou a soudkyní. Ačkoliv se projevovala jako spravedlivá a moudrá paní, muži pohrdli její cudností, a žádali aby soudila nahá. Za manžela si vybrala Mojmír Traktoristu z Velehradu, neboť on jediný ji ze všech těch stovek mužů dokázal uspokojit v loži (Květuše mohla být původně horizontální pracovnicí).

Věštby[edit]

Kněžna Květuše osvěžena věšteckým elixírem prafotrovým věští a věští.

Květuše prý předvídala založení Brna z svého hradu Květušína (dle pozdějších legend Veveří). Jednoho dne, když stála Květuše s Mojmírem Traktoristou na svém dvoře a dívala se po kraji, zatmělo se jí před očima a zjevil se jí obraz z budoucnosti:

„Tak daleko, kam se dojede za hodinu šalinou, je v lese místo, které je rozděleno roklí. Na jižní straně je vysoká hora a ta se snižuje k veliké řece. Tam když přijdete, najdete muže, jak vyrábí z chmele pivo - starobrno. Od tohoto piva pojmenujte toto místo Brno. I knížata a lidé silní jako orli se sklánějí ve dveřích, aby do nich nenarazili hlavou, stejně mocný bude i hrad, který se tam postaví. I jemu se budou klanět králové. Tento hrad bude první a největší v naší zemi a všechny ostatní hrady k němu budou vzhlížet, protože tam bude sídlo ožralů.“

– VESMÍROVA KRONIKA MORAVSKÁ