Pivokracie

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
symbol pivokracie
Socha Svobody třímající symbol pivokracie
Účinky piva jsou někdy zdrcující
Typický pivokrat

„Kdo nepije pivo, ať nejí“

- Klement Paroubek

„Kdo nepije s námi, pije proti nám“

- Lenin

Pivokracie je forma vlády, ve které je zdrojem veškeré státní moci pivo.

Podoby a formy pivokracie[editovat | editovat zdroj]

Přímá pivokracie - lid vykonává státní moc přímo rozhodnutím své vůle v hospodách, pivnicích a různých pivních slavnostech (většinou spojeno s drancováním, lynčováním, zvracením a hromadnou kocovinou)

Zastupitelská pivokracie - lid vykonává státní moc prostřednictvím jmenovaných zástupců a orgánů (v KAPR to je Pivařská sněmovna Parlamentu KAPR)

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pivokracie je pokrokový způsob vlády, kdy politickou moc získávají pivní skauti, hospodští rozumbradové a kibici. V každé alespoň trochu svobodné zemi je zvykem, že prostý lid nadává na politiku po hospodách u piva. Ve veleslavném městě Kocourkově se ovšem hospodští komentátoři politického dění rozhodli chopit moc do svých rukou a to pod heslem: "Všechnu moc ožralům!" Ve dvacátých letech byla ve Spojených státech žižkovských, vyhlášena částečná pivokracie a uvalena prohibice na nealkoholické nápoje. Po válce severu proti jihu však byla zrušena. Z té doby se dochovala jen ilustrace sochy Svobody.

Principy pivokracie[editovat | editovat zdroj]

Zastupitelská pivokracie funguje na základech volné soutěže pivních stran, které se pomocích svých jmenovaných zástupců (jmenováni jsou na základě schopnosti vypít určené množství piva za určený čas) snaží prosazovat své zájmy v Pivařské sněmovně (což je jediná komora parlamentu).

Prosazování zákonů se děje podobně jako v parlamentech demokratických. Sněmovně je vždy předložen návrh zákona. Podstatným rozdílem ovšem je, že se o zákonech nediskutuje a nehlasuje, ale pije se pivo a u toho se zákon kritizuje. Zákon pak neprosadí ta strana, která má více hlasů, ale ta strana, jejíž zástupce je jako poslední schopen zpříma stát a zákon tak odsouhlasit či zamítnout.

Pivokracie ve světě[editovat | editovat zdroj]

Jedinou dnes známou zemí, kde je jako forma řízení státu zvolena pivokracie, je KAPR. Byly sice zaznamenány pokusy o zavedení pivokracie i do jiných zemí, zejména České republiky, ale ty zatím troskotaly. Nejblíže k zavedení pivokracie (byť v její východní mutaci – vodkokracii) byla Ruská federace za vlády Borise Jelcina. Rusko v této éře sice dosáhlo velkých úspěchů ve své vodkokratizaci, ale nakonec zde byl vodkokratizační proces pozastaven a vodkokracie byla nahrazena putinokracií, kde již zdrojem veškeré státní moci není vodka, ale Vladimir Putin.Z té doby se zachovalo známé heslo "Ožralci všech zemí spojte se!", čímž se měla vodkokracie propagovat do světa.