Jiří z Poděbrad

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Jiri Zpodebradsky.jpg

Jiří Zpoděbrad (angl. George Fromunderchin) byl český král mezi roky 1458 až 1471. V životě neměl příliš štěstí; umřela mu milovaná žena, musel se oženit podruhé a ze všech království dostal na starost Čechy.

Život[edit | edit source]

Jiří patřil do šlechtického rodu Zpoděbradů, kteří získali velké jmění díky produkci minerálek oblíbených po celé střední Evropě. Později se ukázalo, že šlo o obyčejnou vodu, ale o tom až později.

Ve 14 letech se účastnil bitvy u Lipan, kde se prvně střetl se svým rivalem Napoleonem. O pár let později se stal boleslavským hejtmanem. Roku 1448 přepadl Prahu a dobyl ji, čímž si nakrátko získal přízeň Moravanů.

Jiří králem[edit | edit source]

Namísto moudrého rozhodnutí zničit Prahu nadobro se s Pražany usmířil, čímž Moravany i nás velmi zklamal. Někdy po této době jej čeští páni zvolili králem Českých zemí, neboť nikdo jiný o tento úřad nestál. Moravané sice Čechy už tenkráte nenáviděli (věděli proč a co jsou Češi zač), ale bylo jim jich přeci jenom líto, a tak navázali styky s králem Uher Matyášem Korvínem.

Mezitím měl Jiří potíže s katolickou církví, která nelibě pohlížela na jeho husitské názory. Jiřímu vůbec nepomohlo zjištění Vatikánu, že dodavatelem svěcené vody je dceřiná společnost z Poděbrad a že šlo opět o obyčejnou vodu. Ale o tom až později.

Následně musel zformovat vojska, neboť proti němu vytáhl Matyáš Korvín, ambiciózní Slovák v rouše maďarčím. Ačkoli čelil Jiří Zpoděbrad najednou uherským silám Korvína, křížové výpravě ze strany papeže, tzv. Jednotě zelenohorské vedené Zdeňkem ze Šternberka a vlašimským kyklopům, podařilo se mu – vzdor podmínkám – uspět.

Ačkoli zajatý a posléze propuštěný Matyáš Korvín slíbil, že se svých nároků vzdá, nároků se nevzdal (tedy lhal). Moravané jej zvolili svým králem a Jiřímu zbyli pouze Čechy. V této době také vyslal družinu do Evropy, aby zlepšila zahraniční image Čechů, myšlenku pivokracie a nápad na evropské společenství, které se později stalo Evropskou unií.


Paroubek Kakabus1.jpg
Jirkové
Jiří BabicaGeorge BushJiří ČunekJiří Dienstbier ml.Jiří Dienstbier st.Jiří DrahošJiří GryngarJiří KajínekJiří OvčáčekJiří ParoubekJiří RusnokJiří StříteskýJiří ŠkvorJiří z Poděbrad
Historické osobnosti Česka
Holub Panovníci

Praotec ČechKněžna KvětušeSámoSvatý VáclavPřemysl Otakar II.Karel IV.Jiří z PoděbradRudolf II.František Josef I.Tomáš Garrigue Masaryk

Klobouk Vzdělanci

Konstantin a MetodějJan HusJan Ámos KomenskýJam Ánus KřížlosskýTomáš HalíkHenryk LaholaMichael Karas

Kniha Spisovatelé a básníci

Jan Berwid-BuquoyKarel ČapekFrantišek DouchaJosef Křtitel Kašpar FučíkVáclav HavelVáclava HankaJaroslav HašekRoss HedvíčekFrantišek HoráčekFranz KafkaMilan KunderaJan NerudaFráňa ŠrámekJiřina Švorcová

Letící raketa Vynálezci a koumáci

Bratranci VeverkovéJiří GryngarJiří DrahošRadim UzelJan VodňanskýDana Drábová

Crystal Clear app cervisia.png Architekti

Jan KaplickýPatrik Kokotas

Ikona meče.png Vojevůdci

Jan Žižka z TrocnovaAdmirál BabičkaTludovík PloučekJosef ŠvejkJiří Kajínek

Greek deity head left icon.png Legendy

Polyxena z LitomyšleFrantišek KocourekFero MagnetyckíRadek HulánJaroslav ChvátalKrakonoš • „MikeJePan